Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uratujmy Dom Śpiewaczy Chóru Słowiczek!

  • Dodano: 2024-03-19 09:45

Niedługo minie 86 lat od uroczystego otwarcia Domu Śpiewaczego Chóru Słowiczek – do dziś miłośnicy śpiewu rozwijają w nim swoje umiejętności. Teraz stowarzyszenie zmaga się z problemami natury ekonomicznej i prawnej i wymaga finansowego wsparcia, aby Dom Śpiewaczy mógł wciąż funkcjonować.

Aby uratować Dom Śpiewaczy

Dom Śpiewaczy Chóru Słowiczek został zbudowany przez ówczesnych chórzystów niemal 86 lat temu i do dziś jest siedzibą rudzkiego chóru. Przez lata chórzyści radzili sobie z utrzymaniem Domu Śpiewaczego – niestety, sytuacja prawna i ekonomiczna stowarzyszenia stała się bardzo skomplikowana. Potrzebne jest finansowe wsparcie, aby jedyny w Polsce Dom Śpiewaczy nie przestał istnieć. 

Aby uratować siedzibę rudzkiego chóru, w piątek, 15 marca, zawiązano Komitet Społeczny „Towarzystwo Śpiewu Słowiczek”, którego celem jest pomoc w utrzymaniu Domu Śpiewaczego. Jednym z założycieli komitetu został prezydent miasta, Michał Pierończyk.

- Wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się uratować to miejsce i nadal będzie wypełnione muzyką i śpiewem chórzystów – czytamy w mediach społecznościowych prezydenta miasta.

Do zadań komitetu będzie należała organizacja zbiórki publicznej i wydarzeń, podczas których będzie można wesprzeć działalność Chóru Słowiczek. 

Chór mieszany „Słowiczek”

Chór został założony 28 lutego 1919 roku w Czarnym Lesie. W latach 20. chór odnosił sukcesy na okręgowych konkursach śpiewaczych. Ogólnopolską sławę zyskał dzięki wygranej w Konkursie Wojewódzkim i II miejscu w Konkursie Śpiewaczym w Teatrze Polskim w Katowicach w 1930 roku. W 1937 roku podjęto uchwałę o budowie własnego Domu Śpiewaczego. W budowę, która rozpoczęła się w czerwcu 1938 roku, zaangażowało się 230 chórzystów i sympatyków. Oficjalne otwarcie Domu Śpiewaczego nastąpiło 30 października 1938 roku, po 5 miesiącach od rozpoczęcia budowy. 

Na czas II wojny światowej działalność chóru została zawieszona – reaktywowano go w 1945 roku.

Uratujmy Dom Śpiewaczy Chóru Słowiczek!

Komentarze (17)    dodaj »

  • Kajok

    W tej całej historii o ratowaniu chóru"Słowiczek zapominamy o tym że oni mieli już człowieka który ich ratował. Był nim jak go tu niektórzy nazywają "Krystian". Tak naprawdę ma na imię Krzysztof i wynajmował lokal pod restaurację. Każdego roku z własnych pieniędzy remontował i naprawiał cały budynek oraz przyległą infrastruktórę, przez to lokal jak i obejście były piękne i zadbane co przyciągało klientów. W odpowiedzi na te starania z roku na rok otrzymywał potężną podwyżkę czynszu i tak aż do granic możliwości i wytrzymałości. Więc może mi ktoś wyjaśnić o co chodziło właścicielom chóru"Słowiczek!? Czy to może zwykła ludzka chciwość doprowadziła do upadku tej dobrze funkcjonującej restauracji oraz chóru??

  • Maria

    Uważam, że miasto powinno wesprzeć ten projekt!!! Koniecznie!

  • wirek

    Tak to prawda Słowiczek musi zostać spłacony wyrokiem sądu poprzedniemu właścicielowi Panu Krystianowi, który w nienagannej czystości wszystko prowadził, czysto, zadbane, piękny ogród a teraz co ratować teraźniejszej właścicielce co prowadzi restaurację "brudas do potęgi nawet bym się tam szklanki wody nie napił a na dodatek śpią tam bezdomni" i jej remonty robić to jakiś żart !!!!!

  • SideEffect

    Przestańcie już z tym ratowaniem zapadłych ruder. Macie obsesję. Tak jakby nie było ważniejszych potrzeb w Rudzie Śląskie. Ale i w tym szaleństwie musi być jakaś metoda, tylko jaka? Oto jest pytanie...

  • Johan

    Działa do dziś ? Ostatnio słyszałem ten chór jakieś 40 lat temu. Na ostatnich Nocach Chórów też go nie było. To w końcu śpiewa czy nie ? To jest czy go nie ma . A jeśli to już nie chór tam się spotyka to dla kogo ten budynek ratować ?

  • Nikt

    Johan ty toś po bandzie pojechoł. Prowda jest taki, że dzisioj żodyn już nie potrzebuje jakiegoś tam chóru, bo som smartfony, żadnymu sie śpiywać niy chce bo z tego niy ma kasy, na występy chóru nie ma co iść bo za mało larma. Choćby tym Słowiczek śpiywoł co tydzień w innym miejscu to byś tego nie zauważoł, bo Cię to niy interesuje. Ale to nie znaczy, że chóru nie ma, On jest yno niy mo siły przebicia bo dziś liczy się yno kasa i kasa i jeszcze roz kasa.

  • Dowcipny

    Sie siedzi i sie pije ,a śpiywo sie jak sie wraca do dom

  • Jan

    Skoro są pieniądze na "Patrię", to niech się znajdą również dla "Słowiczka"

  • Jaro

    Z tego co wiem to słowiczek musi zostać spłacony wyrokiem sądu poprzedniemu właścicielowi Panu Krystianowi dlatego sprawa trafił do komornika. Stąd apel o ratowanie Slowiczka

  • Tesss

    Pan prezydent zamiast na kampanię proszę dać na Słowiczek

  • Wyborca

    O ile wiem w siedzibie tego chóru prowadzona jest działalność gospodarczą w formie restauracji. To komu ratujemy siedzibę? Drugą rzeczą jest apel prezydenta o ratowanie siedziby. To chyba on jest od tego żeby dbać o takie budynki i je ratowac i na to jest m.in. przeznaczony budżet tego miasta. A on oczekuje od mieszkańców kasy na Słowiczka a sam z budżetu wykłada miliony na piec przy hucie bo na piecu można zapewne lepsze lody kręcić

  • Belik

    Gdyby był były właściciel restauracji to raczej nie trzeba było by ratować

  • Ja

    Przecież w środku funkcjonuje restauracja. Więc nie rozumiem kogo mamy wspomóż ?

  • Kalfus

    Wiele spraw w życiu nie rozumiesz, chór jest odrębną instytucją, a że jest w budynku gdzie mieści się restauracja, to nie ma z nią nic wspólnego.

  • Ziga z Wirku

    Jak już coś to :wspomóc.

  • Celebryta

    Wspomóż zgodnie ze słownikiem języka polskiego jest poprawna forma. Oznacza udzielić komuś wsparcia lub pomocy materialnej itd. Natomiast forma jak już coś( kojarzy się z polem i wieśniakiem )

  • Ziga z Wirku

    Ratujcie,ratujcie byle nie tak jak szpital Wirecki .

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również