Wiadomości z Rudy Śląskiej

Urząd Miasta nie udostępni danych osobowych mieszkańców Poczcie Polskiej!

 • Dodano: 2020-04-24 09:45, aktualizacja: 2020-04-27 09:31

Do urzędów gmin w całej Polsce trafiły maile z wnioskiem o przekazanie danych osób uprawnionych do głosowania. Rudzki Urząd Miasta odmówił udostępnienia list wyborców. "Wzorem innych miast nie udostępnimy spisu wyborców, a poza tym zawiadomimy prokuraturę o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa" - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Rudzki Urząd Miasta odmówił udostępnienia list wyborców

W nocy ze środy na czwartek polskie samorządy otrzymały maile z domeny Poczty Polskiej z wnioskiem o wydanie w ciągu 2 dni danych wyborców m.in. numeru PESEL, imion, nazwisk oraz adresów. Mail nie był podpisany imiennie ani tradycyjnie, ani elektronicznie.

- Prezydent Rudy Śląskiej również otrzymała mail z Poczty Polskiej. Trafił do nas w nocy, dokładnie o 2:26. To, co uderza to podpis pod nim, który brzmi: z wyrazami szacunku, Poczta Polska. Żadnego podpisu elektronicznego ani osoby, która tego maila wysłała - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Wczoraj wiceprezydent Krzysztof Mejer oświadczył na Facebooku, że rudzki magistrat nie udostępni wrażliwych informacji o mieszkańcach naszego miasta. Dodatkowo zaznaczył, że sprawa ta zgłoszona zostanie także do prokuratury.

- Wzorem innych miast nie udostępnimy spisu wyborców, a poza tym zawiadomimy prokuraturę o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa. O sprawie zawiadomimy również Generalnego Inspektora Danych Osobowych - napisał wiceprezydent.

Śląskie samorządy otrzymały maile z wnioskiem o wydanie danych wyborców

Takie same prośby wysłano do innych włodarzy miast i gmin w województwie śląskim. Andrzej Kotala poinformował, że sprawę zgłosi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

- Pragnę zwrócić uwagę, że nikt nie podpisał się pod treścią maila. Miota mną rozterka czy śmiać się, czy płakać? Z mojego punktu widzenia - wygląda to na próbę wyłudzenia danych osobowych mieszkańców Miasta Chorzów! - pisał na swoim profilu Facebooka Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. - Chcę zapewnić mieszkańców, że Wasze wszystkie dane są bezpieczne, a sprawę zgłaszam do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, bo sposób oraz forma wniosku dają podstawy do przypuszczenia, że może to być próba wyłudzenia danych osobowych Chorzowian. Kontaktujemy się również z Pocztą Polską w celu wyjaśnienia sytuacji - dodał prezydent Chorzowa.

Bytomski Urząd Miasta również nie udostępni danych osobowych mieszkańców Poczcie Polskiej. Jak zaznaczył Mariusz Wołosz - prezydent Bytomia, obecnie nie ma żadnej podstawy prawnej, by to zrobić.

- Do Urzędu Miejskiego w Bytomiu wpłynął dziś mail od nadawcy podpisanego jako Poczta Polska. Nadawca wnioskował w nim o przekazanie danych ze spisu wyborców. W związku z tym, że nie widzę podstaw prawnych do takiego działania, nie przekazaliśmy danych dotyczących wyborców z Bytomia - napisał Mariusz Wołosz.

Marcin Krupa, prezydent Katowic na sesji Rady Miasta Katowice mówił, że w ramach Unii Metropolii Polskich jest w kontakcie z prezydentami największych miast, by wspólnie wystosować pismo z prośbą o wyjaśnienie sprawy i podanie podstaw prawnych.

Wystąpienie o wydanie list wyborców jest niezgodne z prawem?

Jak wskazują Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Fundacja Ponoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Fundacja Batorego wystąpienie o wydanie list wyborców jest niezgodne z prawem.

- Ustawa o wyborach korespondencyjnych nie została jeszcze przyjęta, co oznacza, że na ten moment Poczta Polska nie bierze udziału w ich organizacji. To oznacza, że Poczta Polska działa na podstawie decyzji Premiera, który wezwał Pocztę do podjęcia przygotowań do przeprowadzenia wyborów – tłumaczy Szymon Osowski, prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Zobacz także

Komentarze (172)    dodaj komentarz »

 • Godula

  Prawda jest taka ... tylko odwagi brak Powrotu innych władz rządzących chcą ci co kradli na potęgę wyłudzali VAT sprzedawali się jak dziwy Niemcom Francozom i tym innym niby demokratycznym krajom w których wszyscy die kochają nikt nie strajkuje a Bruksela hu hu jak sowy nie my nic nie widzimy , w Francji strajki ależ skąd to taki bal przebierancow Powiem tak jak w tych wyborach wybierzemy innego niż Duda prezydenta to znaczy ze jesteśmy najbardziej tępym krajem od czasów dinozaurów

 • xxx

  Platfus wychowany na TVN wie swoje.

 • Wyborca

  Gdyby nie TVN już byłaby Korea

 • zxcv

  Jasne. Kiedy tvn organizuje urodziny Hitlera? Płacić komuś aby sobie reportaż zrobić. Odebrać koncesję.

 • Wyborca

  Może przeprowadzać się do Korei Płn

 • Gizd

  Żeby wybrać prezydenta, to najpierw muszą być wybory. Jak ktoś tego nie rozumie, to jest najbardziej tępym obywatelem od czasów dinozaurów. Choć podejrzewam, że dinozaury nie dałyby się kupić za 500 zeta na miesiąc na jednego małego dinozaura, bo byłyby w stanie policzyć, że same to sobie sfinansują, w stosunku koszty/zysk 1,5. PS To u nas jest dokładnie tak jak w tych krajach, o których piszesz: ograniczenia, maseczki, epidemia, a kilku durni, którym tacy jak ty, do ich muzyki tańczą, udaje, że to bal przebierańców.

 • hahah

  Najbardziej tępym jest wyborca p o co wierzy że ludzie miesiącami kamieniami polowali na dinozaury bo tak Kopaczka powiedziała.

 • Gizd

  Najbardziej tępy jest PiSior, który myśli, że kasa w budżecie państwa bierze się z bankomatu, a w sklepie dziwi się dlaczego tak drogo?

 • 19

  Youtube tam sobie platfus może sprawdzić

 • Gizd

  Idź no tik-toka odpalić, może PAD tam tańcuje.

 • Andrzej Rosa

  Oj rudzianie intelektualne z was góra. Imion i nazwisk nie napiszecie, bo taka w was skromność i kultura.

 • Sąsiad

  Gdzie Andrzej R nie może tam już dawno kto inny orze.

 • max

  Targowica dwoi się i troi byle tylko zaszkodzić Polsce i Polakom w nadziei na POwrót do koryta i bezkarnego okradania Polaków

 • pioler

  Jak ktoś w jednym krótkim zdaniu trzy razy używa sowo polska w różnych przypadkach, to widza, że mom do czyniynia z jakimś nawiedzonym gorolym...

 • fafik

  Miasta się buntują, lekarze się buntują, poczta się buntuje, Grodzki (ambiwalentny człowiek - raz mu koperta groźna, raz miła) się buntuje, sędziowie się buntują,prokuratorzy się buntują, posłowie i senatorowie sie buntują, niedawno nauczyciele sie buntowali itd itp. Sadzicie ze to tak sami z siebie mają? Załózmy ze PiS oddaje jutro władzę i pojutrze wraca powszechna szczęśliwość? Komu jest potrzebne takie zanarchizowane państwo? Nasi sąsiedzi tę anarchię ciepło witali a i sami organizowali Jesli Szumowski mówi ze szczyt pandemii przypadnie na jesień to na kiedy wybory przenieść? Myślcie a nie plujcie jadem

 • Gizd

  Zapomniałeś jeszcze, że Gowin się też buntuje... Nie będzie się buntowało potulne cielę, które nie kapuje, że 500+ może jest równe np. 800- zapłacone, w nowych i rosnących podatkach przy zakupach. Nie będzie się buntowało ktoś, kto zdolność samodzielnego myślenia zamienił na łykanie jak pelikan tego, co mu poda na tacy TVPiS czy tzw. ojciec bez dzieci. Nie będzie się buntował ktoś, komu nie przeszkadza, że dzięki rządzącym w ciągu 5 lat, przeprowadził się z kraju, który się liczył, do kraju, który ma obecnie szansę stać drugą Białorusią, czy inną kwitnącą demokracją itp. itd.

 • wyborca;

  a Ja mam zamiar iść na wybory

 • Lokatorka

  Idz i głosuj za parionetka i za pis który oszukał górników.znowu tony węgla sprowadzili z Kolumbii i to pokazała telewizja Polsat, bo w tvp o tym nie powiedzą.

 • lokator

  Obrończyni p O gdzie podatek liniowy 3*15% obiecywany przez Rudego, czemu wiek emerytalny został podwyższony wbrew ludziom i temu co sami obiecywali.

 • nn

  Najlepiej dać minus bo platfus nie potrafi odpowiedzieć i prawda boli.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.