Wiadomości z Rudy Śląskiej

W czwartek protest w sprawie finansowania sportu: "Żółta kartka dla zarządu i rady miasta"

 • Dodano: 2020-01-29 10:45

W czwartek o godzinie 16:00 na Placu Jana Pawła II, tuż pod urzędem miasta, rozpocznie się protest przeciwko polityce zarządu i rady miasta wobec finansowania sportu w Rudzie Śląskiej.

Spotykamy się w czwartek 30.01.2020 r. o godzinie 16:00 na Placu Jana Pawła II aby zaprotestować z powodu braku środków na sport w budżecie na 2020 rok. Nie pozwólmy zniweczyć dorobku wielu pokoleń.  Zapraszamy działaczy, trenerów, zawodników i rodziców. Nie bądź obojętny!!! - piszą organizatorzy protestu w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, że na dofinansowanie sportu w Rudzie Śląskiej na rok 2020 przewidziano jedynie 300 tysięcy złotych, a kluby mogą starać się o tak zwane małe granty do wysokości 10 tysięcy.

Finanse miasta są wyjątkowo napięte. Zmiany w opodatkowaniu PIT, z którego miasto czerpie sporą pulę środków do budżetu, a także wzrost płacy minimalnej, podwyższone opłaty i podwyżki dla nauczycieli – wszystko to mocno obciąża miejski skarbiec. To jest przyczyna, dla której miasto rezygnuje z realizacji zadań fakultatywnych, a takim niestety jest finansowanie sportu.

Komentarze (98)    dodaj komentarz »

 • Ino

  Każdy rodzic dostaje 500+ na każde dziecko to może zapłacić 100 zł składki w klubie. Każdego stać na na taką kwotę.

 • Miro

  Niema kasy dla dzieci a. Prezydent i jego ekipa ćwiczą za premie które sobie zrobili kpina żeby dzieci krzywdzić to jest tak jak film Polityka chcesz zapłać a dostaniesz [...]o

 • boluś

  KompTINTA Stania tyn za kiergo cuda sie działy w oparach gorzały, trzynsie terozki portkami i głosuje jak mu Mejer koże. No cuż' na HAKI niy ma mocnych! Ta jego kompetyncja zaczynoła i KOŃcoła, sie w przedziale 4-40% .

 • padactwo

  Stania to mniejsze zło, Grażynka go przerosła.

 • boluś

  KompTINTA Stania tyn za kiergo cuda sie działy w oparach gorzały, trzynsie terozki portkami i głosuje jak mu Mejer koże. No cuż' na HAKI niy ma mocnych! Ta jego kompetyncja zaczynoła i KOŃcoła, sie w przedziale 4-40% .

 • Jaro

  Bełkot alkoholika. Swój swego zawsze pozna.

 • Zainteresowany

  Ja jestem ciekaw ile faktycznie z pieniędzy otrzymanych w ubiegłych latach przeznaczono na rozwoj dzieci w tych klubach, tylko na dzieci. Mam nadzieję że ta kasa nie szła np. na seniorów, którzy grają w ligach, byłoby to nie sprawiedliwe ponieważ kluby, które grają lepiej to sami sie finansują, a ciągle czytam że dzieci itp. Niemniej uważam, że na rozwój dzieci pieniądze powinny sie znaleźć. Dajmy im szansę.

 • Andrzej Rosa

  Głosujcie na PiS, głosujcie na Panią Dziedzic, a teraz udajecie, że nie rozumiecie co jest przyczyną, a co skutkiem.

 • ira

  Kompromitujesz się każdym wpisem , oj Andrzejku

 • PoPiS

  Z tego co wiem to Dziedzicowo zawarła pakt z PełO zaraz po wyborach

 • Jaro

  Zostałem teraz uświadomiony. Zagłosuję na Stanię, wróci kompetencja i umiejętne zarządzanie zarządzanie finansami miasta.

 • fanka sportu

  na WIYRKU targ plajtnął ,ratuje go ino czwortek ,gruba plajtnie to pudymy na orlik na zieluno trowka posiedzieć i poślimtać ,bo dzieciaki pójdą do dum pograć w gry i bydymy mieć coroz wiyncy tragedii ,bydziecie widzieć ,że tak bydzie ,oby nie

 • Rudzianka

  Na poziomie czysto etycznym, używanie dzieci w różnego rodzaju formach walki politycznej budzi we mnie niesmak, dzieci krzyczące złodzieje itp. krzyki, gwizdy … czy to jest te słynne wychowanie w sportowym duchu ?

 • Robol

  Społeczeństwo na poziomie, żyć, chlać za darmo.Nikt nie mówi o pracy i kosztach na styl życia jaki się wybiera.Wszędzie tylko wieczne żebranie o jamłężnę i uznanie (500+, stadiony za darmo, szkoła za darmo, można wyliczać).Z takim podejściem to nasz kraj jeszcze przez kilka pokoleń będzie fabryką niewolników i wszyscy będą się nawzajem okradać nawet o tym nie wiedząc.Oczywiście wszystko pod szczytnymi hasłami dbania o przyszłość dzieci za cudze pieniądzeJeśli dzieci mają się mieć dobrze to muszą się nauczyć pracować a nie żebrać jak ich rodzice.Chcesz się wydostać z biedy (zwłaszcza tej w głowie) to musisz się napocić i brać odpowiedzialność za siebie i bliskich.Nie pomoże Ci żaden rząd, rada miasta czy święty Mikołaj, chyba ze lubisz żebrać.Raczej nie wierzę że każda matka w Rudzie Ślaskiej ma pod swoim dachem samych przyszłych Robertów Lewandowskich, Adamów Małyszów, Otylii Jędrzejczak czy Justyn Kowalczyk.

 • !!!

  Brawo! Najmądrzejszy komentarz w całej tej dyskusji!!!

 • bbb - matka karateki

  Mylisz się Rudziolu! Zarówno Państwo jak i Samorząd winno wspierać kulturalny rozwój młodzieży. Kultura fizyczna jest nieodłącznym jego elementem. I nie chodzi o jałmużnę, chodzi o wparcie, czy wręcz o nieprzeszkadzanie. Na koszty treningu dzieci składa się wiele czynników. Od wynajmu sali gimnastycznej, zakupu sprzętu, strojów, ubezpieczenia, wyjazdów na zawody, wynagrodzenia trenera. Koszty te ponoszą prawie w 100% rodzice. A rudzcy trenerzy pracują na darmo! Dotacje, które otrzymywały kluby nie wystarczyły nawet na wynajem sali i zakup sprzętu. A teraz nawet tych paru złotych zabraknie. I jeszcze jedno. W naszym mieście jest wiele matek potencjalnych mistrzów sportu! Ale jest też multum matek otyłych i niezgrabnych dzieci - przyszłych cukrzyków, nadciśnieniowców i astmatyków.

  • bbb - matka karateki
   2020-01-31 07:12
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • dyletant

  Masz rację matko a ten Robol nie ma zielonego pojęcia o tym temacie.

 • Robol

  Od wychowania i rozwoju młodzieży są ich rodzice. Kropka.Niestety nie za bardzo wiadomo kto jest głupszy dzieci czy ich rodzice. Co do pieniędzy - trzeba nimi mądrze zarządzać - ale trzeba zacząć od siebie i swojej własnej rodziny zamiast dzielić cudze pieniądze. Co do kosztów - jeśli mamy pęczki potencjalnych Lewandowskich, Kowalczyk, Jędrzejczak i Małyszów - to każdy rodzice powinni się zgadać miedzy sobą a nie każdy sobie gwiazdora chowie (i żeby temu drugiemu od sąsiadki złamała się noga). Jest taniej, a rodzice zamiast żebrać na ulicach uczą się współpracy.

 • the truth

  A proszę powiedz mi ile tytułów mistrzowskich ma twój syn, bo na chwilę obecna nie widzę sensu sponsorowania twoich fanaberii z moich pieniędzy (podatków).Jeśli jest mistrzem chociaż Śląska, baa jeśli jest nawet powiedzmy w top 10 dzieciaków w województwie to wtedy jest sens.Pamiętaj ze w sporcie najważniejsze jest współzawodnictwo i niestety to wiąże się z osiąganiem wyników.Nawet w składaniu origami są zawody i jest konkurowanie z innymi. Co do kosztów rodziców sam trenowałem bardzo długo i nie mogę się zgodzić ze koszty są wysokie. Stroje? ile ich potrzeba z 2-3 komplety, ubezpieczenia proszę cie grosze. Moich rodziców było stać nawet na takie fanaberie jak indywidualne wersje kolorystyczne butów które kosztowały może z 500 zł max i było to w czasach gdy nie było wszystkich "+"

 • bbb - matka karateki

  Tak jak napisałam wyżej, to RODZICE ponoszą PRAWIE WSZYSTKIE KOSZTY! Groszowe dotacje nie starczają nawet na wynajem sal. Tak to właśnie rodzice kupują kimona, dresy, ochraniacze, finansują transporty i noclegi, opłacają koszty badań. A co do sukcesów? Rudzcy karatecy niezmiennie zajmują miejsce w śląskiej, polskiej i europejskiej czołówce. A moje fanaberie opłacam sobie sama! Sama też opłacam koszty treningów mojej CÓRKI.

  • bbb - matka karateki
   2020-01-31 14:21
  • Ocena:
  • odpowiedz

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.