Wiadomości z Rudy Śląskiej

W czwartek protest w sprawie finansowania sportu: "Żółta kartka dla zarządu i rady miasta"

 • Dodano: 2020-01-29 10:45

W czwartek o godzinie 16:00 na Placu Jana Pawła II, tuż pod urzędem miasta, rozpocznie się protest przeciwko polityce zarządu i rady miasta wobec finansowania sportu w Rudzie Śląskiej.

Spotykamy się w czwartek 30.01.2020 r. o godzinie 16:00 na Placu Jana Pawła II aby zaprotestować z powodu braku środków na sport w budżecie na 2020 rok. Nie pozwólmy zniweczyć dorobku wielu pokoleń.  Zapraszamy działaczy, trenerów, zawodników i rodziców. Nie bądź obojętny!!! - piszą organizatorzy protestu w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, że na dofinansowanie sportu w Rudzie Śląskiej na rok 2020 przewidziano jedynie 300 tysięcy złotych, a kluby mogą starać się o tak zwane małe granty do wysokości 10 tysięcy.

Finanse miasta są wyjątkowo napięte. Zmiany w opodatkowaniu PIT, z którego miasto czerpie sporą pulę środków do budżetu, a także wzrost płacy minimalnej, podwyższone opłaty i podwyżki dla nauczycieli – wszystko to mocno obciąża miejski skarbiec. To jest przyczyna, dla której miasto rezygnuje z realizacji zadań fakultatywnych, a takim niestety jest finansowanie sportu.

Komentarze (98)    dodaj komentarz »

 • Piotr

  Sport powinien się sam finansować .

 • Siara

  Tak, szczególnie sekcje szachowe dla przedszkolaków same się sfinansują albo znajdą sponsorów. Myśl człowieku -to nie boli

 • Zbigniew

  Gdzie w Rudzie są szachowe sekcje przedszkolaków. A tak na marginesie, to miasto nie ma żadnego obowiązku finansowania klubów sportowych.

 • Jaro

  Pawidłowa decyzja pani Prezydent. Brakuje kasy w budżecie miasta z powodu chorych pomysłów PIS. Trzeba ciąć wydatki. Uszczupliła wydatki na sport, który może być finansowany przez rodziców, którdy dostają po 500 zł co miesiąc. Stać ich. Bardzo mądra i przemyślana decyzja. Co by było gdyby uszczupliła ze służby zdrowia.

 • W szoku.

  I tacy jak Jaro są wyborcami Grazi.

 • Jaro

  Dokładnie. Tacy jak ja są wyborcami pani Grażyny Dziedzic. Osoby podejmującej decyzje dla dobra miasta (czasami mogą być błędne, niepopularne) a nie w kierunku myśli ideologicznej partii.

 • olo

  Dokładnie tak. Niech naród się dowie, że obieg pieniądza jest zamknięty. Dostajesz 500 zł ekstra? Nieprawda, to tylko przesunięcie 500 zł w budżecie. Wcześniej miasto decydowało na co je wyda (np. na sport) a teraz sam decydujesz i mozesz je wydać, np . na sport. Dlaczego wszyscy mają drożej płacić za śmieci? Żeby niektórzy mieli 500 plus i sport gratis? Tak będzie jak partia na 500 plus przeznaczy środki własne a tego nie należy się spodziewać. Bo partia nie jest taka głupia jak jej wyborcy.

 • Karminadel

  Wy jednak ludzie nie bardzo rozumiecie problem. 500+ dla wielu rodziców to koniec rozterki czy kupić dziecku buty albo kurtkę czy spodnie. To możliwość skorzystania z zajęć dodatkowych np nauka jezyka czy nauka pływania. W końcu to możliwość zorganizowania wyjazdu dla dziecka w okresie ferii. Te 500 zł z gumy nie jest!!!! Widać zazdrość ale to takie nasze Polskie!!! A teraz o finansowaniu sporty bo tu też wpisy świadczą o braku wiedzy lub szerszego spojrzenia na temat. Co takiego dzieje się w naszym mieście że mamy najdroższe śmieci, nie stać nas na sport czy stypendia. Przeczytajcie o innych miastach tam mając te same warunki (rząd PiS) miasta potrafią finansować sport! Moim zdaniem to kwestia złego zarządzania Miastem!!!! Przykład? Np oświetlenie świąteczne koszt 2,5 mln zł w okresie od 1 grudnia do końca stycznia. Skoro jest tak źle ozdoby w mniejszej ilości mogły byc w okresie świątecznym do trzech króli i oszczędność ok 1 mln zl!!! I jest kasa na sport!!! Wychodzi na to, że te świecidełka są ważniejsze od sportu! czy to jest poważne?! Inny przykład: trzech viceprezydentów, a dlaczego nie jeden? Bo oprócz nich jest jeszcze skarbnik miasta o sekretarz! Więc 5 osób z ogromna pensja oraz premiami!!!! Dwóch vice mniej i mamy 500 tys zł conajmniej rocznie!!! Ludzie zastanówcie się!!!I teraz piszecie o sposnorach?! Kto zasponsoruje 9 latka? Ośmieszacie się tylko tak pisząc.

 • złe decyzje

  Karminadel ma 100% procentową rację to, że mamy taki harmider w mieście jest tylko i wyłącznie spowodowane fatalnym zarządzaniem finansami naszego miasta, które wprowadza Grażyna.

 • Bunia

  Oświetlenie świąteczne to wydatek 320 000 zł a nie 2,5 mln. Sam sobie stworzyłeś te dane? Dorabiasz do tego całą propagandę. Wstydź się i dalej nie ośmieszaj. Przyjrzyj się lepiej dofinansowaniu PUP i rewitalizacji Kafauzu. A tak na marginesie czy ktoś na sprawdzone info czy na Kafauzie przekształcają wolne mieszkania tylko na socjalne?

 • Jaro

  "Te 500 zł z gumy nie jest!!!!". Dlatego powinni dawać po 10.000 dla każdego dorosłego. Wtedy byłby dobrobyt.

 • Zdziwiona

  A skąd ty masz te 2,5 mln na oświetlenie świąteczne? chyba w innym mieście to wyczytałaś!

 • Karminadel

  BIP Ruda Śląska przetarg...

 • Zdziwiona

  hmm tam jest 317.327,70 zł

 • Bunia

  Nie gratis, ale nie jest się w stanie samofinansować. Klubów nie stać na utrzymanie obiektów, zapłatę rachunkow za prąd, wodę, porządki

 • Gorol

  Dostaliśta pińcet co miał być na sport to teraz płaćta na ten sport.

 • Gorol

  Dostaliśta pińcet co miał być na sport to teraz płaćta na ten sport.

 • olo

  Problem w tym, ze ludzie chcą kapitalizmu i socjalizmu jednocześnie

 • PIS

  Ten protest powinni zorganizować przed siedzibą PIS w Warszawie. To oni dla zdobycia głosów wyborców wprowadzili zamieszanie. Kiedyś kasy musiało zabraknąć i to właśnie się stało. Inne miasta też mają problem z finansowaniem sportu.

 • nie głosowałem na nią

  Grażynka nie zna się na zarządzaniu, ekonomii, finansach dlatego tak się dzieje. Zadłużyła miasto chybionymi inwestycjami za grube miliony.

  • nie głosowałem na nią
   2020-01-30 08:42
  • Ocena:
  • odpowiedz

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.