Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Parku Kozioła odbył się festyn z okazji 15 lat Polski w Unii Europejskiej

  • Dodano: 2019-05-02 13:00

Festyn z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do UE rozpoczął majówkę w Rudzie Śląskiej. Można było nie tylko posłuchać muzyki w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej, ale też sprawdzić swoją wiedzę o Unii Europejskiej.

1 maja to rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji w Parku Kozioła odbył się festyn, podczas którego swoje talenty zaprezentowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej.

Warto przypomnieć, że Polska jest członkiem UE od 2004 roku na podstawie traktatu podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach.

- Dzięki przynależności do Unii Europejskiej nasz kraj bardzo się zmienił. Na członkostwie we wspólnocie skorzystała również Ruda Śląska. To wszystko dzięki olbrzymim środkom, które można było pozyskać na rozwój miast oraz poprawę komfortu życia – podkreśla wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Oprócz wysłuchania koncertu zebrana w parku publiczność mogła sprawdzić swoją wiedzę o Unii Europejskiej.

- Pogoda nam dopisała. Bardzo się cieszę, że dzisiaj odbył się ten festyn. Nigdzie nie wybieramy się na długi weekend majowy, więc miło było "wyrwać" się na chwilę z domu i wesoło spędzić czas w gronie przyjaciół. Dodatkowo zorganizowano wiele atrakcji dla dzieci i to zachęciło mnie, żeby dzisiaj się tu zjawić - mówiła pani Hanna z Rudy.

Od 1890 roku 1 maja to Święto Pracy, a także Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Został ustanowiony dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce pod koniec XIX wieku w Chicago. Robotnicze protesty przeciw fatalnym warunkom pracy, nierzadko 12-godzinnemu dniu pracy oraz niskim zarobkom kończyły się ofiarami śmiertelnymi. Uroczyste pochody z okazji 1 maja już wtedy były organizowane również na ziemiach polskich, a w 1950 roku dzień ten stał się oficjalnym świętem państwowym. Warto dodać, że w kościele katolickim jest to dzień wspomnienia św. Józefa Rzemieślnika, który wprowadził papież Pius XII.

W Parku Kozioła odbył się festyn z okazji 15 lat Polski w Unii Europejskiej

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Jorg

    Piwo mogli loć za darmo.

  • karlus

    Ja kiedys to szło sie fajnie potancowac na rudzie,dziołchami ze sosinek,lolom gitom gerdom wiesiom itd,to byly czasy ho ho.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.