Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej - Kochłowicach powstanie mural. Namaluje go Franek Mysza

 • Dodano: 2019-02-16 12:15

Barwny mural ożywi centrum Kochłowic. Ozdobi mur znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Oświęcimskiej i Piłsudskiego. Malowidło nawiązujące do zielonej strony dzielnicy stworzy street artowiec Franek Mysza prawdopodobnie w połowie marca, czyli wraz z nadejściem wiosny. Pomysłodawcą inicjatywy jest Rafał Wypior, rudzki radny.

Mur, na którym pojawi się mural obecnie zamalowany jest na niebiesko. Niedawno jeden z klubów umieścił na nim pewną grafikę, a drugi klub postanowił to zamalować. Pomysłodawca stworzenia niebanalnego malowidła rozmawiał już z właścicielką obiektu, a ta wyraziła zgodę na stworzenie artystycznego malowidła.

Skąd pomysł na wprowadzenie odrobiny sztuki ulicy w przestrzeń miasta? Jak wyjaśnia Rafał Wypior, sami mieszkańcy zwracają uwagę na to, że w rejonie, w którym ma powstać malowidło jest brzydko i szaro. Teraz jest szansa, aby się to zmieniło.

Malowidło stworzy Franek Mysza, artysta reprezentujący street art. Jego murale zdobią mury, ale też i inne obiekty, usytuowane nie tylko na terenie całego województwa, ale i w całej Polsce. Znakiem rozpoznawczym jest barwna mysz. Jak udało się nawiązać współpracę? Rafał Wypior przyznaje, że artysta zgłosił się już jakiś czas temu i zadeklarował, że chętnie stworzy mural w Kochłowicach.

Sam dostrzega, że warto dodać koloru naszej dzielnicy – przyznaje radny.

Autor malowidła sam przygotuje projekt graficzny, jednakże, jak zapowiada pomysłodawca inicjatywy, na pewno znajdzie się na nim napis: #KochLove.

Mural będzie nawiązywał do natury. Przedstawiona zostanie na nim ta lepsza, zielona strona Kochłowic, czyli m.in. kochłowicka Przystań – zdradza Rafał Wypior.

Pomysłodawca dodaje także, że wskazana suma nie jest mała, ale kochłowiczanie niejednokrotnie pokazali, że zależy im na wyglądzie dzielnicy i chętnie włączają się w podobne akcje społeczne.

Artysta wykona dla nas mural po kosztach. Musimy zapłacić jedynie za materiały. Wszystko zostało już wymierzone, zrobiliśmy też wycenę. Aby sfinalizować projekt, trzeba zebrać 2000 zł – podkreśla Wypior. 

Kwota ta zostanie zebrana podczas zrzutki, która została uruchomiona w sobotę, 16 lutego. Inicjatywę można wesprzeć na stronie zrzutki, która potrwa 32 dni.

Wypada dodać, że w przypadku akcji związanej z tworzeniem Jadłodzielni w Kochłowicach udało się zebrać 1000 zł w cztery dni, a na ustrojenie choinki kochłowiczanie zebrali 700 zł w dwa dni. Początkowo planowano zakupić 3 tys. światełek, ale zebrana kwota pozwoliła na zakup aż 10,5 tys. światełek.

Kochłowiczanie mają olbrzymie serca i chcą zmieniać Kochłowice na lepsze. Mieszkańcy są zmobilizowani i zmotywowani do wprowadzania zmian w naszej dzielnicy. Dzięki takim wpłatom każdy ma swoją cegiełkę w budowaniu ogólnego sukcesu. To przekłada się także na większe poszanowanie danej inicjatywy – podkreśla pomysłodawca idei.

Poprzez realizację wspomnianej inicjatywy uda się zmienić, ożywić i uatrakcyjnić nieco przestrzeń. Jednakże stworzenie muralu to zaledwie preludium do projektów, które niedługo pojawią się w Kochłowicach. W planach jest jeszcze powstanie kwietnej łąki pod muralem, a także wprowadzenia do krajobrazu miasta sztuki ulicy, czyli street art.

Na plotach stworzymy różnego rodzaju instalacje. Na ogrodzeniach wykonanych z siatki przepleciemy barwne sznurki, tworząc ciekawe obrazy. Trzeba wprowadzić trochę koloru do szarej rzeczywistości – podkreśla Rafał Wypior.

Zobacz także

Komentarze (37)    dodaj komentarz »

 • zzz

  murek jest błekitny, starczy domalować słoneczko i chmurki i juz będzie piękne tło dla kwietnej łączki, bez jakiś bzdurnych napisów

 • Ruda

  Mural to nie tylko "bzdurne napisy". Przecież równie dobrze może to być jakiś rysunek

 • pracownik lutowy

  Z niesmakiem czytam dyskusję. Sądzę, że nie byłoby jej, lub przynajmniej nie przybrałaby tak żenująco agresywnego przebiegu, gdyby zainteresowani wiedzieli o czym tak naprawdę dyskutują. Może warto było zacząć od przedstawienia projektu, a nie stawiać mieszkańców przed faktem dokonanym?

 • Gos

  też racja. Czekamy na jakiś projekt

 • Mim

  Niech maluje byle nie te jego myszki.

 • Tola

  Myszki też są fajne :P

 • hanys

  Dyć tyn mur je łoszkliwy jak pieron a jak go fikuśnie pomalujom to dopiyro bydzie biył po łoczach! niy lepij go zbulić i zrobić ściepa na nowy?

 • Biniek

  Kto jest włascicielem budynku?Miasto czy budynek należy do prywatnej osoby.Jeśli budynek jest własnością prywatną to z jakiej racji finansować komuś remont?

 • Tola

  Jaki remont??? Mowa jest o namalowaniu muralu jedynie, który ma ozdobić to skrzyzowanie

 • Kumaty

  Mur, nie budynek. Malowanie muru to nie remont...

 • fafik

  Ciekaw jestem czy taki Franek Mysza albo inny tego typu "artysta" namalowałby sobie takie dzieło na ścianie swojej willi z ogródkiem (gdyby ja miał) Tzw murale czy graffiti przyszły z czarnych slumsów NY czy innych amerykańskich miast i może ktoś się w końcu zreflektuje i pozwoli ścianom być takimi jak je Pan Bóg (czyt, murarz) stworzył

 • Luna

  Ale dlaczego te ściany mają być takie szare, skoro można im dodać nieco barw?

 • Oko

  Straszny nudziarz za Ciebie. Trochę luzu by się przydało. Pewnie biedak nie wiesz jak wygląda taki mural...

 • fafik

  Nudziarz sie zgodzę, ale dlaczego biedak? Raczej biedacy oglądają te cuda na murach domów komunalnych, wybierając puszki ze śmietników. W osiedlach strzeżonych murali się nie stwierdza :)

 • xyz

  Fafik mural muralowi nie równy. Na Wirku jest ogromny na całą ścianę i też byś tak to określił?

 • Tomasz

  Myślę że Pan Wypior wybierze jakis motyw z tęczą kolorową-;).

 • Ad

  Dlaczego? Mural ma nawiązywać do zielonej części Kochłowic, wiec pewnie będzie dominował zielony kolor

 • Xyz

  Nie dość że czytać nie potrafisz, to jeszcze brednie piszesz. Typowy Janusz z Tomasza. Idz ty lepiej zrób coś dla ludzi a nie siedź przed komputerem

 • TOMASZ

  Widzę ,że nie wiemy co symbolizuje tęcza i kto jest pomysłodawcą .Wiosna nadchodzi.

 • Ziga z Wirku

  Przecież w tych Kochlowicach to nawet biedronki nie macie a na takie murale energie i kase się traci.Proponuje namalować horde dzikôw bo już dwa razy o mało swojego suva nie robiłem będąc przejazdem w tej dzielnicy.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.