Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej - Kochłowicach powstanie mural. Namaluje go Franek Mysza

 • Dodano: 2019-02-16 12:15

Barwny mural ożywi centrum Kochłowic. Ozdobi mur znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Oświęcimskiej i Piłsudskiego. Malowidło nawiązujące do zielonej strony dzielnicy stworzy street artowiec Franek Mysza prawdopodobnie w połowie marca, czyli wraz z nadejściem wiosny. Pomysłodawcą inicjatywy jest Rafał Wypior, rudzki radny.

Mur, na którym pojawi się mural obecnie zamalowany jest na niebiesko. Niedawno jeden z klubów umieścił na nim pewną grafikę, a drugi klub postanowił to zamalować. Pomysłodawca stworzenia niebanalnego malowidła rozmawiał już z właścicielką obiektu, a ta wyraziła zgodę na stworzenie artystycznego malowidła.

Skąd pomysł na wprowadzenie odrobiny sztuki ulicy w przestrzeń miasta? Jak wyjaśnia Rafał Wypior, sami mieszkańcy zwracają uwagę na to, że w rejonie, w którym ma powstać malowidło jest brzydko i szaro. Teraz jest szansa, aby się to zmieniło.

Malowidło stworzy Franek Mysza, artysta reprezentujący street art. Jego murale zdobią mury, ale też i inne obiekty, usytuowane nie tylko na terenie całego województwa, ale i w całej Polsce. Znakiem rozpoznawczym jest barwna mysz. Jak udało się nawiązać współpracę? Rafał Wypior przyznaje, że artysta zgłosił się już jakiś czas temu i zadeklarował, że chętnie stworzy mural w Kochłowicach.

Sam dostrzega, że warto dodać koloru naszej dzielnicy – przyznaje radny.

Autor malowidła sam przygotuje projekt graficzny, jednakże, jak zapowiada pomysłodawca inicjatywy, na pewno znajdzie się na nim napis: #KochLove.

Mural będzie nawiązywał do natury. Przedstawiona zostanie na nim ta lepsza, zielona strona Kochłowic, czyli m.in. kochłowicka Przystań – zdradza Rafał Wypior.

Pomysłodawca dodaje także, że wskazana suma nie jest mała, ale kochłowiczanie niejednokrotnie pokazali, że zależy im na wyglądzie dzielnicy i chętnie włączają się w podobne akcje społeczne.

Artysta wykona dla nas mural po kosztach. Musimy zapłacić jedynie za materiały. Wszystko zostało już wymierzone, zrobiliśmy też wycenę. Aby sfinalizować projekt, trzeba zebrać 2000 zł – podkreśla Wypior. 

Kwota ta zostanie zebrana podczas zrzutki, która została uruchomiona w sobotę, 16 lutego. Inicjatywę można wesprzeć na stronie zrzutki, która potrwa 32 dni.

Wypada dodać, że w przypadku akcji związanej z tworzeniem Jadłodzielni w Kochłowicach udało się zebrać 1000 zł w cztery dni, a na ustrojenie choinki kochłowiczanie zebrali 700 zł w dwa dni. Początkowo planowano zakupić 3 tys. światełek, ale zebrana kwota pozwoliła na zakup aż 10,5 tys. światełek.

Kochłowiczanie mają olbrzymie serca i chcą zmieniać Kochłowice na lepsze. Mieszkańcy są zmobilizowani i zmotywowani do wprowadzania zmian w naszej dzielnicy. Dzięki takim wpłatom każdy ma swoją cegiełkę w budowaniu ogólnego sukcesu. To przekłada się także na większe poszanowanie danej inicjatywy – podkreśla pomysłodawca idei.

Poprzez realizację wspomnianej inicjatywy uda się zmienić, ożywić i uatrakcyjnić nieco przestrzeń. Jednakże stworzenie muralu to zaledwie preludium do projektów, które niedługo pojawią się w Kochłowicach. W planach jest jeszcze powstanie kwietnej łąki pod muralem, a także wprowadzenia do krajobrazu miasta sztuki ulicy, czyli street art.

Na plotach stworzymy różnego rodzaju instalacje. Na ogrodzeniach wykonanych z siatki przepleciemy barwne sznurki, tworząc ciekawe obrazy. Trzeba wprowadzić trochę koloru do szarej rzeczywistości – podkreśla Rafał Wypior.

Zobacz także

Komentarze (37)    dodaj komentarz »

 • zzz

  murek jest błekitny, starczy domalować słoneczko i chmurki i juz będzie piękne tło dla kwietnej łączki, bez jakiś bzdurnych napisów

 • Ruda

  Mural to nie tylko "bzdurne napisy". Przecież równie dobrze może to być jakiś rysunek

 • pracownik lutowy

  Z niesmakiem czytam dyskusję. Sądzę, że nie byłoby jej, lub przynajmniej nie przybrałaby tak żenująco agresywnego przebiegu, gdyby zainteresowani wiedzieli o czym tak naprawdę dyskutują. Może warto było zacząć od przedstawienia projektu, a nie stawiać mieszkańców przed faktem dokonanym?

 • Gos

  też racja. Czekamy na jakiś projekt

 • Mim

  Niech maluje byle nie te jego myszki.

 • Tola

  Myszki też są fajne :P

 • hanys

  Dyć tyn mur je łoszkliwy jak pieron a jak go fikuśnie pomalujom to dopiyro bydzie biył po łoczach! niy lepij go zbulić i zrobić ściepa na nowy?

 • Biniek

  Kto jest włascicielem budynku?Miasto czy budynek należy do prywatnej osoby.Jeśli budynek jest własnością prywatną to z jakiej racji finansować komuś remont?

 • Tola

  Jaki remont??? Mowa jest o namalowaniu muralu jedynie, który ma ozdobić to skrzyzowanie

 • Kumaty

  Mur, nie budynek. Malowanie muru to nie remont...

 • fafik

  Ciekaw jestem czy taki Franek Mysza albo inny tego typu "artysta" namalowałby sobie takie dzieło na ścianie swojej willi z ogródkiem (gdyby ja miał) Tzw murale czy graffiti przyszły z czarnych slumsów NY czy innych amerykańskich miast i może ktoś się w końcu zreflektuje i pozwoli ścianom być takimi jak je Pan Bóg (czyt, murarz) stworzył

 • Luna

  Ale dlaczego te ściany mają być takie szare, skoro można im dodać nieco barw?

 • Oko

  Straszny nudziarz za Ciebie. Trochę luzu by się przydało. Pewnie biedak nie wiesz jak wygląda taki mural...

 • fafik

  Nudziarz sie zgodzę, ale dlaczego biedak? Raczej biedacy oglądają te cuda na murach domów komunalnych, wybierając puszki ze śmietników. W osiedlach strzeżonych murali się nie stwierdza :)

 • xyz

  Fafik mural muralowi nie równy. Na Wirku jest ogromny na całą ścianę i też byś tak to określił?

 • Tomasz

  Myślę że Pan Wypior wybierze jakis motyw z tęczą kolorową-;).

 • Ad

  Dlaczego? Mural ma nawiązywać do zielonej części Kochłowic, wiec pewnie będzie dominował zielony kolor

 • Xyz

  Nie dość że czytać nie potrafisz, to jeszcze brednie piszesz. Typowy Janusz z Tomasza. Idz ty lepiej zrób coś dla ludzi a nie siedź przed komputerem

 • TOMASZ

  Widzę ,że nie wiemy co symbolizuje tęcza i kto jest pomysłodawcą .Wiosna nadchodzi.

 • Ziga z Wirku

  Przecież w tych Kochlowicach to nawet biedronki nie macie a na takie murale energie i kase się traci.Proponuje namalować horde dzikôw bo już dwa razy o mało swojego suva nie robiłem będąc przejazdem w tej dzielnicy.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.