Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Szkole Podstawowej nr 16 w Rudzie Śląskiej powstała nowoczesna ekopracownia pod chmurką

  • Dodano: 2023-10-27 08:00, aktualizacja: 2023-10-27 08:11

W Szkole Podstawowej nr 16 im. Janusza Korczaka odbyło się dziś otwarcie „Ogródka korczakowskiego”, czyli ekopracowni pod chmurką. Jest to zwycięski projekt w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jego całkowita wartość wynosi 87 500 zł, z czego 17 500 zł stanowi wkład własny miasta.

Otwarcie "Ogródka korczakowskiego" w SP nr 16

- Bardzo doceniam inicjatywy mające na celu zapewnienie dzieciom bliskiego kontaktu z przyrodą już na wczesnym etapie nauczania - mówi prezydent Michał Pierończyk.

- Możliwość poznawania różnych gatunków roślin i zwierząt oraz obserwacji zmian zachodzących cyklicznie w przyrodzie to cenne wartości. Gratuluję całej szkolnej społeczności tego miejsca – dodaje.

Przedsięwzięcie zakładało stworzenie zagospodarowanej przestrzeni do prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii czy geologii. Zgodnie z planem na terenie wireckiej szkoły podstawowej powstała obszerna drewniana altana z ławostołami, szklarnia, kompostownik czy domek ogrodnika.

- Każda klasa spośród I - III będzie miała do dyspozycji własną grządkę, którą zagospodaruje siejąc lub sadząc tam rośliny. Myślę, że samodzielne działanie nauczy ich, jak chronić naturalne bogactwo środowiska – zapowiada Anna Sekta, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 im. J. Korczaka.

- Dodatkowo dzieci będą mieć do dyspozycji stoły ogrodnicze i ścieżkę sensoryczną – dodaje.

Powstanie "Zielony zakątek pod chmurką” ZSP nr 3

Ponadto na zagospodarowanym terenie posadzono krzewy ozdobne, postawiono karmnik dla ptaków i hotel dla owadów.

W ramach zorganizowanego po raz pierwszy przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach konkursu na projekt „Ekopracowni pod chmurką”, oprócz wymienionego przedsięwzięcia, w Rudzie Śląskiej powstanie również „Zielony zakątek pod chmurką” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3.

Dofinansowanie do "Zielonych Pracowni"

Z kolei w ramach zorganizowanego już po raz dziewiąty konkursu „Zielona Pracownia” cztery rudzkie placówki uzyskają dofinansowanie na stworzenie nowoczesnych sal lekcyjnych. Są to:

  • Zespół Szkół nr 6 im. Mikołaja Kopernika,
  • Szkoła Podstawowa nr 30 im. Karola Miarki,
  • Szkoła Podstawowa nr 22 im. Jana Stefana Dworaka
  • oraz Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Brzechwy.

Przypomnijmy, że w latach poprzednich przy udziale środków z WFOŚiGW w mieście powstało już siedem podobnych pracowni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również