Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Szkole Podstawowej nr 22 obchodzili święto patrona - Jana Stefana Dworaka

  • Dodano: 2018-12-10 13:00, aktualizacja: 2018-12-10 14:08

Jan Stefan Dworak urodził się 10 grudnia 1899 roku w Nowym Bytomiu w rodzinie rzemieślniczej. Sam jednak pasjonował się historią i o niej najchętniej pisał, szczególnie zaś umiłował sobie dzieje naszego miasta i jego słynnych mieszkańców. 

Dworak jest w gronie 44 osób zasłużonych dla Rudy Śląskiej, których sylwetki znajdują się na murach przy ulicy Kubiny, ale jest również patronem  Szkoły Podstawowej nr 22 w Nowym Bytomiu.

Sylwetkę swojego patrona wspominali dzisiaj sami uczniowie wspomnianej szkoły:

Z rodzinnego domu, w którym panowały polska tradycja i głębokie umiłowanie języka śląskiego, wyniósł on świadomość swojej polskości i zasady moralne, którym pozostał wierny przez całe życie. Już w okresie szkolnym zarejestrowano jego zainteresowanie historią, szczególnie pilnie uczył się tego przedmiotu. Pozostając wierny rodzinnej tradycji religijnej oraz widząc, że Kościół katolicki stanowił niemal jedyną ostoję polskości, od najmłodszych lat związał się z ruchem katolickim.

Jan Stefan Dworak badał i starał się odtworzyć dzieje naszego miasta wykazując niezwykłą skrupulatność i pracowitość. Swoją pracą naukowo-badawczą zaskarbił sobie szacunek wśród lokalnej społeczności i środowiska naukowego.  – wspominali Jana Stefana Dworaka uczniowie podczas uroczystej akademii.

Z okazji święta patrona oprócz uroczystego apelu, wypełnionego wspomnieniami o Janie Stefanie Dworaku, odbyły się również konkursy wiedzy o Janie Stefanie Dworaku w formie escape-roomu, konkursy artystyczne o tytuł „Ślązaka SP 22”,  plastyczne, muzyczne, a nawet kulinarne. Rodzice zorganizowali dla uczniów specjalne koło fortuny z mnóstwem upominków, a na korytarzach rozpoczął się kiermasz potraw śląskich. Uczniowie zaprezentowali również spektakl teatralny po śląsku „Królewna Śnieżka”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

W Szkole Podstawowej nr 22 obchodzili święto patrona - Jana Stefana Dworaka

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.