Wiadomości z Rudy Śląskiej

W ubiegłą niedzielę w Nowym Bytomiu odbyło się kolejne spotkanie dla uchodźców z Ukrainy

  • Dodano: 2022-03-21 14:30, aktualizacja: 2022-03-29 13:16

W ubiegłą niedzielę w Nowym Bytomiu odbyło się kolejne spotkanie dla uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają na terenie Rudy Śląskiej. 

Cotygodniowe spotkania dla uchodźców z Ukrainy

Cotygodniowe spotkania odbywają się w domu parafialnym przy kościele pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu w języku ukraińskim. Podczas wczorajszego spotkania omówione zostały bieżące informacje, uczestnicy mogli liczyć na pomoc w znalezieniu pracy. Miasto w ten sposób wyraża chęć pomocy uchodźcom. 

- Kolejne spotkanie z uchodźcami w Nowym Bytomiu. Salka parafialna wypełniona po brzegi. Większość jest po raz pierwszy. To dowód na to, że wciąż do naszego miasta przyjeżdżają kolejni Ukraińcy. Cieszy to, że wciąż większość z nich znajduje lokum w prywatnych domach i mieszkaniach. Chcą się uczyć języka polskiego i chcą szybko znaleźć pracę. Przedstawiciele MOPSu i PUPu odpowiadali na wiele konkretnych pytań. To było dobre i bardzo potrzebne spotkanie. Następne za tydzień - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer

W trakcie spotkania nie zabrakło wspólnej modlitwy oraz posiłku, odbyły się także gry i zabawy dla dzieci.

Uchodźcy z Ukrainy w Rudzie Sląskiej

Na chwilę obecną w Rudzie Śląskiej przebywa ponad 450 osób – uchodźców z Ukrainy, jednak to liczba osób, które miały kontakt z rudzkim magistratem.

- Szacujemy, że drugie tyle osób przybyło do Rudy Śląskiej dzięki osobom prywatnym, które do tej pory nie zgłosiły u nas tego faktu. Z pewnością więcej będziemy wiedzieli po zakończeniu procesu przyznawania numeru PESEL. Na chwilę obecną numer ten otrzymały 233 osoby - mówi Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Kolejni uchodźcy napływają do naszego miasta, dlatego już teraz miasto przygotowało salę gimnastyczną SP nr 1, gdzie będą lokowani nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy. Jak zapewnia prezydent Rudy Śląskiej, w odwodzie czekają jeszcze 4 inne lokalizacje.   

Cały czas w mieście funkcjonuje centralny punkt przyjmowania darów dla potrzebujących na Ukrainie oraz przybyłych do nas uchodźców. Funkcjonuje on w hali MOSiR w Nowym Bytomiu przy ul. Hallera 16. Magazyn jest czynny od poniedziałku do piątku, od 8.00 do 20.00.

Następne spotkanie uchodźców w domu parafialnym przy kościele pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu odbędzie się już w najbliższą niedzielę o godzinie 15:00. 

Komentarze (3)    dodaj »

  • Caslaw

    Modlitwa o pokój... Salka parafialna... Może jeszcze komunię szafowali? Serio miasto musi się podpierać KK?

  • MB

    Zawsze możesz zaprosić ich do swojego domu!

  • życzliwy ekolog

    Szanowni dobroczyńcy, opłatę za wywóz śmieci płacicie tylko za siebie, czy za swoich gości też?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również