Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wczoraj w Rudzie Śląskiej doszło do dwóch potrąceń. Policja apeluje o ostrożność

 • Dodano: 2019-11-07 09:15

Wraz ze zmianą pogody, na drogach jest coraz bardziej niebezpiecznie - nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również dla pieszych. Śliska nawierzchnia czy też brak umiejętności jazdy w takich warunkach powodują, że na rudzkich drogach dochodzi do wielu kolizji i wypadków. Tylko wczoraj wieczorem doszło do dwóch potrąceń, dlatego policja apeluje o ostrożność, zarówno do kierowców, jak i pieszych.

Tylko wczoraj w Rudzie Śląskiej doszło do dwóch potrąceń

Wraz ze zmianą pogody, na drogach jest coraz bardziej niebezpiecznie - nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również dla pieszych. Tylko wczoraj, w środę 6 listopada w godzinach wieczornych doszło do dwóch potrąceń pieszych.

Jak informuje st. asp. Arkadiusz Ciozak do obu zdarzeń doszło w na często uczęszczanych drogach. Do jednego zdarzenia doszło w Halembie na ulicy Solidarności, a do drugiego w Wirku na ulicy Katowickiej. Oba te zdarzenia zostały zakwalifikowane jako wypadki. Poszkodowane kobiety z poważnymi urazami głowy i kończyn zostały przetransportowane do szpitala. Kierowcom zostały zatrzymane prawa jazdy.

Jesień jest to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkukrotnie. Pogarszające się warunki drogowe: występowanie mgły, opadów deszczu, śliska nawierzchnia i niskie temperatury, znacznie wydłużają drogę hamowania, co przy dużym natężeniu ruchu na naszych drogach wpływa negatywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Policja apeluje więc o ostrożność, zarówno kierowców, jak i pieszych

- Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, tylko nasze role czasem się zmieniają. Nieważne jednak czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo. Musimy pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi. Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne zachowanie, a także odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze - mówi st. asp. Arkadiusz Ciozak.

Policja szczególny apel kieruje do pieszych. Nawet będąc przed przejściem dla pieszych, należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

- Przypomnijmy, że podczas jesienno-zimowej aury jesteśmy mniej widoczni. Piesi, jak i rowerzyści powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Warunki drogowe przemawiają za powszechnym, bezwzględnym używaniem elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym i niezależnie od wieku. Każdy element odblaskowy, niezależnie czy jest to kamizelka odblaskowa, breloczek czy opaska sprawią, że poruszając się po drodze, będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy - dodaje st. asp. Arkadiusz Ciozak.

Komentarze (25)    dodaj »

 • kierowca

  Pieszy nie ma pierwszeństwa i nie może wejść na pasy przed nadjeżdżającym pojazdem, to zatrzymywanie się kierowców powoduje tylko dramatyczne wypadki, Pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem tylko wtedy, kiedy przejście opuszcza. Niejednoznaczne wypowiedzi w mediach o próbach zmiany przepisów kosztowały życie wielu ludzi! Należy domagać się rzetelnej informacji i wykładni prawa drogowego zamiast ciągłęgo "młócenia słomy"

 • Pieszy

  Typowy kierowca szeryf. Wystarczy trochę kultury i wzajemnego poszanowania .

 • Halemba

  Nie raz widze z okna jak ludzie chodza jak barany np. Miedzyblokowa jednokierunkowa ludzie chodza na zakrecie prosto pod auta telefon w rece i idzie telefon w rece a kolo niej dziecko nie patrzy babsztyl gdzie ono jest tylko idzie i serfuje to powinno byc zabronione

 • Znafca

  Do Bebol: ty się lepi do "umy" idź umy-ć... Abo pisz gwarom abo niy udowej że znosz gwara.

 • Greg

  Oświetlenie oświetleniem, ale grosze kosztują opaski odblaskowe, które można założyć gdziekolwiek i stać się widocznym dla kierujących.

 • Halymbiorz

  Myśleć o sobie i o innych. A najważniejsze nie dać się głupio zabić. "Trzymać rękę na pulsie" w każdej sytuacji.

 • pieszy/rowerzysta/kierowca

  Dzieci się uczy jak należy kożystać z drogi. Gdzie, jak i kiedy wolno przechodzić. Potem człowiek dorasta i zapomina, a w mediach ino mówią że "ma pierwszeństwo na pasach" zapominając o tym że przed pasami nie ma, że należy się zatrzymać, spojrzeć w lewo, prawo i znów w lewo, a potem jeżeli jest WOLNA droga można przejść na drugą stronę drogi. Niech każdy dba o swoje bezpieczeństwo. Tych co mieli pierwszeństwo na cmentarzach jest PEŁNO!

 • Ja

  Ps. Piszemy "korzystać".

 • RZ

  Warzne rze wrzyscy wiedzom o co hodzi

 • skorzystaj z słownika

  Ty za to zapomniałeś gdzie masz słownik ortograficzny.

 • H-ba

  Jeszcze się nie posikaj . I pisz na temata Panie nauczycielu buhaha

 • tomtom

  Może oświetlenie ulic trzeba włączyć trochę wcześniej. Wiem, że nie ma pieniędzy ale może trochę zmniejszyć dotację na Kościół a zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców na drogach.

 • Mózg

  Zamknąć kościoły zwykła mafia ktoś się wymyślił historyjkę powtarzana przez pokolenia i zarabia śmiejąc się w twarz, może w wróżkę zębuszke będziemy wierzyć?

 • BD

  Szanowni Państwo,Jako mieszkaniec okolicy ul.Solidarność apeluje o zmiany na tych przejściach (2 przejścia dla pieszych przy targowisku). Tam w końcu dojdzie do większej tragedii( Choć i ta jest z pewnością duża dla poszkodowanej Pani, rodzin i kierowcy).- Katastrofalne oświetlenie tych przejść,- Brak barierek od strony targowiska (przy białym sklepie to szerokość chodnika jest taka że 2 wózki się nie ominą)- Może jakieś światła ? Tam chodzi pełno ludzi i jeździ pełno aut, trzeba coś z tym zrobić, tam po zmroku nic nie widać. Wczoraj był tego przykład.

 • Greg

  Może pomyśleć o zakupie opaski odblaskowej.

 • Pieszy

  Tak, pieszy ma pierwszeństwo na pasach. Ale jak jedzie jedno auto w odległości 15-20m od przejścia to nie ładujmy się bezpośrednio pod koła. To nasze kości będą połamane. Co jest lepsze: ból i kalectwo czy uperte egzekwowanie pierwszeństwa na psach.

 • ALEK

  FINANSE liche ale na KK jakoś starcza,,,,,,Radni bezradni jednogłośnie-przyznają------kiedy średniowiecz z R ŚL zniknie,,,,,

 • nowak

  Jak pójdziesz do szkoły

 • Ze Świon

  Dokładnie tak jak godosz , jak auta jadą jeden za drugim i z przeciwka tak samo to nawet jak jadą wolno to niy widać pieszych jak sie ładują na pasy. A już najgorzej jak wychodzą z pomiędzy aut, jak jest ciemno, leci deszcz to auta z naprzeciwka oślepiają to naprawde nie widać jak ktoś wchodzi z lewej strony między autami. Ludzie jak tak wchodzicie to poczekajcie na środku drogi czy auto naprawde sie zatrzyma a nie ładują sie pod koła a potem i dla jednych i dla drugich kłopoty. Sam jeżdże i autem i chodze pieszo i naprawde wiem jak to wygląda z obydwu stron. Kiedyś pewna pani też tak przechodziła z lewej strony cała na czarno ubrana z przeciwka sznur aut, lał deszcz ciemno, latarnie świeciły z lewej strony, niby oświetlone a jedyne co tą panią oświetliło to PASEK ODBLASKOWY który miała założony na pasku z torebki ! I tylko dzięki temu była widoczna na środku drogi. Większość ludzi sie naprawde z tego nie zdaje sprawy jak to jest niebezpieczne.

 • Bebol

  Dodać należy że przed wejściem na pasy należy się upewnić że uda się bezpiecznie przejść, a nie kaptur na głowie, na uszach słuchawki i patrzeć w telefon i "jo ida, wszyscy na mnie niech uważają".

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również