Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wielki Piec Huty "Pokój" zdobył tytuł "Śląskiej Lokacji Filmowej 2021"

 • Dodano: 2021-07-07 13:15

30 czerwca zakończyło się głosowanie w Plebiscycie na Śląską Lokację Filmową 2021 roku. Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej, który otrzymał aż 50 procent wszystkich głosów. 


Plebiscyt "Śląska Lokacja Filmowa 2021"

Mieszkańcy województwa śląskiego już po raz drugi mogli wybrać miejsce z największym filmowym potencjałem w regionie. 21 kwietnia zakończył się nabór zgłoszeń do organizowanego przez Instytucję Filmową Silesia Film i Silesia Film Commission plebiscytu "Śląska Lokacja Filmowa 2021". Spośród blisko 50 zgłoszonych obiektów i lokalizacji z 24 miejscowości województwa śląskiego, komisja, biorąc pod uwagę m.in. unikatowość i wyjątkowe walory filmowe zgłoszonych propozycji wybrała pięć finałowych lokacji. Były to:  

 • Pałac Dietla w Sosnowcu,
 • Rynek w Cieszynie,
 • Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej,
 • Tychy Osiedle A
 • i Przystań kajakowa w Tychach.

W wyniku trwającego do 30 czerwca internetowego głosowania najlepszy wynik, a co za tym idzie – tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2021 uzyskał Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej, na który oddano 1062 głosy, czyli aż 50 procent wszystkich oddanych głosów!

- Nasza industrialna perełka otrzymała blisko 50% głosów oddanych w plebiscycie, który organizuje Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Silesia Film Commission. Nagrodą jest nie tylko tytuł, ale również 2 tys. złotych, za które organizatorzy konkursu zrealizują spot promocyjny obiektu. Radość jest podwójna, bo wcześniej walory Wielkiego Pieca doceniła komisja konkursowa, która wybrała go do finałowej piątki spośród 50 obiektów i lokalizacji zgłoszonych z 24 miast - napisała prezydent Grażyna Dziedzic

Poniżej pełne wyniki tegorocznego głosowania:

 • Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej: 1062 głosy (50%),
 • Rynek w Cieszynie: 434 głosy (20%),
 • Przystań kajakowa w Tychach: 323 głosy (15%),
 • Tychy Osiedle A: 189 głosów (9%),
 • Pałac Dietla w Sosnowcu: 137 głosów (6%).

Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2021, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przed seansami filmowymi w Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach.

- Wszystkim mieszkańcom dziękujemy za oddane w Plebiscycie głosy, a finałowym lokacjom, w tym zwycięzcy raz jeszcze serdecznie gratulujemy! - czytamy na stronie Instytucji Filmowej Silesia Film.


Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej

Wielki Piec wzniesiony został na terenie Huty Pokój w Rudzie Śląskiej w 1968 roku. Wybudowano go 19 metrów od miejsca, w którym stoi obecnie, a następnie przesunięto do obecnej lokalizacji. Operację przesuwania obiektu ważącego 1780 ton uznano za jeden z największych sukcesów technicznych huty i była to jedna z pierwszych tego typu operacji w Europie. Wtedy też Wielki Piec zadebiutował na dużym ekranie: materiał z przeniesienia pieca znalazł się w Polskiej Kronice Filmowej z 1968 roku.

W 2012 roku decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach obiekt trafił do rejestru zabytków, a w 2020 roku został wpisany na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego ERIH – European Route of Industrial Heritage ERIH. Mamy nadzieję, że tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej zwróci na obiekt również uwagę filmowców poszukujących niebanalnych miejsc do realizacji swoich projektów.

Zobacz także

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • Darek

  Jak to Ktoś powiedział: Cudze chwalicie, a swego nie znacie.To unikalna Konstrukcja.Brawo.

 • kapinos stanisław

  Słyszałem, że mają tam kręcić nowego MAD MAXA a tubylców będą zatrudniać jako statystów. Podobno nie muszą ich nawet ubierać, poić alkoholem i przerzedzać z zębów... sami to robią. Holyłud jest bardzo zainteresowane, a i byłbym zapomniał, siedziba głównego złego bosa będzie znajdowała się na pętli w zardzewiałym tramwaju. Dziewiątkę się obróci, doda dwie szóstki i szoton jak malowany...

 • boluś

  Autor scenariusza już je "niyjaki CapiNos

 • kapinos stanisław

  Panie Boluś, umieszczę Pana w scenariuszu jako tego, który wszędzie wsadza swój nos i ciągle czuje swąd... Po czym okazuje się, że tak naprawdę to nosi cebulę na szyi aby szkorbut ostatniego zęba nie naruszył i oskarża każdego o pozostawiony smród... aaaa i zgięta postura świadczy o tym iż swoje najlepsze lata ma za sobą. Zatem biorę się do pisania! Dzięki za ciepłe słowa!

 • boluś

  Super trafny opis 'szkrklej [...]y na zdrowie"wszak szkryklosz O SOBIE ! Pyrsk CapiDzwonku

 • kapinos stanisław

  Spodziewałem się po Panu większej finezji. Zatem dopiszę, dla lepszego dopełnienia obrazu, tkaki akapit: "chłop prosty, niepiśmienny. Jedynie gęsi go w polu słuchały a krowy swe zady nań obracały, świnie tańczyły a cietrzewie jaka do gniazd chowały..." Piękny to będzie scenariusz...

 • boluś

  Dynte Plebiscyty ' Lipne Nagrody a w tle kupa złomu na kieryj idzie przekryńcić kupa kasy !

 • Piecowy

  Weście to łobalcie póki się jeszcze nikomu krzwiwda ni stała przeca to je ruina

 • Jola z fryny

  To je racjo

 • Hutnik

  To je racjo pitwierdzom

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.