Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wręczono nagrody w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego!

 • Dodano: 2019-10-23 09:30

Wczoraj w Katowicach wręczono nagrody w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Stacja Biblioteka na dworcu w Chebziu oraz zrewitalizowany rynek w Orzegowie z nagrodami!

Mamy to! I to podwójnie. Stacja Biblioteka na dworcu w Chebziu oraz zrewitalizowany rynek w Orzegowie najlepszymi przestrzeniami publicznymi w województwie śląskim! Dziś wieczorem w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody. Konkurs organizowany jest już od 20 lat przez marszałka województwa. Co ciekawe, organizatorzy nie pamiętają sytuacji, aby jednego roku dwie nagrody przypadły jednemu miastu. Dziękujemy za docenienie! - napisała na Facebook'u Grażyna Dziedzic.

Zarząd Województwa Śląskiego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice już od 2000 roku organizuje coroczny konkurs pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego - "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego" promujący wysokiej jakości przestrzenie publiczne sprzyjające tworzeniu naszego otoczenia piękniejszym, a województwo śląskie bardziej konkurencyjnym. Do 20. edycji konkursu zgłoszono 33 realizacje z 20 gmin województwa.

Jury, które tworzą marszałek woj. śląskiego oraz członkowie wojewódzkiej komisji urbanistyczno-architektonicznej, przyznało nagrody w podziale na dwie kategorie: przestrzeni publicznej i obiektu użyteczności publicznej.

Najlepsza Przestrzeń Publiczna

W pierwszej z nich nagrodę marszałka woj. śląskiego jury przyznało m.in. pracowni Pawła Kuczyńskiego – za zagospodarowanie terenów po byłym Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego w Jastrzębiu Zdroju.

Druga z nagród w tej kategorii trafiła do pracowni Jacka Leśki – za zagospodarowanie lokalnego rynku w dzielnicy Rudy Śląskiej – Orzegowie. Doceniono "skromne i pełne szacunku dla otaczającej historycznej i zabytkowej zabudowy uporządkowanie zaniedbanego terenu, wprowadzenie funkcji rekreacyjnej – dające lokalny centrotwórczy zalążek w trudnej społecznie i gospodarczo dzielnicy miasta".

Wyróżnienie marszałka w tej kategorii wręczono Robertowi Skitkowi – za zagospodarowanie części Jaworznickich Plant wraz z wodnym placem zabaw.

Najlepszy Obiekt Użyteczności Publicznej

W kategorii obiektu użyteczności publicznej pierwsza z nagród marszałka trafiła do pracowni Krzysztofa Kulika – za rewitalizację zabytkowego budynku dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Jury podkreśliło „odważną próbę rewitalizacji zabytkowego budynku dworca kolejowego poprzez nałożenie funkcji biblioteki, które stwarza szansę rewitalizacji społecznej i kulturalnej dla lokalnej społeczności” oraz „udane połączenie funkcji ze stacją kolejową, również w detalu architektonicznym”.

Druga nagroda marszałka została przyznana pracowni AiM Arkadiusza Miśkiewicza – za termomodernizację budynku Biblioteki Głównej MBP w Sosnowcu. Wyróżniony obiekt to żłobek (wraz z zagospodarowaniem terenu zespołu szkół) w dzielnicy Rybnika – Maroku-Nowinach.

W trwającym przez cały sierpień br. plebiscycie internautów, najwięcej punktów zebrała termomodernizacja sosnowieckiej biblioteki.

Najlepsza Przestrzeń Publiczna

 • I nagroda - dla pracowni Pawła Kuczyńskiego – za zagospodarowanie terenów po byłym Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego w Jastrzębiu Zdroju;
 • II nagroda - dla pracowni Jacka Leśki - za zagospodarowanie lokalnego rynku w dzielnicy Rudy Śląskiej – Orzegowie;
 • wyróżnienie marszałka - dla Roberta Skitko – za zagospodarowanie części Jaworznickich Plant wraz z wodnym placem zabaw.

Najlepszy Obiekt Użyteczności Publicznej

 • I nagroda - dla pracowni Krzysztofa Kulika – za rewitalizację zabytkowego budynku dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej – Chebziu;
 • II nagroda - dla pracowni AiM Arkadiusza Miśkiewicza – za termomodernizację budynku Biblioteki Głównej MBP w Sosnowcu;
 • wyróżnienie marszałka - dla Grzegorza Siergieja - za żłobek (wraz z zagospodarowaniem terenu zespołu szkół) w dzielnicy Rybnika – Maroku-Nowinach.
Wręczono nagrody w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego!

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • boluś

  Bydzie nagroda za nojlepij rozkopano i rozreklamowano hołda odpadów niebezpiecznych!

 • darek

  A hałda na Wirku? Żadnych nagród?

 • Oli

  HOŁDA gorolu

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.