Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wybory 19: wywiad z Moniką Rosą - posłanką z ramienia .Nowoczesnej

 • Dodano: 2019-09-24 14:45, aktualizacja: 2019-10-02 09:20

Monika Rosa jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Wydziału Nauk Społecznych. Działa społecznie od 2005 roku - najpierw w ramach stowarzyszenia Młode Centrum, następnie Projekt:Polska. Zajmowała się projektami związanymi z edukacją, aktywnością obywatelską i prawami człowieka. Kierowała działaniami stowarzyszenia na Śląsku.

Przez lata pracowała w mediach, a także w branży HR. W 2010 roku rozpoczęła pracę w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - docelowo jako zastępca Dyrektora w Gabinecie Prezydenta RP.

W pracy i działalności zajmuje się kwestiami demokracji, aktywności obywatelskiej, wolności, relacjami państwo - obywatel.

W wyborach parlamentarnych 2019 stara się o reelekcję.


Dlaczego Pani kandyduje?

Kandyduję, ponieważ chcę kontynuować pracę, którą rozpoczęłam cztery lata temu. Bycie posłem opozycji nie jest łatwe, ale mam poczucie, że dobrze wykorzystałam kadencję i walczyłam o ludzi, w których wierzę i broniłam wartości, które są dla mnie najważniejsze. Ale jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Trzeba będzie posprzątać po obecnej ekipie i z pełną determinacją przystąpić do zmian, dzięki którym Polska będzie mogła stać się dobrym miejscem do życia dla wszystkich, którzy w niej żyją.

Cztery kwestie są dla mnie szczególnie ważne. W kampanii nazwaliśmy je czterema żywiołami. Są to: Śląsk, równość, prawa kobiet i ochrona klimatu. Na działaniach w tych obszarach skupię się w kolejnej kadencji.

Dlaczego wyborcy powinni na Panią zagłosować?

Ponieważ mnie znają, ponieważ byłam z nimi przez całą kadencję. Spotykałam się, rozmawiałam, słucham ich problemów i starałam się znaleźć sposoby na ich rozwiązanie. Interweniowałam, kiedy działa się niesprawiedliwość, od problemów osób z niepełnosprawnościami po wycinkę drzew w Parku Śląskim. Liczę na ich wsparcie 13 października. Mam nadzieję, że znów obdarzą mnie zaufaniem, bo wiedzą, że jestem ich głosem w Sejmie.

Jakie są największe wyzwania, przed którymi stoi teraz Polska? Jaką rolę chce Panie odegrać w zmaganiu się z tym wyzwaniem?

Największe wyzwanie, przed którym dziś stoimy to kryzys państwa, który jest dziełem obecnego rządu. Zniszczenie niezależnych sądów, zepsucie szkół, katastrofa w służbie zdrowia, upartyjnienie mediów publicznych, marginalizacja Polski w Unii Europejskieją To wszystko będzie trzeba naprawić. Do tego wszechobecny hejt i dzielenie Polaków. To niszczy nas wszystkich. Musimy z tym skończyć i odbudować zaufanie do siebie i do państwa.

Widzę jeszcze jedno wielkie wyzwanie globalne, które przed nami stoi. To zmiany klimatyczne i niszczenie środowiska naturalnego. Musimy przejść od energetyki opartej na węglu do odnawialnych źródeł energii. To nie tylko pomoże nam zahamować globalne ocieplenie, ale przyczyni się do obrony środowiska naturalnego, w tym eliminacji smogu, który zabija tysiące Ślązaków. Ponadto musimy zacząć dbać o nasze środowisko naturalne, chronić tereny cenne przyrodniczo, walczyć o stare drzewa i tworzyć nowe parki narodowe. Chciałabym, żeby 2% powierzchni Polski stało się parkiem narodowym. Dziś jest to 1%, jeden z najgorszych wyników w EU.

Co jest dobrego a co złego w sposobie rządzenia przez PiS? Co należałoby zmienić?

Rządy PiS-u kojarzą mi się jak najgorzej. Już wspominałam o największych grzechach tej partii, jakimi były zniszczenie polskich sądów, edukacji, służby zdrowia, mediów publicznych i marginalizacja roli Polski w UE. Ale przede wszystkim przeraża mnie, że PiS w celu osiągnięcia zysków sondażowych zaczął dzielić Polaków, uczynił z mniejszości wroga publicznego a jego żołnierze w randze wiceministra zorganizowali systematyczną kampanię nienawiści wobec obywateli. To były cztery lata stracone dla rozwoju Polski, cztery lata, kiedy standardy naszego państwa cofnęły się o 30 lat.

Jak wg Pani wygląda sytuacja Polski na arenie międzynarodowej? W jakim kierunku powinniśmy dążyć?

Nasza sytuacja na arenie międzynarodowej wygląda fatalnie. Jesteśmy zmarginalizowani w Unii Europejskiej. Nie mamy w niej już żadnych sojuszników. PiS zespół dobre relacje z Niemcami czy Francją. Zostały tylko Węgry, ale premier Orban to cynik, który udowadnia raz po razie, że przyjaźń z Polską poświęci, kiedy tylko może ugrać coś dla siebie. A poza UE? Ukraina już nie widzi w Polsce głównego sojusznika. Stosunki z Izraelem zostały zniszczone przez głupotę ministerstwa sprawiedliwości, które wypluło z siebie ustawę o IPN. Są wreszcie Stany. PiS mówi o wielkim sukcesie dyplomacji i przyjaźni, ale prawda jest taka, że Trump traktuje Dudę i Morawieckiego jak użytecznych naiwniaków. Sprzedaje im samoloty za cenę, której inne państwa nie chciałyby zapłacić, odwołuje zapowiedziane wizyty, a oni i tak się cieszą, że zamienili z nim dwa słowa w korytarzu.

Polska polityka dyplomacja musi być odbudowana. Polska musi odzyska pozycję lidera w Unii Europejskiej współkształtującego politykę całej Wspólnoty. Jesteśmy dużym i silnym państwem, które zasługuje na poważne traktowanie, którego PiS nas pozbawił.

Jaka jest Pani recepta na zapewnienie Polakom dobrobytu?

Dobrobyt bierze się z ciężkiej pracy. Tworzą go setki tysięcy polskich przedsiębiorców. Wypracowują go miliony ciężko pracujących Polaków. PiS tego nie rozumie i tylko na każdym kroku dowala tym, którzy uczciwie płacą podatki. Kolejne daniny, opłaty, składki. Do tego kontrole. Jarosław Kaczyński mówi "Jak sobie ktoś nie radzi z naszymi nowymi opłatami, to nie powinien się biznesem zajmować". To jak policzek dla małych polskich przedsiębiorców, którzy codziennie walczą o przetrwanie i chleb dla rodziny. Filozofią PiS-u jest obiecywanie i rozdawanie tego, co wyciągną z kieszeni podatnikom. A kto w końcu zadba o podatników?

Chcę, żeby Polacy mogli się swobodnie bogacić i żeby państwo wspierało ich kreatywność, zamiast ją karać. Jeśli daniny nie będą nadmierne, podatki będą jasne, biurokracja ograniczona do niezbędnego minimum, a sądy będą działały szybko i niezależnie, Polska stanie się krajem dobrobytu.

Co jest ważniejsze - dyscyplina partyjna czy głosowanie zgodnie z przekonaniami?

Zdecydowanie głosowanie zgodnie z przekonaniami. Jako posłanka zawsze wiedziałam, że reprezentują moich wyborców i moje wartości.

Czy regionalizm jest dla Pani ważny? Czy należy walczyć o "ślaskiej godki" jako języka regionalnego?

Śląsk to jeden z filarów mojego programu. Przez całą kadencję walczyłam o uznanie śląskiej godki za język regionalny. Organizowałam na ten temat spotkania w sejmie i przygotowałam projekt ustawy, który PiS odrzucił. PiS boi się Śląska i Ślązaków, bo ich nie rozumie. Oni chcą, żebyśmy wszyscy byli tacy sami, tacy, jak oni. Ja chcę, żeby Polska była domem dla każdego, kto tu mieszka. Wierzę, że śląskość pięknie ubogaci polskość. Chcę, żeby śląska kultura kwitła i była częścią programu nauczania w śląskich szkołach.

Chcę też, żeby Śląsk był świetnym miejscem do życia. Jestem przekonana, że możemy budować nasze nowe bogactwo na nowych technologiach, w tym na odnawialnych źródłach energii. Chcę, żebyśmy wspólnie zadbali o naszą śląską przyrodę. Najwyższy czas, żeby w województwie śląskim powołano pierwszy park narodowy.
Czym się Pani zajmuje zawodowo a czym w wolnych chwilach?

Obecnie jestem posłanką, temu poświęcam się zawodowo i społecznie w 100%. Wcześniej pracowałam w mediach lokalnych, organizacjach pozarządowych i kancelarii prezydenta. Kiedy mam wolne chwile, spędzam je najchętniej na długich spacerach z psem. Pochłaniam też książki. Głównie w pociągach do Katowic.

Jakie są trzy najważniejsze wartości, jakie by chciała Pani zaszczepić młodzieży?

Przede wszystkim otwartość. Bo otwartość oznacza ciekawość świata i ciekawość drugiego człowieka. Wierzę, że jeśli będziemy siebie ciekawi, będziemy chcieli się nawzajem zrozumieć, będziemy dla siebie lepsi. Po drugie, tolerancja, czyli szacunek dla każdego, dla mniejszości i inności. Tolerancja dla mnie to punkt wyjścia do budowy szczęśliwego społeczeństwa. Po trzecie, miłość do przyrody, dzięki której chcemy dbać o naszą planetę i zostawić ją piękną i czystą dla kolejnych pokoleń.

Komentarze (38)    dodaj komentarz »

 • Wojciech Kostka

  Ilość komentarzy dobitnie pokazuje, że Monika Rosa - w odróżnieniu od wielu innych bezbarwnych kandydatów - wywołuje przynajmniej jakąś reakcję wśród wyborców. Mnie ona odpowiada z prostego powodu, że jako jedna z nielicznych regionalanych polityków podejmowała rzeczywiste kroki na rzecz języka śląskiego w czasie ostatniej kadencji Sejmu. Teraz idą wybory i nagle wszyscy kochają Śląsk i chcą na jego rzecz działać. Ja się pytam gdzie oni wszyscy byli przez ostatnie lata?

 • markfranc67

  Wymalowano lala a w głowie prozno jak u cygana w kapsie !!!!!! koleżanka rysia petru .

 • haha

  hahaha rycerzy rysiaaa:D ponizej jakiego iq trzeba byc zeby dostac sie do partii :D

 • bbb

  troll trolla trollem pogania

 • Bobo

  Piękna fotka............niestety NIC więcej.

 • fafik

  Zdumiewające! Co drugi komentarz to: "Brawo!" Za co? Za wywiad? Za dobre chęci? Za plany nieba przychylenia każdemu? Zapomnieliście, skąd ta Pani się wywiodła? Czy aby nie z partii złodziei i folksdojczów i cystern wstydu. Czy aby nie z tych którzy orzekli ze Jolanta Brzeska sama się w lesie spaliła? A teraz mamy piekny symbol! GÓ...NO ciecze Wisłą a co nie ciecze to się chłopom na pola wywala

 • No nie!

  Ty się zajmij tym co się na Bykowinie ludziom pod domami wylało, przez kogo i kto tego kogoś przed mieszkańcami reprezentował na spotkaniu. Zajmij się tymi, którzy w Rybniku, przy pomocy specustawy, mogą ludzi kopalnią, której nie chcą, uszczęśliwić. Zajmij się pewnym nie żyjącym już bokserem... Zajmij się brakiem 1 miliona obiecanych aut elektrycznych itp. itd. Fafiki szczekają a karawana idzie dalej!

 • Ziga z Wirku

  Ech, żeby taka kobieta była naszym prezydentem miasta, wiele problemów byłoby inaczej rozwiązanych...

 • wec

  Ale klakierów na zlecenie się nagle ujawniło.

 • jakiś

  Ale bzdury ta pani opowiada.

 • M.T.

  Co według Ciebie konkretnie jest bzdurą?

 • Grzegorz

  Monika Rosa naprawdę można spotkać na ulicy (od lat stara się być na każdej manifestacji lub wydarzeniu) i z nią porozmawiać, zawsze też stara się pomagać każdemu kto tej pomocy potrzebuje... Nie zaniedbuje przy tym pracy w sejmie, w kilku komisjach, pracowita kobieta i ja z czystym sumieniem zagłosuje na nią.

 • Jacek

  Bardzo dobry wywiad. Monika Rosa robi to, w co wierzy. Jest najbardziej wiarygodna na liście KO. Warto na nią zagłosować :)

 • Marcin Z

  Bardzo ciebie Panią za dotychczasowe działania, otwartość i stałość w poglądach. Trzymam mocno kciuki!

 • Michał

  Nareszcie w polskiej polityce osoba zaangażowana w prawa mniejszości, w walkę o kobiety, troskliwa, blisko ludzi, przyjazna, szczera i mądra! Więcej takich osób w sejmie! Więcej Pani Rosy w polityce i mediach! Mocno trzymam kciuki za reelekcję! Nie wyobrażam sobie kolejnej kadencji bez Pani.

 • MAX

  Brawo Pani Poseł ma Pani mój głos !

 • Andżela

  Brawo!

 • Marysia P.

  Brawo! Trzymam za panią kciuki i proszę dalej walczyć o Śląsk w sejmie!

 • Gizd

  Jakoś towarzyszy pisiorów nie było chętnych do rzeczowej dyskusji na argumenty, w postach pod artykułem o wizycie premiera, a tu proszę ile tego zaś wylazło!

 • karol

  Przeciwwagą dla tych "obiecywaczy" jest tylko KONFEDERACJA (którą się skrzętnie pomija w mediach). Wolę jak mi nic nie dają ale też nie będą zabierać. Wszystkie pozostałe partie wzorują się na Janosiku a i on jest legendą. Ci "tęczowi" chcą "objechać" na antyklerykalizmie i oklepanej "równości". Obniżcie podatki a ludzie lepiej będą wiedzieć co zrobić ze swoimi pieniędzmi.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.