Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wybory na prezydenta Rudy Śląskiej - mieszkańcy ruszyli do urn!

  • Dodano: 2022-09-25 09:00, aktualizacja: 2022-10-04 10:52

Dziś o godzinie 7 rano otwarte zostały lokale wyborcze w całym mieście, a tym samym rozpoczęła się druga tura  przedterminowych wyborów na prezydenta Rudy Śląskiej. Lokale wyborcze będą czynne do godziny 21. Cisza wyborcza trwa od północy z piątku na sobotę, a zakończy się wraz z zamknięciem lokali wyborczych. 

Kandydaci na prezydenta Rudy Śląskiej

W drugiej turze tegorocznych wyborów prezydenckich startuje zmierzy się ze sobą dwóch kandydatów. Są to: 

  • Michał Pierończyk,
  • Krzysztof Mejer.

Jak oddać głos?

Do lokalu wyborczego należy udać się w niedziele 25 września w godzinach od 7:00 do 21:00. Aby móc przystąpić do głosowania, należy przedstawić komisji wyborczej ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty bądź prawo jazdy. Dokument posłuży komisji do znalezienia wyborcy w spisie bądź w przypadku zaświadczenia o prawie do głosowania dopisze go do niego.

Każdy wyborca otrzyma w lokalu kartę do głosowania opatrzoną oryginalną pieczęcią, na której to należy postawić krzyżyk przy jednym z 2 kandydatów biorących udział w wyborach w 2022 roku. Według nowelizacji kodeksu wyborczego ze stycznia 2018 za krzyżyk uznajemy "co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki". Jeżeli wyborca postawi krzyżyk przy więcej niż jednym nazwisku bądź nie postawi go wcale - głos będzie nieważny!

Cisza wyborcza

Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Jak wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również