RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wybory prezydenta Rudy Śląskiej – kto będzie kandydował?

 • Dodano: 2022-07-04 14:00, aktualizacja: 2022-07-20 13:17

Po śmierci prezydent Grażyny Dziedzic, władzę w mieście tymczasowo przejął komisarz Jacek Morek. Po nim, za około 3 miesiące, ktoś będzie musiał objąć stanowisko prezydenta. Kto nim zostanie? Mimo że podana data wyborów nie jest jeszcze oficjalna, pojawiły się pierwsze głosy na temat tego, kto będzie kandydował w jesiennych wyborach.

Początek wyborczej gorączki

Była prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic, zmarła po wyczerpującej walce z nowotworem. Po jej śmierci władzę chwilowo sprawował jej zastępca, Krzysztof Mejer, jednak po wygaśnięciu mandatu byłej pani prezydent, miasto zostało bez włodarza. Teraz władzę w mieście tymczasowo sprawuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego na wniosek wojewody śląskiego - Jacek Morek, który miał już okazję pełnić rolę wiceprezydenta naszego miasta. Komisarz będzie opiekował się miastem przez około 3 miesiące – do momentu wybrania nowego prezydenta miasta.

Wstępną datę wyborów ustalono na 11 września. W związku z tym pojawiły się pierwsze przypuszczenia w związku z potencjalnymi kandydatami na to stanowisko.

Wybory Ruda Śląska 2022 – to oni będą kandydować

Krzysztof Mejer

Jedna z najbardziej znanych mieszkańcom postaci rudzkiej polityki. Pełnił funkcję pierwszego wiceprezydenta Rudy Śląskiej w latach 2015-2022. Polski samorządowiec, dawniej dziennikarz, rzecznik prasowy, specjalista ds. public relations. Jest bezpartyjny. Prywatnie trenuje bieganie, jest maratończykiem i ultramaratończykiem – często brał udział również w rudzkich imprezach biegowych. 

Mejer

fot. FB Krzysztof Mejer - rudzki samorządowiec

Czy Krzysztof Mejer ma zamiar kandydować w wyborach? Były wiceprezydent ogłosił w swoich mediach społecznościowych, że podjął decyzję o dołączeniu do walki o fotel prezydenta miasta.

- Szanowni Państwo, to już postanowione! Zamierzam kandydować w przedterminowych wyborach na prezydenta Rudy Śląskiej. Wbrew pozorom ta decyzja nie przyszła mi łatwo, choć wiele osób brało mnie za „pewniaka”. Odbyłem w tej sprawie wiele spotkań, rozmów i konsultacji, bo od moich osobistych ambicji ważniejsze jest dla mnie dobro Rudy Śląskiej i polityczny spokój, na który zasługują mieszkańcy. O mojej decyzji ostatecznie przeważyły jednak rekomendacje od osób, które uważam za samorządowe autorytety, a także to, jak wiele pozytywnych sygnałów otrzymałem od Państwa oraz dotychczasowych współpracowników. - mówi Krzysztof Mejer.

Jednocześnie Krzysztof Mejer zadeklarował, że ma zamiar dokończyć realizację projektów, nad którymi pracował z panią prezydent Grażyną Dziedzic.

- Zamierzam kontynuować to, co dobre i pracować nad tymi obszarami, gdzie wiele jest jeszcze do zrobienia.

Marek Wesoły

To kolejna ważna postać zarówno lokalnej, jak i krajowej polityki. Rodowity rudzianin obecnie jest posłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Dwukrotnie kandydował już na stanowisko prezydenta miasta – w 2014 oraz w 2018 roku. Zajął kolejno 3. i 2. miejsce. Mandat na posła na Sejm IX kadencji w okręgu katowickim uzyskał podczas wyborów parlamentarnych w 2019 roku.

Wesoy

fot. FB Marek Wesoły - poseł na Sejm RP

Czy Marek Wesoły ma zamiar kandydować w wyborach? Wszystko na to wskazuje. W zeszłym roku poseł udzielił wywiadu Dziennikowi Zachodniemu i Radiu Piekary. Już wówczas mówił, że ma zamiar wystartować w rudzkich wyborach – wtedy jednak nikt nie brał pod uwagę tego, że odbędą się one wcześniej, niż wskazuje na to kadencja pani prezydent.

- Nigdy nie ukrywałem, że dla mnie najważniejszy jest samorząd. Z samorządu się wywodzę. Jeśli w najbliższych wyborach będę miał taką możliwość, będę starał się o prezydenturę w swoim mieście. – powiedział Marek Wesoły w wywiadzie dla Dziennika Zachodniego i Radia Piekary.

Co ciekawe, Wesoły rozważa start w wyborach jako kandydat bezpartyjny!

- Mam wrażenie, że w wielu śląskich miastach wyborcy oczekują, by kandydat na prezydenta był „ich”, a nie partii. Szyldy partyjne powodują w samorządach sztuczny podział. Dlatego będę musiał w końcu rozważyć formułę swojego startu w wyborach samorządowych. – dodaje.

Informacje te potwierdza Krzysztof Mejer, dla którego potencjalny start Marka Wesołego w wyborach nie jest żadnym zaskoczeniem.

-Nie jest to dla mnie zaskoczeniem, ponieważ Marek Wesoły pół roku temu ogłosił, że będzie kandydował w najbliższych wyborach samorządowych. Powiem więcej - pan poseł spotkał się z panią prezydent i z nią na ten temat rozmawiał. Uprzedził, że ma takie plany, więc tutaj żadnego zaskoczenia nie ma. – mówi były wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer. 

Marek Wesoły uważa, że prezydent, który wygra jesienne wybory, będzie kontynuował działania poprzednich władz aż do ogłoszenia właściwych wyborów.

- Mało czasu zostało i na pewno ten czas pozostały do końca kadencji tej, która będzie trwała rok, może półtora, to na pewno będzie musiał być program kontynuacji. Bo tutaj ktokolwiek wygra te wybory, wielkiej rewolucji nie zrobi do najbliższych wyborów, tych prawidłowych samorządowych. - mówi Marek Wesoły w wywiadzie dla TVS.

Maciej Mol

Kolejnym kandydatem na prezydenta Rudy Śląskiej jest przedsiębiorca Maciej Mol. Katowiczanin, prezes zarządu Biura Turystycznego należy do zgrupowania Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców. Maciej Mol jasno ustosunkował się do pogłosek o jego starcie w nadchodzących wyborach.

Maciej Mol

fot. Maciej Mol

-Tak, to prawda, będę kandydował. Jestem z Górnego Śląska, a także jestem przedsiębiorcą. Uważam, że miastem powinna kierować osoba z doświadczeniem w zarządzaniu. Ruda Śląska jest zaniedbana, uciekają z niej młodzi ludzie. Jest możliwość, żeby to zmienić. – mówi Maciej Mol.

Krzysztof Toboła

Mieszka w Rudzie Śląskiej od 4. roku życia. Brał udział w wyborach do Sejmu w 2015 roku. Z wykształcenia jest politologiem oraz technikiem w zawodzie naprawa i eksploatacja pojazdów samochodowych. Jest właścicielem warsztatu samochodowego. Silnie angażuje się w sprawy lokalne. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej. 

Toboa

fot. FB Krzysztof Toboła

Okazuje się, że Krzysztof Toboła również rozważa kandydaturę w najbliższych wyborach. 

- Zastanawiam się nad kandydowaniem, gdyż od dawna udzielam się społecznie i politycznie oraz dobro naszego miasta, jako rudzianina leży mi bardzo na sercu. Z uwagi na to, że obecny układ polityczny sprawuje władzę w naszym mieście prawie 12 lat, warte jest nowe spojrzenie na sprawy miasta, zarówno pod kątem społecznym jak inwestycyjnym. Takie podejście może dać nowy impuls na dynamiczny rozwój miasta. – mówi Krzysztof Toboła.

Michał Baborski

Do grona osób kandydujących na stanowisko prezydenta Rudy Śląskiej dołączył Michał Baborski, mieszkaniec naszego miasta, działacz społeczny i polityczny. Organizator akcji w obronie śląskich tradycji, kultury i kopalń.

Micha Baborski

fot. FB Michał Baborski

Michał Baborski już w 2021 roku zapowiadał, że ma zamiar startować w wyborach na prezydenta miasta, jeszcze wtedy w ustawowym terminie. Dziś potwierdził swoje zamiary i oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę w przedterminowych wyborach.

- Moja decyzja oparta jest na tym, że od urodzenia jestem mieszkańcem Rudy Śląskiej. To miasto jest dla mnie ważne, ponieważ jest ono głęboko zakorzenione w moim sercu. Tu się wychowalem, pochodzę z tradycyjnej, ślaskiej rodziny. Mam wiele wspomnień z nim związanych. Jestem człowiekiem ludu niezwiązanym z elitą czy partią polityczną.  - uzasadnia swoją decyzję Baborski.

Możemy podejrzewać, że jednym z głównych postulatów wyborczych Michała Baborskiego będzie obrona kopalń.

Chciałbym taką ważna wypowiedź przekazać: Jeśli kopalnię zostaną zlikwidowane, to nie tylko pracę stracą górnicy, ale też krawcowa, co szyje ubrania dla górników, to szewc, który robi obuwie dla górników,  to mechanicy, co robią sprzęt dla kopalni. Jak domino, jak jedno upadnie to wszystko, ulegnie "zniszczeniu". 

W wypowiedziach kandydata na prezydenta miasta pojawiają się również tematy ekologii i "betonozy", która jest bolączką wielu śląskich miast, w tym także Rudy Śląskiej. 

-W młodzieńczych latach bylem zuchem, także ministrantem. Wiem co to ciężka praca, ponieważ pracuje na kopalni, jestem górnikiem. Jestem również malarzem, mam artystyczną duszę, maluję i piszę. Jak prawdziwy artysta, jestem wrażliwy na piękno, dlatego tak bardzo mi zależy by to miasto odżyło. Jako prezydent miasta chciałbym podejmować tematy ekologii oraz ochrony przyrody. Walka z bezsensowną wycinką drzew, coraz większym " betonowanie " stref publicznych kosztem zieleni i przyrody jest dla mnie priorytetem.

Bożena Modzelewska

Kandydatka na prezydenta Rudy Śląskiej z ramienia Konfederacji. Urodziła się w 1976 r. Studiowała doradztwo polityczne i publiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Z zawodu jest ekonomistką. Wraz z mężem prowadzi własną działalność gospodarczą. W wyborach samorządowych w 2018 r. bez powodzenia kandydowała do Sejmiku Województwa Śląskiego, a w 2019 r. bezskutecznie ubiegała się o mandat europosła.

Modzelewska

Swoją kandydaturę potwierdziła podczas konferencji prasowej, w której udział wzięli również najbardziej znani politycy Konfederacji i partii KORWIN, m.in. Dobromir Sośnierz, Grzegorz Braun oraz Janusz Korwin-Mikke.

- Szanowni Państwo, dobra nowina - Pani Bożena Modzelewska staje do wyborów prezydenta Rudy Śląskiej, po to, żeby przywrócić tutaj na tym kawałku polskiej ziemi normalność, także w relacjach politycznych. Współpraca nas konfederatów, wolnościowców, narodowców, tradycjonalistów jest, myślę, dowodem na to, że Polacy mogą, różniąc się pięknie, skutecznie współpracować. Pani Bożena Modzelewska przywróci tu normalność także w wymiarze gospodarczym, ponieważ, jako przedsiębiorca, jako matka i zona jest ciągle jeszcze nieoderwana od rzeczywistości gospodarczej. Od tej rzeczywistości, którą wyznacza wysokość rachunków za prąd, gaz, czy litr benzyny. Pani Bożena Modzelewska jest wymarzonym kandydatem na prezydenta miasta polskiego w tym trudnym czasie i bardzo się cieszymy, że nie musieliśmy ze święcą szukać kandydata i nie musimy zrzucać tu warszawskiego kandydata "na spadochronie" - mówił poseł Grzegorz Braun podczas konferencji prasowej. 

Sama kandydatka podkreśliła, że zależy jej na losie miasta, w którym mieszka od lat i zamierza odmienić jego losy.

-Urodziłam się w Rudzie Śląskiej. Tutaj z wyjątkiem dzieciństwa mieszkam całe życie, tutaj mam rodzinę i dobrze znam potrzeby i problemy tego miasta. Od lat wsłuchuję się w to, co mówią mieszkańcy i angażuję się społecznie. Wiem, jakie są bolączki tego miasta, co trzeba poprawić i co działa źle - mówi Bożena Modzelewska. 

Paweł Dankiewicz

Paweł Dankiewicz dołączył do grona kandydatów na prezydenta Rudy Śląskiej. To 42-letni pedagog, mieszkający w Rudzie Śląskiej. Jest społecznikiem i aktywistą. Opisuje siebie jako człowieka pomysłowego, pełnego zapału i charyzmatycznego. 

-Bardzo ważne są dla mnie prawa człowieka i godność ludzka, dlatego też przywiązuję do tego ogromną uwagę i szacunek, by ludzie z którymi pracuję, mieszkańcy, seniorzy oraz młodzież z którymi rozmawiam i coś wspólnie ustalam mieli pewność, że moje słowo będzie dotrzymane (pacta sunt servanda, co znaczy, że umów należy dotrzymywać ). I tak będzie. Chcę jeszcze dodać, że moja osobista odwaga powoduje to, że nie ugnę się przed naciskami zewnętrznymi. To moje wyróżniające cechy charakteru, determinacja, upór i odwaga. - mówi Paweł Dankiewicz.

Dankiewicz
 

Paweł Dankiewicz został kolejnym kandydatem na prezydenta. Częściowo przedstawił już swój program wyborczy, w którym wymienia m.in. zapewnienie dyżurów prezydenckich, na których będzie spotykał się z mieszkańcami, organizowanie większej ilości imprez sportowych oraz podniesienie poziomu opieki medycznej w mieście. 

- Chcę by przez to by podniósł się znacząco wizerunek naszego miasta w południowej Polsce. Pragnę zadbać o Was seniorów i móc przedstawić dla Was na spotkaniach jako oficjalny kandydat propozycje dedykowane Wam, byście nie byli pominięci. Za Waszą ciężką i wieloletnią pracę, macie prawo oczekiwać, że miasto będzie dla Was otwarte - dodaje.

Aleksandra Kulpan

Kolejną kandydatką jest Aleksandra Kulpan - rudzianka, absolwentka Technikum Górniczego KWK POKÓJ oraz Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach. Obecnie jest doktorantką w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Od lat jest związana z górnictwem. 

Aleksandra Kulpan

fot. Aleksandra Kulpan

Aleksandra Kulpan wystartuje we wrześniowych wyborach z ramienia Antypartii, organizacji politycznej powstałej w 2020 roku. Swoją decyzję o kandydowaniu podjęła w trosce o stan gospodarczy naszego miasta.

- Zdecydowałam się  na kandydowanie, ponieważ Ruda Śląska nie należy do czołówki gospodarczej polskich miast na prawach powiatu. W Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce w 2020 roku przygotowanym przez Katedrę  Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Ruda Śląska znalazła się dopiero na 25 miejscu. Dla porównania 2 miejsce zajęły Tychy a 3 Gliwice. Ruda Śląska potrzebuje ożywienia gospodarczego i miejsc pracy, ponieważ zamkniętych kopalń  nie można ponownie otworzyć. – mówi Aleksandra Kulpan.


Kto jeszcze będzie brał udział w rudzkich wyborach? Będziemy na bieżąco aktualizowali powyższy artykuł, abyście nie przegapili informacji o kolejnych potencjalnych kandydatach!

Zobacz także

Komentarze (70)    dodaj »

 • Gerda

  Paweł Dankiewicz - dla mnie najlepszy kandydat na prezydenta miasta.

 • Sebastian

  Będę głosować na Pana Macieja Mola.

 • rudy z rudy

  Moim zdaniem tutaj potrzeba kogos, kto wie jak funkcjonuje terazniejszy swiat i nie boi się wyzwan. Kogos kto wie jak szybko postepuje postep i cyfryzacja i nie będzie się bac stawic czola zatwardzialym skamienialym rudzianon, którzy ciagle zyja kopalniami i hutami. Ludzie ! Rozdzial hut i kopaln się już zakonczyl. I żaden prezydent miasta nie jest w stanie napisac go od nowa. Tutaj trzeba mieć pomysl jak z rudy zrobic miasto przyszlosci, a nie utrzymywac caly czas skansen. Moim zdaniem prezydentem miasta nie musi być w cale rudzianin, który zna problemy, był cholernym spolecznikiem albo będzie kontynuowal poprzednia polityke. Mamy w piguly nowych ludzi w miescie, którzy pobudowali chaty, przeniesli się z innych miast. To jest zupelnie nowe myslenie. Ci nowi nie pamietaja starych czasow, jak to slask fedrowal i było [...] pieknie. Oni chca żeby miasto się rozwijalo. My, zyjacy tutaj od dawna także musimy się przestroic na nowe

 • Elena Graca

  Ja myślę że jedynym kandydatem to jest Pan Maciej Mol świeża krew nie skorumpowany bardzo pomocny w wsparciu biednych pomagał bardzo w pandemi uchodźcom na granicy Białoruśi

 • Robert T.

  Ja i moja rodzina zagłosujemy na Krzysztofa TOBOŁĘ. Znamy Go od lat od jak najlepszej strony - ufamy Mu i nigdy się nie zawiedliśmy.

 • Roczniok

  Ślonzoki Razem wystowiajom Barbara Maria Wystyrk-Benigier

 • jon

  ślonzoki niy som lewakami. A ta pani już pokozała, że niywiela umi.

 • mieszkaniec

  Kogokolwiek wybierzemy i tak będzie od samego początku jedna wielka nagonka.Narzekanie wielu ma już we krwi .Z naszym miastem to jest tak trochę jak z piłkarską reprezentacją Polski.Oczekiwania nie wiadomo jakie , zmiany trenerów , ustawienia , składu ,a efekty mizerne , bo jakoś nikomu nie przychodzi do głowy ,że taka a nie inna jest siła naszej krajowej piłki . W mieście tak samo.Krytykuje się ekipę ś.p. Grażyny Dziedzic ,wiesza się na nich psy , wylewa wiadra pomyj.TYLKO PYTANIE PODSTAWOWE.Czego wy tak naprawdę w tym mieście oczekujecie? chętnie bym się tego dowiedział .jak również tego w czym obecna władza była gorsza od poprzedniej .Śmiało też podawajcie nazwiska tych co waszym zdaniem odmienią na lepsze to miasto .

 • Rudzianin

  Zagłosuje na Maciej Mol . Ktoś nowy. Przedsiębiorca, któremu biznes wypalił . Nadaje się .

 • AlternatywaS

  Ludziska a może już czas odsunąć tłuste koty od koryta. Jeżeli nie wpuścimy świeżej krwi w to miasto to układziki dalej będą trwać. Nie maluje się fasad a remontu nie zaczyna się od dachu. Zacznijmy od fundamentu. Ja stawiam na nową krew, Maciej Mol to będzie mój kandydat!

 • Iks

  "układziki" były, są i będą zawsze (od czasów starożytnego Egiptu). Skąd pomysł, że miałoby ich nie być?

 • Marek

  Rządzić powinni: Zyguś, Boluś, Peppuś i Adaś... Wszystko wiedzą, wszystko potrafią, na wszystkim się znają, to chyba jacyś nadludzie. Wygląda na to, że są z innej planety, bo tutaj takie egzemparze się nie rodzą.

 • Suweren

  Warto zagłosować na Maciej Mol , odciągnąć od zarządzania polityków, którzy jak się już okazało doprowadzają do zapaści gospodarczej kraju. Maciej Mol - PLSP jako przedsiębiorca ma duże doświadczenie w zarządzaniu i doskonale zna realne lokalne potrzeby aby stworzyć więcej miejsc pracy dla Rudy Śląskiej. Przestanmy wierzyć politykom, którzy nic sami nie potrafią stworzyć!

 • M. R.

  Najwyższa pora odsunąć zawodowych polityków, którzy tylko doprowadzili do zapaści gospodarczej kraju ! Aby zacząć naprawiać to co nieodpowiedzialni politycy popsuli, warto zawierzyć zarządzanie komuś kto przez całe życie się tym zajmował. Maciej Mól jako Polski przedsiębiorca doskonale, wie czego potrzeba aby dobrze rozwijać miasto i doprowadzić Rude Śląską do miejsca gdzie będę powstawały nowe miejsca pracy.

 • rudzianin

  Chyba sprawa jest oczywista, że należy z tej ferajny głosować na Wesołego.

 • NOPIS

  Żadnej mafii pisowskiej w naszym mieście. JUŻ DOŚĆ

 • Iwona Banek

  Panie Wesoły! Miłośnicy zwierząt nie zapomną żeś pan głosował PRZECIW ustawie o ochronie zwierząt a tym samym opowiedziałeś się pan za lobby futrzarskim i barbarzyństwem wobec naszych braci mniejszych :( Chce pan startować jako bezpartyjny? Wstydzi się pan człnkowstwa w pisie? Też bym się wstydziła...

 • Beata

  A może chodzi o to, że zwierzątka nie mogą mieć pierwszeństwa przed człowiekiem - a ku temu powoli zmierzamy: Prawo zwierząt do życia - prawo człowieka do aborcji...

 • Achim

  kolejna wege-[...]. Zwierzęta się hoduje po to by czerpać z nich pożytek. Ja sie nie wstydze wcinajac bulke z mielonym i chodzac w butach z bydlecej skory.

 • Iwina Banek

  Tiaaa,typowe dla prymitywnych zwolenników pis...

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.