RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wybrany został wykonawca rewitalizacji Placu Niepodległości w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2022-02-22 13:00

Wybrany został wykonawca rewitalizacji Placu Niepodległości w Rudzie Śląskiej - Goduli. Od momentu przekazania terenu budowy wykonawca będzie miał 7 miesięcy na zrealizowanie robót.

- Wykonawca został już wyłoniony w przetargu, ale musimy jeszcze dopełnić ostatnich formalności. W najbliższych dniach podpiszemy z nim umowę, a potem przyjdzie czas na przekazanie terenu budowy – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic.

Plac Niepodległości do rewitalizacji

W wyniku rewitalizacji Placu Niepodległości powstanie przestrzeń łącząca cechy otwartego placu miejskiego z parkiem o powierzchni prawie 7 tys. m2. W ramach projektu wybudowany zostanie budynek małej kawiarni z ogólnodostępną toaletą, powstanie także parking. 

– Przestrzeń będzie zagospodarowana w taki sposób, by nie ucierpiała istniejąca zieleń, która przewidziana została do adaptacji. Istniejące szpalery drzew od strony wschodniej i zachodniej placu zostaną wzbogacone o nowe dosadzenia - będzie to lipa srebrzysta lub warszawska, jarząb szwedzki lub mączny - wylicza prezydent Dziedzic. 

Dzięki nowym nasadzeniom wytłumiony zostanie dźwięk dochodzący z głównej ul. Karola Gaduli przecinającej dzielnicę. Sama natomiast zieleń stanowić będzie praktycznie połowę całej zagospodarowywanej przestrzeni placu.

Zgodnie z planem na Placu Niepodległości ma powstać również fontanna, ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, słup ogłoszeniowy, zmodernizowane zostaną istniejące ścieżki, które zyskają powierzchnię wykonaną m.in. z mieszanki mineralno-żywicznej przepuszczającej wodę. Zainstalowane zostanie także nowe oświetlenie z zastosowaniem energooszczędnych opraw LED.

Przeprowadzone będą też prace konserwatorskie i restauratorskie istniejących kwietników oraz pomnika św. Jana Nepomucena. Będą one polegały m.in.

 • na przeprowadzeniu konserwacji techniczno-estetycznej,
 • usunięciu nawarstwień biologicznych oraz zanieczyszczeń środowiskowych,
 • wypełnieniu spękań i uzupełnieniu ubytków.

Na wyremontowanym placu pojawi się również ławeczka Karola Goduli z rzeźbą przedstawiającą postać przemysłowca.

Teren odnowionego Placu Niepodległości ma stać się miejscem spotkań i terenem rekreacji. W projekcie założono również rozebranie pozostałości po fontannie. W jej miejsce powstanie godulski Światowid - obiekt o charakterze edukacyjnym, który będzie wskazywać kierunki lokalizacji obiektów przemysłowych, dawne rozplanowanie terenu, modele zakładów, archiwalne zdjęcia dostępne przez aplikację.

"Inwestycja będzie realizowana przy dużym zaangażowaniu środków rządowych"

Przedsięwzięcie będzie kosztowało 5,6 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 4,5 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych w  ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Pozostała kwota, czyli 1,1 mln zł, będzie pochodziła z miejskiego budżetu. 

- Inwestycja będzie realizowana przy dużym zaangażowaniu środków rządowych, które pozyskaliśmy w zeszłym roku. Staramy się korzystać z każdej okazji, by sięgać po dotacje zewnętrzne, stąd też do najnowszej odsłony Programu Inwestycji Strategicznych złożyliśmy wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę 110 mln zł. Z pieniędzy tych częściowo miałaby zostać sfinansowana dalsza budowa trasy N-S w kierunku północnym, modernizacja kilku sal gimnastycznych i hal sportowych, wykonanie instalacji fotowoltaicznych w placówkach oświatowych, modernizacja Młodzieżowego Domu Kultury oraz przebudowa ul. Żeleńskiego. Z niecierpliwością czekamy na wyniki naboru – podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk.

Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa. Obejmuje 35 obszarów gospodarki i jest częścią Rządowego Funduszu Polski Ład.

Plac Niepodległości w Goduli

Warto przypomnieć, że Plac Niepodległości w swoim kształcie, funkcji oraz nazwie utworzony został w 1929 r., z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstały tu wtedy klomby z  ozdobnymi drzewami, a na środku zbudowano fontannę z podświetlanym wodotryskiem. Wcześniej w tym miejscu znajdował się plac targowy.

Jak informują przedstawiciele rudzkiego magistratu wszystkie nowe rozwiązania, które zostaną wykorzystane podczas rewitalizacji przestrzeni w   Goduli, konsultowane były z mieszkańcami podczas warsztatów w 2016 i 2017 r. m.in. w ramach projektu „Mikroprzestrzenie miejskie 2016”, który był wspólnym przedsięwzięciem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz katowickiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Część z nich była pomysłami samych mieszkańców.

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj »

 • Kekol

  W nowym Bytomiu robią park betony po staram płocie nie usunięte aleje wysypane miałem żółtym który brudzi buty może to jeszcze nie koniec i to się zmieni

 • bbb

  Po co kawiarnia? W najbliżej okolicy jest przecież cukiernia, restauracja i pub. Chyba, ze chodzi wyłącznie o tą ogólnodostępną toaletę. Wystarczyłoby zatem postawić tam kibelek.

 • Godulanin

  W najbliższej okolicy:( Człeku akurat na Placu Niepodległości na Goduli jest cukiernio - lodziarnia i restauracja Pod Filarem to, wszystko jest w tej samej dzielnicy. Chyba nie jesteś stąd :(.

 • Tylko prawda

  Taka sugestia z mojej strony, przynajmniej jedna obrotowa kamera w celu wyeliminowania niszczenia mienia oraz zadbania o bezpieczeństwo ludzi korzystających z tego miejsca.

 • Piotr

  Tak już to widzę będzie tak jak Przed Urzędem żadnego drzewaJedna wielka Patelnia Projekt swoje życie swoje Jest tyle zeczy do zrobienia na tej Goduli np przystanki aułtobusowe I tramwajowe Przystanek T9 W stronę chebzia Przystanki na osiedlu Pamiętają lat 80 U tej Pani to liczy się tylko Orzegów Innej dzielnicy już nie widzi

 • Godulanka

  Jestem mieszkanką Goduli. Czekam z niecierpliwością na finał.

 • Jee

  Na twarzy?

 • boluś

  Tak jak w Parku Kozioła i Hołdzie Antonia ' KOŃ'sultacje na niby' bo projekt już jest! Zabudowanie czyńści placu badziewnym interesem /kawiarniom/ wycinanie drzewostanu uznanego za inwazyjny/praktycznie wszystko idzie podciągnąć/ nasadzynia hybrydowych drzew i krzewów. Mom nadzieja co miyszanka mineralno żywiczno to niy bydzie syf z hałd pocynkowych i inkszych kierych " rekultywacjom" zajmujom sie zaprzyjaźnione z Peppą firemki !

 • boluś

  Zgaduj'zgadula ? DROGO!pól?

 • Iks

  Dobrze by było, bo jak dotychczas dobrze budują...

 • władze Rudy do dymisji

  Współczuję mieszkańcom Goduli tej ,,rewitalizacji'' Zróbcie sobie zdjęcia na zapas i potem wnukom czy dzieciom będziecie pokazywać jak to w Rudzie jeszcze zielono było.

  • władze Rudy do dymisji
   2022-02-22 17:15
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • ksg

  te plac albo planty można obejść w całości w ciągu 2 minut a jaka czytam co tam ma być to chyba Biedronkę chcecie zlikwidować ,parking, kawiarnia , jeszcze plac zabawa zróbcie , tylko mam obawę że wam miejsca na ławki nie starczy

 • Zonk

  To ta Pani jeszcze pracuje w UM? Przecież rzeczywistym prezydentem jest Pan Mejer, a nie ta Pani

 • Cila

  Od 2016 czekom na te zmiany. Ciekawe czy w 2023 siedna sie na ta nowo lawka

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.