Komitet Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska kadencji 2024-2027 spotkał się wczoraj na pierwszym posiedzeniu.
- Znajdujemy się w momencie, kiedy mamy wpływ na to, żeby miasto się zmieniało. Powstają strategiczne dokumenty, a Komitet Rewitalizacji ma do odegrania ważną rolę przy ich opracowaniu – podkreśliła wiceprezydent Aleksandra Skowronek, która otworzyła inauguracyjne spotkanie.
Inauguracja Komitetu Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska
Najważniejszym punktem pierwszego posiedzenia był wybór przewodniczącego Komitetu. Został nim Jacek Graliński, reprezentujący sektor społeczny. Na jego zastępcę wybrano Michała Adamczyka, również reprezentanta sektora społecznego. Członkowie Komitetu Rewitalizacji przyjęli również regulamin pracy tego gremium. Z kolei pracownicy Urzędu Miasta przedstawili stan prac nad opracowaniem Miejscowego Planu Rewitalizacji dla obszaru po kopalni „Pokój” oraz nad aktualizacją Gminnego Programu Rewitalizacji.
Skład i funkcje Komitetu Rewitalizacji
Skład Komitetu Rewitalizacji kadencji 2024-2027 prezentuje się następująco:
- Michał Adamczyk - sektor społeczny,
- Monika Czoik-Nowicka - sektor społeczny,
- Barbara Dworak - sektor społeczny,
- Jacek Graliński - sektor społeczny,
- Jan Krawczyk - sektor społeczny,
- Barbara Lemanik - sektor społeczny,
- Marcin Makieła - sektor społeczny,
- Monika Nizioł - sektor społeczny,
- Magdalena Szpotan - sektor społeczny,
- Mateusz Jakubiec - sektor gospodarczy,
- Karol Pieter - sektor gospodarczy,
- Katarzyna Wochnik - sektor gospodarczy,
- Jan Botor - sektor publiczny,
- Ewa Chmielewska - sektor publiczny,
- Katarzyna Szindler - sektor publiczny.
Komitet Rewitalizacji jest organem o funkcji opiniodawczo-doradczej dla Prezydenta Miasta w zakresie przygotowania, prowadzenia i oceny procesu rewitalizacji. Jest uprawniony do wyrażania opinii i stanowisk oraz podejmowania inicjatyw i rekomendowania rozwiązań w sprawach dotyczących prowadzenia procesu rewitalizacji na wyznaczonym obszarze rewitalizacji miasta i jego oceny, w tym opiniowania raportów rocznych i raportu końcowego z realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska do 2030 roku. Uczestniczy też w przygotowaniu oraz opiniowaniu projektów zarządzeń Prezydenta Miasta, uchwał Rady Miasta, w tym aktów prawa miejscowego związanych z rewitalizacją.
Skład i wymagania dotyczące członków Komitetu Rewitalizacji
Liczba członków Komitetu Rewitalizacji musi być nieparzysta i zawierać się w przedziale od 7 do 15, w tym co najmniej 3 przedstawicieli sektora społecznego, co najmniej 2 przedstawicieli sektora gospodarczego oraz co najmniej 2 przedstawicieli sektora publicznego.
Sektor społeczny reprezentują mieszkańcy obszaru rewitalizacji, właściciele, użytkownicy wieczyści nieruchomości oraz podmioty zarządzające nieruchomościami znajdującymi się na tym obszarze. Obejmuje to także spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego oraz członków kooperatyw mieszkaniowych współdziałających w celu realizacji inwestycji na obszarze rewitalizacji. Ponadto w skład sektora społecznego wchodzą podmioty prowadzące działalność społeczną lub zamierzające ją prowadzić, takie jak organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. Sektor gospodarczy reprezentują podmioty prowadzące działalność gospodarczą na obszarze gminy. Z kolei przedstawicieli sektora publicznego zaprasza lub wyznacza Prezydent Miasta.
Kadencja i zasady działania Komitetu Rewitalizacji
Członkowie Komitetu Rewitalizacji są powoływani na 3-letnią kadencję. Podczas pierwszego posiedzenia Komitet wybiera swojego przewodniczącego oraz jego zastępcę. Uczestnictwo w Komitecie jest społeczne, co oznacza, że za udział w posiedzeniach i pracach nie przysługuje wynagrodzenie.