Rudzki szpital dzięki współpracy z Fundacją Dr Clown, wprowadził na Oddziale Pediatrycznym zajęcia z dogoterapii dla małych pacjentów!
Dogoterapia w rudzkim szpitalu
Nie od dziś wiadomo, że towarzystwo czworonożnego przyjaciela pozytywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie fizyczne. Bliski kontakt z psem okazuje się być również wspaniałą formą terapii. Obecność psa jest wyjątkowo pomocna podczas pobytu w szpitalu, gdy pacjenci czują się przygnębieni, osamotnieni i muszą mierzyć się z trudnościami. Z tego powodu Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej dzięki współpracy z Fundacją Dr Clown, wprowadził na Oddziale Pediatrycznym zajęcia z dogoterapii dla małych pacjentów!
- Zadbaliśmy o wszystkie potrzebne zgody, a także o odpowiednie i bezpieczne warunki do przeprowadzenia zajęć. Przed każdą wizytą psa terapeutycznego personel zbiera zgody od rodziców pacjentów, upewniając się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do odwiedzin. Każdy piesek jest specjalnie wytrenowanym zwierzakiem przygotowanym do zajęć z dziećmi i posiada wszystkie wymagane badania oraz szczepienia. Za nami już dwie wizyty. Wczoraj odwiedził nas Timon i uwierzcie nam na słowo – zrobił furorę wśród pacjentów, ich opiekunów oraz naszego personelu! - mówiła Agata Gołąbek - rzeczniczka prasowa Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.
Dogoterapia to nie tylko wspaniałe uzupełnienie i wsparcie leczenia oraz rehabilitacji, ale także okazja do zabawy i odwrócenia uwagi małych pacjentów od bólu i pobytu w szpitalu. W trakcie zajęć z udziałem psów mali pacjenci odczuwają bezwarunkową akceptację ze strony zwierzęcia, dzięki czemu wzrasta ich pewność siebie i motywacja do ćwiczeń.
- Efekty widoczne są gołym okiem! Dzieci otwierają się i chętniej wchodzą w relacje z innymi, a smutek i lęk szybko ustępują na ich twarzach miejsca uśmiechowi. Podczas zajęć dzieci przytulają się do psa, głaszczą go, mówiąc "jak dobrze, że jesteś"! - czytamy na stronie Fundacji Dr Clown.