Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zamiast kameralnych klas - duże oddziały. Szykują się zmiany w 12 rudzkich szkołach

  • Dodano: 2021-06-14 07:15, aktualizacja: 2021-06-14 14:36

Nowy rok szkolny 2021/2022 przyniesie sporo zmian w rudzkich szkołach podstawowych. Gmina zdecydowała się na połączenie klas w aż 12 placówkach. Od nowego semestru największe oddziały będą liczyły 29 uczniów, ale średnio będzie to 25 uczniów. Czym motywowana jest ta decyzja?



Jak wyjaśnia Anna Krzysteczko, zastępca prezydenta Rudy Śląskiej, urzędnicy podejmując taką decyzję kierowali się zarówno względami demograficznymi, finansowymi, jak i dobrem uczniów. Przytaczając serię argumentów za łączeniem klas dodała, że utrzymywanie obecnej liczby oddziałów nie jest właściwym rozwiązaniem.

Które klasy zostaną połączone?

  • SP nr 1: klasy 5a i 5b połączone w oddział 6a - łącznie 29 uczniów,
  • SP nr 2: klasy: 3a, 3b, 3c połączone w dwa oddziały 4a i 4b - łącznie: 54 uczniów,
  • SP nr 3: klasy 3a, 3b, 3c połączone w dwa oddziały 4a i 4b - łącznie: 53 uczniów,
  • SP nr 13: klasy 6a, 6b połączone w klasę 7a - łącznie 29 uczniów,
  • SP nr 14: klasy: 6a, 6b, 6c, 6d połączone w trzy oddziały: 7a, 7b, 7c - łącznie 76 uczniów,
  • SP nr 16: klasy: 3a, 3b, 3c, 3d, połączone w trzy oddziały 4a, 4b, 4c - łącznie: 81 uczniów,
  • SP nr 18: klasy: 3a, 3b, 3c połączone w 4a i 4b - łącznie 48 uczniów,
  • SP nr 23: klasy: 6a, 6b, 6c połączone w klasy 7a, 7b, łącznie 50 uczniów,
  • SP nr 24: klasy: 3a, 3b, 3c, 3d połączone w trzy oddziały: 4a, 4b, 4c - łącznie: 79 uczniów,
  • SP nr 27: z klas: 4a, 4b, 4c powstaną dwa oddziały 4a, 4b - łącznie 53 uczniów,
  • SP nr 28: klasy 4a, 4b połączone zostaną w jeden oddział 5a - łącznie 29 uczniów,
  • SP nr 40: klasy: 3a, 3b, 3c, 3d będą połączone w trzy oddziały: 4a, 4b, 4c - łącznie 77 uczniów,
  • SP nr 40: klasy: 4a, 4b, 4c będą połączone w dwie klasy 5a, 5b - łącznie 53 uczniów.

Wiceprezydent Krzysteczko wskazuje, że zgodnie z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r., klasy I-III szkół podstawowych mogą liczyć nie więcej niż 25 uczniów, z możliwością zwiększenia o dwie osoby. 

- Planowane połączenie oddziałów spowoduje, że uczniowie będą uczyć się przeważnie w klasach 25-26 osobowych, a w nielicznych przypadkach liczba uczniów w klasie wyniesie 29 – wyjaśnia Anna Krzysteczko, zastępca prezydenta Rudy Śląskiej. I dodaje: - W napisanym pod redakcją dra. hab. Romana Dolaty raporcie „Szkolne pytania. Wyniki badań nad efektywnością nauczania w klasach IV-VI” (Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa 2015) autorzy zauważają, że mniejsze klasy nie są wcale gwarantem poprawy efektywności nauczania oraz wskazują, że większą skuteczność w przypadku uczniów z trudnościami w nauce dają dodatkowe zajęcia dla uczniów w formule „jeden na jeden” z nauczycielem niż zmniejszenie liczebności oddziałów. 

Rodzice chwalą i bronią kameralne oddziały

Rodzice uczniów są zaniepokojeni rozwojem wypadków i mają nieco odmienne zdanie w sprawie łączenia klas. Wskazują, że obecnie ich dzieci uczą się w kameralnych oddziałach, w których panuje dobra atmosfera i nie chcieliby tego zmieniać.

Wiceprezydent Krzysteczko zapewnia, że nauka w nowopowstałych oddziałach będzie odbywała się z korzyścią dla uczniów, ponieważ nastąpi podział uczniów na grupy na zajęciach z języka obcego, informatyki, a często też i wychowania fizycznego. Czy jednak takie podziały dziś nie występują? Pozytywnym aspektem tej zmiany ma być fakt, że uda się uniknąć dwuzmianowości w szkołach. 

- W sytuacjach, na które wiele osób zwraca dziś uwagę, np. agresji czy zaburzeń emocjonalnych, uczniom pomocy będą udzielać zatrudnieni w szkołach specjaliści – dodaje Anna Krzysteczko.

Jednym z argumentów za łączeniem klas jest rozluźnienie więzi występujących między uczniami, które nastąpiło w efekcie pandemii i wprowadzenia nauki zdalnej.

- Uczniowie obecnych klas IV, którzy w roku szkolnym 2020/2021 rozpoczęli nowy etap edukacyjny spędzili ze sobą dotychczas zaledwie półtorej miesiąca. Podobnie sytuacja wygląda w klasach V, w których przez trwającą od 1,5 roku pandemię, uległy rozluźnieniu więzi między uczniami. Okres pandemii, który wymusił wprowadzenie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, spowodował, że uczniowie w pewnym stopniu zostali pozbawieni możliwości uczestniczenia w życiu społeczności szkolnej oraz zapoznania się z obowiązującymi na nowym etapie edukacyjnym normami szkolnymi – mówi Anna Krzysteczko.

Przed uczniami rudzkich szkół okres jesiennej adaptacji

Choć nadal nie mamy pewności jak będzie wyglądał rok szkolny 2021/2022, należy mieć nadzieję, że sytuacja wróci do normy, a uczniowie będą mogli kontynuować naukę w murach szkół, a nie przed ekranami komputerów w domowym zaciszu. Końcówka pandemicznego okresu w dziejach edukacji to trudny czas. Wielu uczniom ciężko jest przestawić się na dawne tory, a nadmiar zaległości do nadrobienia nie polepsza sytuacji. Wrzesień będzie ważnym miesiącem.

Jak wskazuje Anna Krzysteczko, konieczny będzie okres adaptacyjny polegający na sukcesywnym, stopniowym powrocie do normalnych wymagań i rygorów szkolnych.

- W tym okresie, w szkołach na pewno zostaną także podjęte działania integrujące uczniów oraz szereg działań wychowawczych, imprez czy wyjść, które zespolą ze sobą uczniów w nowych oddziałach, gdyż jak wiadomo uczniowie w tym wieku bardzo szybko nawiązują kontakty rówieśnicze – zapewnia wiceprezydent Rudy Śląskiej.

W ciągu minionych dekad w dziedzinie edukacji wiele się zmieniło. Kameralne, kilkunastoosobowe klasy to luksus, który pozwala nauczycielom na dobry kontakt z uczniami, spokojną, kreatywną pracę i systematyczne sprawdzanie wiedzy. Kojarzony bywa ze szkołami prywatnymi. Okazuje się, że i w szkołach publicznych może tak być. Osoby urodzone w latach 80. i wcześniej pamiętają jednak, że klasy liczyły kiedyś po 30 i więcej osób - i też "jakoś to było". Jakoś niekoniecznie oznacza "dobrze".

Komentarze (44)    dodaj »

  • racjonalista

    Widać wcześniej wciskali kity. Nie ma badań które by potwierdzały tę teorię, że mniejsze grupy = lepsze wyniki

  • studentka

    Badań nie ma, ale z perspektywy ucznia wiem, że czym większa klasa tym mniej się bałam, że akurat dziś mnie nauczyciel zapyta. Kiedy klasa robiła się mniejsza, to uczyłam się z dnia na dzień

  • AJ

    Gdzie tu dobro uczniów? W takich dużych klasach będzie głośno, większość nauczycieli nie będzie w stanie zapanować nad tymi dzieciakami, a co dopiero prowadzić lekcję. Niestety znowu kosztem dzieci miasto chce zaoszczędzić pieniądze.

  • Zośka

    Straszne - 26 osób w klasie. Może najpierw rodzice wpoją swoim "bombelkom" jak należy się zachowywać na lekcjach.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również