Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zaprzysiężenie nowego prezydenta Rudy Śląskiej Michała Pierończyka!

 • Dodano: 2022-09-29 15:15, aktualizacja: 2023-02-22 14:32

Michał Pierończyk prezydentem Rudy Śląskiej! Dzisiaj podczas uroczystej sesji Rady Miasta odbyło się zaprzysiężenie nowego prezydenta.

Mieszkańcy Rudy Śląskiej w ubiegłą niedzielę wybierali prezydenta miasta w II turze przedterminowych wyborów, koniecznych po śmierci w czerwcu br. prezydent Grażyny Dziedzic. Mierzyli się w niej dwaj dotychczasowi wiceprezydenci: Krzysztof Mejer i Michał Pierończyk. Po podliczeniu głosów okazało się, że łącznie z wszystkich obwodów na Michała Pierończyka zagłosowało 18 446 osób, co stanowi 73.05%, z kolei na Krzysztofa Mejera oddano 6 805 głosów.

Zaprzysiężenie nowego prezydenta Rudy Śląskiej

Zaprzysiężenie nowego prezydenta Rudy Śląskiej odbyło się dzisiaj w sali sesyjnej Urzędu Miasta. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta, Michał Pierończyk złożył ślubowanie. 

- Obejmując urząd Prezydenta Miasta Ruda Śląska, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta. Tak mi dopomóż Bóg - ślubował Michał Pierończyk. 

Nowy prezydent Rudy Śląskiej w pierwszej części swojego przemówienia skupił się na podziękowaniu wszystkim mieszkańcom Rudy Śląskiej i osobom, które wspierały go podczas intensywnej kampanii wyborczej. 

- Szanowni Państwo, chciałbym na wstępie podziękować przede wszystkim mieszkańcom, tym którzy poszli do wyborów i tym którzy nie poszli, bo wszyscy mieszkamy w Rudzie Śląskiej. Myślę, że będziemy pracowali wspólnie, żeby ta frekwencja była zawsze większa. Więc wszystkim mieszkańcom chciałbym podziękować, w szczególności tym osiemnastu tysiącom, które na mnie zagłosowały, co dało 73% poparcia w drugiej turze. To jest dla mnie wielki wynik. To jest wielkie zobowiązanie i duże zaufanie, którego nie mogę zawieść - mówił prezydent Rudy Śląskiej. 

Michał Pierończyk podziękował także swoim kontrkandydatów w walce o urząd prezydenta. Na sali mogliśmy zobaczyć kilku z nich m.in.: Krzysztofa Tobołę, czy Pawła Dankiewicza. List z gratulacjami w imieniu Marka Wesołego odczytał radny Dariusz Wesoły.

- Chciałbym w następnej kolejności podziękować kandydatce i kandydatom, którzy startowali w tych wyborach. To były cenne pomysły, uwagi i dyskusje. Myślę, że jeżeli się da, to będziemy z nich korzystali. Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy mnie życzliwie wspierali w tej kampanii - mówił Pierończyk.

Nowy prezydent Rudy Śląskiej w swoim przemówieniu odniósł się także do większości w Radzie Miasta. Zaznaczył, że jest gotowy do rozmów i zaprasza wszystkich radnych do współpracy. 

- Chciałbym podziękować radnym. Radnym, którzy są otwarci do rozmowy, dyskusji. Ta większość, to jest podstawa do budowania, ale taką moją ideą jest to, żeby wszystkich przekonywać - wszystkich radnych, że mamy dobre rozwiązania. Zapraszam wszystkich radnych do współpracy. Żeby pracować ponad podziałami dla dobra naszego miasta. Czas będzie niełatwy, więc powinniśmy działać wszyscy razem, żebyśmy się nie spierali, a wzajemnie wspierali - mówił Michał Pierończyk. 

"Chciałbym być prezydentem wszystkich rudzian"

W swoim wystąpieniu Michał Pierończyk kilkukrotnie wspomniał, że "chciałbym być prezydentem wszystkich rudzian". Obiecał także, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by rudzianom żyło się dobrze. 

- Czego bym chciał? Chciałbym, żeby nasze miasto było miastem dobry do zamieszkania, pracy i odpoczynku. Chciałbym, żeby to było miasto nowoczesne, ale także szanujące tradycję. Chciałbym, żeby to miasto było miastem dzielnic, które nie dzielą, ale łączą ludzi i miejsca. Chciałbym być prezydentem wszystkich rudzian, by się czuli dumnie, że mieszkają w Rudzie Śląskiej, że to jest ich miejsce na ziemi tak jak moje. Jaka prezydentura? Czas jest krótki, bo to tylko dokończenie kadencji - rok, może półtora. Czas jest trudny, więc to, co mówiłem w kampanii, utrzymuję. Chciałbym dialogu. Dialogu i współpracy. Deklaruję dialog, rzetelną i ciężką pracę, wsłuchiwanie się w to, co mówią mieszkańcy. Chciałbym, żeby mieszkańcy mieli poczucie, że mają wpływ na to co robi prezydent, miasto i Rada Miasta. Ta wielka liczba głosów, to jest nadzieja i wyraz zaufania. Będę robił wszystko, żeby tej nadziei i zaufania nie zawieść. Dlatego też wszystkich mieszkańców zapraszam do współpracy. Zapraszam wszystkich - to będzie znak tej prezydentury. Będę otwarty na te rozmowy. Ruda Śląska - moje miasto. To dom, o który się dba. Ja deklaruję, że będę o niego dbał, jak najlepiej potrafię. Dla wszystkich rudzian. Zawsze dla rudzian - podsumował nowy prezydent Rudy Śląskiej. 

Rada Miasta: Współpraca ponad podziałami?

Później przyszedł czas na składanie gratulacji. Sala sesyjna Urzędu Miasta wypełniona była po brzegi. W imieniu Rady Miasta gratulacje nowemu prezydentowi złożyła Aleksandra Skowronek. 

- Szanowny Panie Prezydencie, w imieniu Rady Miasta Ruda Śląska gratulujemy wygranych wyborów, a przede wszystkim gratulujemy większości w Radzie Miasta. To zapewni Panu i radnym spokojną kadencję, która będzie owocna dla miasta i jego mieszkańców - mówiła Aleksandra Skowronek, przewodnicząca Rady Miasta. 

Później przyszedł czas na radnych. W imieniu koła radnych PiS życzenia nowemu prezydentowi złożył Kazimierz Myszur. 

- Panie Prezydencie, w imieniu radnych Prawa i Sprawiedliwości chciałbym Panu złożyć życzenia z okazji tego zakończenia święta demokracji. Dzisiaj obchodzimy takie podsumowanie święta demokracji - wyborów. My w Radzie Miasta współpracujemy już 15 lat, więc jestem przekonany, że podoła Pan tym wszystkim zapewnieniom, które w trakcie kampanii, przedstawił Pan społeczeństwu. My jako klub Prawa i Sprawiedliwości chcemy pomagać w ich realizacji. Dla dobra naszych mieszkańców. Jak sam Pan wspomniał, ten pierwszy rok, to będzie bardzo trudny okres do przejścia, ale mamy nadzieję, że temu Pan podoła. Jestem wręcz przekonany, że wystarczy Panu sił, zaangażowania, żeby mieszkańcy uwierzyli, że to, co Pan mówił w trakcie kampanii wyborczej można zrealizować - mówił Kazimierz Myszur. 

Gratulacje nowemu prezydentowi złożyli przedstawiciele wszystkich klubów radnych, oraz Rady Seniorów. Odczytano także listy senator Doroty Tobiszowskiej, europosła Grzegorza Tobiszowskiego oraz posła Marka Wesołego. 

Komentarze (14)    dodaj »

 • Ed

  Ze tez prezesowi wodociągów nie jest głupio biec do Prezydenta z kwiatami i gratulować, skoro jawnie popierał kandydaturę Mejera a jego asystentka biegała po wodociągach i zbierała na niego podpisy.

 • kazek

  Bacznie obserwuję co zrobi w rudzkich wodociągach. Sieja i Rybka mieli odwagę wręczyć Prezydentowi kwiaty? na ślubowaniu. Powinien sie Nasz Prezydent dowiedzieć w jai sposób zarządzają spółka. Na taczkach ich wywiozą.

 • Lucjan

  Z kwiatami to pierwsi, a na swoim wodociągowym podwórku totalny [...]. Zmiany, zmiany, potrzebne zmiany!

 • Olq

  W czapce w urzędzie? To nawet małe dzieci wiedzą, że jest godło.

 • ADOLF

  TYLKO NIE WODARSKI NA VICE !!! Jak dlugo jest radnym, jedynie co zrobił to tylko rozdawał kielbasy za sprzatanie Przystani !!! ZERO UDZIAŁU W SPRAWACH MIASTA !!! Jak on zostanie VICE to osobiscie zloze zawiadomioenie do prokuratury o dzialanie na szkode miasta

 • Adamski

  Gratulacje.A teraz dej sie do roboty pieronie.

 • ZŁOTA RYBKA

  MAMY DOSYĆ MARIONETEK W RUDZIE ŚLĄSKIEJ. NIGDY NIE MYŚLELIŚMY, ŻE PREZYDENTEM TEGO MIASTA ZOSTANIE KTOŚ TAKI....UPADEK I DNO!

 • boluś

  Czyli po 'STARYMU' ! KOŃtynuacja CUD niy'do'ROZWOJU Miasta !

 • Zym

  A co ty myślałeś że będzie inaczej? Jeszcze niech tylko powoła Melera na zastępcę i Skowronek to już będę wiedział wszystko o wszystkim

 • Członek zarządu

  44 zdjecie uśmiechnięci;)) ...

 • Małgosia

  I wszystko w temacie nie do ruszenia

 • Maria Kowalska

  Miałam zaszczyt uczestniczyć w tej pięknej uroczystości. Serce me radowało się widząc Pana tak szczęśliwego. Panie Prezydencie, jeszcze raz, szczere gratulacje !!!

 • Nb

  Kobieto do lekarza

 • boluś

  I jak tu se niy rzygnąć ?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również