Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zarząd PGG nie wdroży programu naprawczego polegającego na likwidacji KWK Ruda!

 • Dodano: 2020-07-28 16:00

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się dziś spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcami. Górnicy mieli usłyszeć szczegóły programu naprawczego spółki. Tak się jednak nie stało. Nowy program dla PGG i górnictwa ma powstać do końca września.

Wczoraj lotem błyskawicy Śląsk obiegła wiadomość o planie ratunkowym dla Polskiej Grupy Górniczej, który miał zakładać zamknięcie trzech ruchów kopalni Ruda (Bielszowice, Halemba, Pokój) i kopalni Wujek oraz obniżenia wynagrodzeń. Do informacji tych dotarli dziennikarze portalu BiznesAlert.pl.

Program naprawczy formalnie nie został przedstawiony związkowcom

Dzisiaj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się dziś spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcami. Górnicy mieli usłyszeć szczegóły programu naprawczego. Jednak przygotowany wcześniej przez zarząd PGG program naprawczy formalnie nie został przedstawiony związkowcom. Powodem był brak akceptacji, wyrażany w ostatnim czasie przez przedstawicieli związków w odniesieniu do nieoficjalnych informacji o zawartości programu.

Rzecznik MAP potwierdził, że zarząd PGG przygotował szczegółowy plan restrukturyzacji spółki, ponieważ jednak związkowcy - na podstawie nieoficjalnych informacji - nie zaakceptowali go, ze strony wicepremiera Jacka Sasina padła propozycja powołania zespołu, który wypracuje ostateczny program.

"Ten dokument, zanim został przedstawiony górnikom, spotkał się z ostrą reakcją, ostrą kontestacją ze strony związków zawodowych. W związku, z czym od razu padła propozycja, że w takim razie będzie najlepiej - żeby nie tracić czasu, którego nie ma - przejść wspólnie ze związkowcami tę propozycję, popracować na dokumentach, i być może uda się wypracować jakieś rozwiązanie alternatywne, które będzie w pełni akceptowalne dla strony społecznej" - powiedział rzecznik ministerstwa aktywów Karol Manys dla PAP.

Zostanie powołana komisja

Podjęto decyzję o powołaniu zespołu roboczego, celem wypracowania propozycji programu naprawczego polskiego górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem Polskiej Grupy Górniczej, który mógłby zostać zaakceptowany przez wszystkie strony. W skład zespołu wejdą przedstawiciele pracodawców, strony społecznej, rządu oraz parlamentarzystów.

Senator Dorota Tobiszowska, która była obecna na dzisiejszym spotkaniu, opublikowałam w mediach społecznościowych sprawozdanie ze spotkania. Wynika z niego, że do 30 września br. powołany dzisiaj zespół roboczy musi przygotować program naprawczy dla Polskiej Grupy Górniczej, który określi zasady funkcjonowania spółki.

- Wypracowanie programu powinno nastąpić w korelacji ze zmianami w sektorze elektroenergetycznym spowodowanymi transformacją energetyczną - czytamy w piśmie.

Ministerstwo Aktywów Państwowych zdementowało także informacje, że program przygotowany przez Zarząd PGG zakładał obniżenie wynagrodzeń oraz oświadczyło, że resort nie pracował nad programem likwidacji polskiego górnictwa do 2036 roku.

Związkowcy podtrzymują swój wniosek skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego o konieczności objęcia przez niego przewodnictwa w rozmowach dotyczących transformacji województwa śląskiego z uwzględnieniem transformacji sektora surowcowo-energetycznego.

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: PAP / Redakcja / fot. Śląski Urząd Wojewódzki

Zobacz także

Komentarze (118)    dodaj komentarz »

 • Rol_nick

  Nastympny "mondry inaczyj". Na te "bony" ja to nazywosz, niy idzie kupić ani piwa, ani cygrety, ino spożywcze i leki w aptyce. Tera policz jakie bydom koszty utrzymanio stołówek, przygotowanio posiłków i wypłat tych co bydom przi tym robić. Jak Ty "żresz i chlejesz" to niy znaczy że inni tyż tak robiom. Ekonomista z Ciebie jak z koziego zadka rajzytasza.

 • Tbs

  Cale zycie walisz piwsko do ryja,wiec wiesz o co chodzi

 • no to co?

  i to te najtańsze bo na inne go nie stać

 • qwerty

  Ze swojego doświadczenia wiesz?

 • B.B

  13 już dawno nie ma tylko14 a jak inni ciągną za friko kase z opieki i na dzieci i siedzą z tyłkami w domu to jest super ale jak ktoś pracuje ale dyrekcje podejmują złe decyzje dużo podatków na węgiel dokładają a państwo polskie żeby uzyskiwać pieniądze z uni musi z innych krajów brać węgiel i inne surowce zamiast wspomóc polskie firmy to brawo zastanówcie się czy warto innym zazdrościć bo chcą walczyć o swoje bo jeżeli górnictwo zamkną to za innych też się wezmą ja poprę górników jeżeli będzie strajk bo jak ich zamkną to znowu u prywatnych firm bedzie się słyszeć jak ci się nie podoba to 10 jest na twoje miejsce a teraz przynajmniej jeżeli pracodawcy zależy na pracowniku bo wie że nie ma innych to go szanuje pamiętajcie nie jeden górnik ma wykształcenie i zawód inny w ręce niż górnictwo.

 • ksiundz

  Mam znajomego który "pracuje" na Bielszowicach :) W tym roku może z miesiąc był w pracy, tak że nie mów mi o siedzeniu na tyłkach. On już nie wie co ma rzeźbić na ogrodzie.

 • Loki

  Do wszystkich Górników.Wasz zawód był i jest dla niektórych duma, ale czasy się zmieniły i musicie zrozumieć że na Węgiel nie ma popytu, dlaczego ja zwykły Kowalski mam dopłacać do waszych wynagrodzeń? Ja Pracuje po 55 godzin nie mam 13, 14, paczek na święta, barburki, wakacji pod grusza. Musicie się obudzić i jak chcecie zachować pracę musicie zrezygnować z tych przywilejów aby ratować miejsca pracy. Jest to ciezke do zrozumienia tak wyglądają realia dzisiaj. W prywatnej firmie już dawno byście byli bez pracy bo właściciel by zbankrutował koszty wydobycia nie pokrywają się z waszymi świadczeniami.

 • Rol_nick

  Wiysz o górnictweiw i górnikach ino tela wiela łykosz w maglu, bo jedna baba drugi babie powiedziała że jeji szwigermuter mo znajomo a ta znajomo s łyszała jak w sklepie godali, itp, itd. "13" nie ma już z 10 abo wiyncuj lot. "14" płacom jak som zyski, paczki na świynta som, ale jak we wszystkich firmach kaj odkłodo sie fundusz socjalny dlo dzieci do 14 lot, to samo wczasy pod gruszom-jest fundusz socjalny som dopłaty do koloni i wczasów, jak niy mosz dzieci i siedzisz w doma to mosz prawo do tyj dopłaty w wysokości zależności od zarobku. Jak widać, takie "przywileje" mo większość zakładów, a już na pewno wszystkie państwowe. Nauczyciele, hutnicy, wojsko, policja, lekarze, straż, itd, tyż to majom, i jakoś żodyn na nich niy pyszczy.

 • Uczeń

  Ta a prąd bierze się z gniazdka

 • pinokio

  A do tego potężna dziura budżetowa państwa i PiS nie zrealizuje swoich obietnic przrewyborczych. Sasin przyjechał na rozpoznanie do Katowic a w sumie to samo zadecyduje siedząc na stołku w Warszawce.Zwiększy obciazenie bogatych po to żeby dac kasę mniej bogatym.

 • Karl

  Ale w jaki sposób ty [...]o jedno dopłacosz ?! Z podatków ? Jak to twoja kasa, to się jom lebrze wypłoć. I nie, nie jestech hajerem...

 • Loki

  Doplacom w ten sposób że znowu będzie trzeba wydać kilka milionów aby Was nie zamknęli. Nie jestem żadnym Hajterem ale patrzę bardzo realnie z punku pracodawcy i z punktu podatnika.

 • Karl

  1) Tłumacza ci tłumoku że nie jestech hajerem.2) Ciekawe na co ty patrzysz relanie nie posiadając danych finansowych spółki i nie mając pojęcia nawet ile ona reguluje obciążeń podatkowych...

 • Jo

  Drogi Panie 13 górnicy nie mają, wakacje pod gruszą należą się w budżetówce i KAŻDYM zakładzie zatrudniającym powyżej 50 osób i wypłacane są z socjalu. Paczki na święta są ze związków, bony są posilkiem regeneracyjnym który należy się każdemu pracownikowi który wykonuje ciężką fizyczną pracę. Radzę się najpierw doinformować... a, że Pan w pracy nic nie ma, no cóż może zmienić pracę na lepszą..??

 • Slazok

  No wlasnie im sie wszystko nalezy aw innych branzach ludzie zapieprzaja po 10 godz a nie po 2 godz na przodku bo trzeba dojsc trzeba zejsc i trzeba wyjechac. Oni bronia swojego nierobstwa za gruba kase!!!!

 • B.B

  Chcę dodać że górnicy prawdopodobnie dużo podatku mają zebranego co miesiac skladki też wysokie dlatego mają takie emerytury i wszystkie dodatki

 • zigfrid

  Ty żartujesz ? Składki są takie same do ZUS. Podatki też. Normalnie człowiek pracuje 40 lat by średnio 7 lat być na emeryturze i tak ma wyliczoną kwotę. Górnik pracuje 25 lat by średnio 27 lat być na emeryturze :D Nie ma takiej możliwości by na to zarobił albo musiałby dostać 600 złotych tej emerytury.

 • B.B

  A wiedziałeś kiedyś pasek od górnika że mówisz że składki są takie same byś się zdziwił ja widziałam moj pasek a od górnika więc nic dziwnego że my mamy takie małe emerytury a oni takie duże

 • kwiatowe

  PGG ma notoryczne zalegosci z platnosciami skladek ZUS, ktore po jakims czasie sa one umarzane. Ktora firma moze na cos takiego liczyc!? To jest wrzod w gospodarce, a nie pracodawca!

 • B.B

  Ale górnikom zbierają składki i podatek to gdzie te pieniądze?

123456

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.