Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zarząd PGG nie wdroży programu naprawczego polegającego na likwidacji KWK Ruda!

 • Dodano: 2020-07-28 16:00

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się dziś spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcami. Górnicy mieli usłyszeć szczegóły programu naprawczego spółki. Tak się jednak nie stało. Nowy program dla PGG i górnictwa ma powstać do końca września.

Wczoraj lotem błyskawicy Śląsk obiegła wiadomość o planie ratunkowym dla Polskiej Grupy Górniczej, który miał zakładać zamknięcie trzech ruchów kopalni Ruda (Bielszowice, Halemba, Pokój) i kopalni Wujek oraz obniżenia wynagrodzeń. Do informacji tych dotarli dziennikarze portalu BiznesAlert.pl.

Program naprawczy formalnie nie został przedstawiony związkowcom

Dzisiaj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się dziś spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcami. Górnicy mieli usłyszeć szczegóły programu naprawczego. Jednak przygotowany wcześniej przez zarząd PGG program naprawczy formalnie nie został przedstawiony związkowcom. Powodem był brak akceptacji, wyrażany w ostatnim czasie przez przedstawicieli związków w odniesieniu do nieoficjalnych informacji o zawartości programu.

Rzecznik MAP potwierdził, że zarząd PGG przygotował szczegółowy plan restrukturyzacji spółki, ponieważ jednak związkowcy - na podstawie nieoficjalnych informacji - nie zaakceptowali go, ze strony wicepremiera Jacka Sasina padła propozycja powołania zespołu, który wypracuje ostateczny program.

"Ten dokument, zanim został przedstawiony górnikom, spotkał się z ostrą reakcją, ostrą kontestacją ze strony związków zawodowych. W związku, z czym od razu padła propozycja, że w takim razie będzie najlepiej - żeby nie tracić czasu, którego nie ma - przejść wspólnie ze związkowcami tę propozycję, popracować na dokumentach, i być może uda się wypracować jakieś rozwiązanie alternatywne, które będzie w pełni akceptowalne dla strony społecznej" - powiedział rzecznik ministerstwa aktywów Karol Manys dla PAP.

Zostanie powołana komisja

Podjęto decyzję o powołaniu zespołu roboczego, celem wypracowania propozycji programu naprawczego polskiego górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem Polskiej Grupy Górniczej, który mógłby zostać zaakceptowany przez wszystkie strony. W skład zespołu wejdą przedstawiciele pracodawców, strony społecznej, rządu oraz parlamentarzystów.

Senator Dorota Tobiszowska, która była obecna na dzisiejszym spotkaniu, opublikowałam w mediach społecznościowych sprawozdanie ze spotkania. Wynika z niego, że do 30 września br. powołany dzisiaj zespół roboczy musi przygotować program naprawczy dla Polskiej Grupy Górniczej, który określi zasady funkcjonowania spółki.

- Wypracowanie programu powinno nastąpić w korelacji ze zmianami w sektorze elektroenergetycznym spowodowanymi transformacją energetyczną - czytamy w piśmie.

Ministerstwo Aktywów Państwowych zdementowało także informacje, że program przygotowany przez Zarząd PGG zakładał obniżenie wynagrodzeń oraz oświadczyło, że resort nie pracował nad programem likwidacji polskiego górnictwa do 2036 roku.

Związkowcy podtrzymują swój wniosek skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego o konieczności objęcia przez niego przewodnictwa w rozmowach dotyczących transformacji województwa śląskiego z uwzględnieniem transformacji sektora surowcowo-energetycznego.

Komentarze (118)    dodaj »

 • Beta

  Te kopalnie nie będą wieczne. Czas węgla się kończy. Unia Europejska naciska, ale trzeba też zmienić myślenie. Trzeba przejść na inne źródła energii. Ruda musi się przebranżowić. Sad but true.

 • Synek z Rudy

  Czas węgla kończy się ale dla Polski. Wiele państw nadal wydobywa i sprzedaje z zyskiem. (Nie, nie robia na grubie).

 • Alfa

  Racja. Ale nie w 2 miesiące. Ten proces musi trwać latami

 • Beta

  Te kopalnie nie będą wieczne. Czas węgla się kończy. Unia Europejska naciska, ale trzeba też zmienić myślenie. Trzeba przejść na inne źródła energii. Ruda musi się przebranżowić. Sad but true.

 • Ryl

  Dorotko nie odzywej się już.

 • smieszek

  Bardzo dobrze, niech zamykaja te nierentowne kopalnie w końcu! Po za tym mam nadzieję, że bułki dudy smakowały hahaha :) macie co chcieliście!

 • Uuuu

  ale debil z ciebie hahaha

 • zielona

  Nareszcie bedom wolne mieszkania,itanie,aziemia igospodariki nie bedom odlogiem,trawom zarastały,tam robota pewno iczysto.

 • Krzysztof B.

  Nie może być (!)zgody dla powołania Komisji bez strony Samorządowej w jej składzie !!!!

 • Wojtek 04

  Niech mi ktoś wytłumaczy jak to jest że opłaca się ściągnąć węgiel z Kolumbii , niż handlować naszym niepojęte :(

 • hajer

  W Kolumbii górnicy pracują za przysłowiową ,,miskę ryżu'', przepisy bhp i bezpieczeństwo to tam abstrakcja i nie trzeba tak jak u nas wydobywać węgla już z poziomu 800 czy 1000 m co już jest zupełnie nieopłacalne. Ponadto u nas masz dziesiątki związków zawodowych, dyrektorów itp. do tego podatki nieadekwatnie wysokie do poziomu ekonomicznego kraju. Filozofii tutaj nie potrzeba, u nas od 10 lat węgiel już się wydobywa pomimo całkowitej nierentowności. Problem w tym, że zamykając kopalnie nie ma pomysłu żeby te miejsca pracy godnie zastąpić, a samymi magazynami to Ruda się nie rozwinie ...

 • Synek z Rudy

  To może odnieś się z zarobkami i rentownością do KWK Silesia, w której jak wiadomo Czesi wydobywają węgiel z zyskiem a górnicy po stawkach kolumbijskich nie pracują.

 • Loki

  Opłaca się bo duża grupa cały CAD jest na zwolnieniach lekarskich. Górnicy powinny pracować jak w innych zakładach a nie ze w roku 4 miesiące na zwolnieniu, mowa tutaj o nie wszystkich górnikach. Dlatego to jest nie rentowne.

 • Loki

  Opłaca się bo duża grupa cały CAD jest na zwolnieniach lekarskich. Górnicy powinny pracować jak w innych zakładach a nie ze w roku 4 miesiące na zwolnieniu, mowa tutaj o nie wszystkich górnikach. Dlatego to jest nie rentowne.

 • ewald

  Ale głupoty gadasz ktoś będzie co chwilę na l4 aby później przed emeryturą odrabiać. Gościu puk nij się w ten pusty ł e b.

 • Ba

  Dokładnie jedna z największych głupot jakie tu przeczytałam. Tak to jest [...]o wiedza ale hejt na górników musi być. Czemu nie idą na gruba skoro to taka kraina mlekiem i miodem płynąca?! Nawet nie wiedzą, że gornik każde l4 musi odrobić..

 • Pepek

  mądry nie robi na grubie, tam są wybrańcy

 • Loki

  Wytłumaczę Tobie dla jasności mam w rodzinie Górnika który jest średnio od 3 do 4 miesięcy na różnych zwolnieniach, Zaczął bardzo późno pracować w górnictwie i jak go pytam czy będzie musiał odpracować to mówi spokojnie z wiekiem 50 lat odejdę na emeryturę i nic nie muszę odrabiać. Krew mnie zalewa bo napewno są Górnicy którzy ciężko pracują na dobre imię Górnik ale są tacy górnicy jak w mojej rodzinie.

 • B.B

  Bo na naszym za dużo podatków nałożyli poprostu trzeba to zmienić.

 • Alojz

  Dokładnie. Koszt wydobycia tony węgla to ok 300zł. Reszta to podatki. Ale ludzie pretensje mają do górników.

123456

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również