Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zimowe obowiązki właścicieli posesji. Co do nich należy?

 • Dodano: 2022-01-10 09:30

Jeśli jesteś właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem bądź zarządcą nieruchomości masz obowiązek dbać o czystość i porządek przed budynkiem. Zimą dotyczy on przede wszystkim usuwania zalegającego na chodniku śniegu i lodu. Należy pamiętać również o zwisających z dachu soplach lodu, które także mogą być niebezpieczne dla przechodniów.

Obowiązki właścicieli nieruchomości w okresie zimowym

Obowiązek utrzymywania czystości i porządku spoczywający na właścicielach, współwłaścicielach, użytkownikach bądź zarządcach nieruchomości dotyczy wszystkich budynków bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. W szczególności dotyczy to chodników, których stan w okresie zimowym bywa prawdziwą zmorą dla przechodniów.

Należy pamiętać, że chodnik ma być bezpieczny i nie ma prawa na nim zalegać śnieg, czy lód. Właściciel powinien go uprzątnąć, a w celu zapobieżenia tzw. "ślizgawce" najlepiej posypać piaskiem.

Zimowe obowiązki właścicieli dotyczą także usunięcia zwisających i niebezpiecznych dla przechodniów sopli z dachu.

USTAWA z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Art.5.1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:

4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych;

Za niedopełnienie obowiązków spoczywających na właścicielach, współwłaścicielach, użytkownikach bądź zarządcach nieruchomości mogą być oni ukarani mandatem karnym, a nawet trafić do sądu. Co ważniejsze osoba, która uległa wypadkowi z powodu tego typu zaniedbań ma prawo dochodzenia przed sądem cywilnym odszkodowania od zobowiązanego do utrzymania czystości i porządku wokół budynku

Komentarze (9)    dodaj »

 • Border

  Zimą chodnik jest mój i musze go odśnieżać, a latem państwowy i nie mogę(legalnie) się na nim napić piwa.

 • Achim

  możesz jeśli usiadziesz pod parasolem

 • boluś

  Miasto mo w rzyci sprzątanie ale radośnie "trzepie" mieszkańców ! Niych sie hołota wywiąże ze swoich obowiązków a nie ściga swoich PRACODAWCÓW tzn. Mieszkańców !

 • Mikołaj

  do łopaty lenie, a jak nie to mandaty

 • Achim

  mi chodnik odsnieza sasiad za browara

 • Rudziol

  Jak już tak cytujecie ładnie z ustawy, to proszę, istotny fragment wykładni: Jeżeli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, odśnieżyć powinna już gmina. Śnieg, który uprzątnie z chodnika właściciel, powinien zostać usunięty przez zarządcę drogi. A to miasto ma w 4d jak zwykle.

 • mieszkanka

  Po co komentarze jak i tak szanowna redakcja ich nie dodaje hipokryzja!

 • n4u

  innymi słowy odśnieżaj jak głupi i patrz kiedy ci pług z drogi wszystko na chodnik zgarnie - a nie daj boże zrzuć to z powrotem to ci mandat wlepią ;)

 • mieszkanka

  Chodnik nie należy do właściciela, gdyby należał to musiał by go nawet remontować. Wstyd, do dzisiaj UM korzysta z komunistycznych starych przepisów, są miasta biedniejsze które, zmieniło zapisy no cóż ale to Ruda. Będę tak odśnieżać jak jest oświetlone ,co trzecia latarnia.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.