Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Złamali zakaz wjazdu na teren szkoły. Dozorca zamknął brame i uniemożliwił im wyjazd

 • Dodano: 2019-11-06 14:00, aktualizacja: 2019-11-07 09:20

Do nietypowego zdarzenia doszło wczoraj przy basenie w Kochłowicach. Rodzice z dziećmi nie mogli wyjechać z terenu 3 Liceum Ogólnokształcącego, ponieważ dozorca zamknął bramę na kłódkę. Musiała interweniować Straż Miejska.

Nie jest tajemnicą, że w Kochłowicach w rejonie basenu trudno o wolne miejsca parkingowe. Bardzo często osoby, które chcą skorzystać z basenu, parkują na terenie 3 Liceum Ogólnokształcącego. Przy bramie stoi znak zakazujący wjazdu. Jednak wiele osób ignoruje go i wjeżdża na teren szkoły.

Wczoraj część osób, które wybrały się na basen, z powodu braku wolnych miejsc, postanowiło złamać zakaz wjazdu i zaparkować na terenie szkoły. Po wyjściu z kąpieliska okazało się, że brama wyjazdowa była zamknięta na kłódkę. Rodzice z dziećmi zostali "uwięzieni" na terenie szkoły.

Po zajęciach około godziny 18.00 podejmując próbę wyjazdu z mokrymi dzieciakami i co? Zastają bramę wjazdową, stanowiącą drogę ewakuacyjną obiektu, zamkniętą na kłódkę! Próby interwencji u obsługi basenu to wielka klapa! Panie bardzo boją się kierownika obiektu i nic nie mogą zrobić. Bramę zamknął (podejrzewam złośliwie) pan dozorca szkoły, który twierdził, że otworzy ją około 22.00. Po około 40 minutach dopiero interwencja Straży Miejskiej spowodowała, że dozorca łaskawie wypuścił nas ze zziębniętymi dziećmi - napisał pan Maciej na Facebook'owym profilu " Ruda Śląska i okolice...".

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z dyrekcją 3 Liceum Ogólnokształcącego. Jak się okazuje, dozorca codziennie zamyka bramę po zakończonych zajęciach w szkole.

- Dozorca codziennie zamyka bramę po zakończonych zajęciach w szkole. Wczoraj zajęcia zakończyły się około godziny 18, dlatego też brama została zamknięta. Warto przypomnieć, że osoby, które korzystają z basenu, notorycznie łamią zakaz wjazdu na teren naszej szkoły. Trzeba podkreślić, że to nie jest parking, to teren szkoły, na którym często odbywają zajęcia na wolnym powietrzu. Dlatego ze względów bezpieczeństwa, już kilka lat temu wprowadzono zakaz wjazdu na teren szkoły - mówiła mgr Joanna Ilska - dyrektor szkoły.

Dyrektor poinformowała również, że wiele razy miały miejsce sytuacje, kiedy Straż Pożarna czy śmieciarka miały problem, żeby wjechać na teren szkoły, właśnie przez źle zaparkowane samochody osób korzystających z basenu.

Obie strony tego konfliktu mają swoje racje. Z jednej strony mamy problem z parkowaniem, z drugiej chęć zapewnienia bezpieczeństwa uczniom. Kierowcy, którzy łamią zakaz wjazdu, powinni liczyć się z konsekwencjami. Nie można jednak utrudniać kierowcom wyjazdu z danego terenu.

Wczoraj w uwolnieniu pseudo zakładników pomagali strażnicy miejscy. Po rozmowie dozorca otworzył bramę i kierowcy mogli swobodnie opuścić teren szkoły.

- Wczoraj rzeczywiście takie zdarzenie miało miejsce. Po rozmowie ze strażnikami dozorca otworzył bramę, a kierowcy mogli wyjechać. Rzeczywiście kierowcy nie dostosowali się do znaku drogowego B-2, czyli zakazu wjazdu. W tym wypadku jednak nie mamy kompetencji, aby ukarać tych kierowców. Może to zrobić jedynie policja. Pouczyliśmy dozorcę, że w przypadku kiedy kierowcy złamią zakaz wjazdu, nie można utrudniać im wyjazdu. Dozorca w takiej sytuacji powinien skontaktować się z odpowiednimi służbami - czyli w tym przypadku z policją - mówił Dariusz Kozłowski, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.

Warto dodać, że brama przy szkole otwarta jest w weekendy. Wtedy też mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą parkować na terenie 3 Liceum Ogólnokształcącego.

Pod postem pana Macieja rozwinęła się burzliwa dyskusja. Mieszkańcy zastanawiali się jak rozwiązać problem parkingu przy basenie. Jedno z rozwiązań problemu zaproponował radny Rafał Wypior.

W pobliżu III LO oraz SP18 znajduje się duży parking dla samochodów. Był on budowany z myślą o samochodach klientów basenu oraz odwiedzających szkoły. Czas zweryfikował to rozwiązanie i wiemy, że się nie sprawdza. W tym miejscu parkują wszyscy z wyjątkiem tych, o których myślano podczas tworzenia tego miejsca. Możemy to zmienić, ograniczając godzinowo możliwość parkowania na części parkingu z uwzględnieniem wyłącznie klientów basenu, a także konsekwentne weryfikowanie. To pewne wyważenie dwóch stron, klientów basenu i mieszkańców osiedla - mówi Rafał Wypior.

Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Piszcie w komentarzach!

Zobacz także

Komentarze (97)    dodaj komentarz »

 • Sztygar zmianowy

  Macie pusty parking przy byłej KWK Śląsk, tam zaparkować auta a bachory pogonic przez las na basen!!! puszki zbierać a nie żreć za państwowe pieniądze

 • Alfred ze Skałki

  " Po zajęciach około godziny 18.00 podejmując próbę wyjazdu z mokrymi dzieciakami " co za rodzice że nie pozwolili dzieciom sie wytrzec do sucha , jakaś patologiczna rodzina !!! 500+ idzie na %%% a dzieci zabierają prosto z wody do auta ! powinni im zabrać prawa rodzicielskie a 500+ przekazać na schroniska dla zwierząt . Wielki szacun dla Pana portiera

 • nn

  nie policję tylko lawetę, odholować na koszt właściciela

 • Stampante

  Wszyscy piszecie bzdury. Zdjecie jest nieaktualne z google street view. Pod znakiem zakazu jest odniesienie, ze nie dotyczy klientow basenu...Żenada. Cieć nie mial prawa zamknąć bramy.

 • MB

  Jak tu nie mówić o mentalności Kalego? Wie że jest zakaz, nawet wie dlaczego jest ustawiony ("Zastają bramę wjazdową, stanowiącą drogę ewakuacyjną obiektu, zamkniętą na kłódkę!"), a jednak ryje się tam ze swoim autem

 • Aleksander

  ...to bzdura że straż miejska nie może ukarać...podjeżdżają wypisują mandacik i jedźcie sobie w końcu kierowca był świadom że łamie przepisy ruchu drogowego i dlaczego nie ma być ukarany... a argument z zziębniętymi dziećmi to już zagrywka na litość...czyżby rodzice nie wzięli ręczników

 • Rav

  Obie strony mają rację? A jaka rację maja ci co nie stosują się do znaków bo nie rozumiem? Czyli jeśli jest autostrada zamknięta to mam rację jadąc pod prąd bo inaczej się nie da? Większej bzdury napisać się nie dało.

 • Lody

  Piechotą na basen a nie mamusia wozi do szkoły , na trening , do kościoła . Potem pociech świetnie pływa ale chodzić nie umie !!!

 • Rita

  Piechty na basen i po plecach gumą lac by szybciej lecieli a nie autami wozić, za moje pieniadze sie wożą i podatników, 500+ wydają na baseny a starzy ludzie na leki nie mają pieniedzy

 • Mm

  Chętnie, ale z Bielszowic trochę daleko...a znajomi z Zabrza, inni z Świętochłowic. Nie tylko kochłowiczanie korzystają z basenu

 • DK

  auto można zostawić kawałek dalej i resztę na piechotę ale są lenie co by przy klatce schodowej zaparkowali bo 5m ciężko przejść.

 • KRZYSIU

  Zakaz wjazdu to jedno a czy gdzies tu pomyslano o dzieciach z ktorymi jezdzi sie na basen??Polak madry po szkodzie!!! mam nadzieje ze zniosa ten zakaz bo co godzine mniej wiecej samochody sie zmieniaja a tych co zle parkuja i ograniczaja wjazd strazy lub smieciarki trzeba karac mandatem i tyle dlaczego musza cierpiec na tym wszyscy???

 • Łuk

  A później taka dyrektor ma czelność brać udział w budżecie obywatelskim?!

 • ole ole

  Nie wiem dlaczego w godzinach po 17 parking nie jest otwarty dla klientów basenu, bo od 17.30 basen jest ogólnodostępny, a w szkole jest dużo mniej zajęć.Dyrektor szkoły , jak i dozorca myślą że są właścicielami tych obiektów i myślą że wszystko im wolno..Ale rodzice dzieci które trenują czy chodzą na jakieś zajęcia szczególnie rano, niech nie myślą że mają nadzwyczajne prawa.

 • Darek

  Dajesz zarobić właścicielowi basenu u niego szukaj darmowego parkingu

 • dozorca = prezes

  po prostu... basen zamknąć - i po problemie :)

 • Padre

  Olewam instytucje przy których nie można swobodnie zaparkować. Wole jechać tam gdzie nie będą ze mnie robili zła koniecznego. Dotyczy to wszelkiego rodzaju basenów, kin, parków itp. Kto to rozumie zawsze umożliwia nieodpłatnie parkowanie klientom. Im więcej miejsc do parkowania tym więcej kientów i więcej pieniędzy które wydadzą.

 • Kamila z Bykowiny

  Olewaj dalej takie instytucje.Dzieci wykąp w basenie p-poż na Lipinach.Jedyny park w jakim możesz być to park pamieci. 500+ wam w głowie poprzewracało, , bawić sie za czyjeś pieniądze a biedne zwierzęta nie mają co jeść w schronisku !!

 • observer

  Panie Dozorco, proszę wzywać w takich sytuacjach Policję. Kierowcy świadomie łamią przepisy, a później mają pretensje że dziecko z mokrą głową musi czekać w aucie. Bezmyślność i arogancja nie ma granic.

 • Obserwator

  Jeśli się wjeżdża na zakaz wjazdu bo tobie jako rodzicowi wydaje się że Ci wolno to pretensje mozwsz mic sam do siebie. Dwukrotnie dałeś palmę jako rodzic pokazując dziecku że można lekceważyć prawo w postaci łamania przepisów drogowych i to właśnie ty rodzicu naraziłes dziecko na to że stało z mokra głową i marzło. Nic innego jak twoja wina. Pracownik szkoły wykonywał czynności zgodnie z zakresem jego obowiązków. Jakbyś nie złamał przepisu twoje dziecko by nie marzło. Niektórzy myślą że wszytko im wolno. Niektórzy jakby mogli do wyjechali by samochodem do samego basenu.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.