Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Złamali zakaz wjazdu na teren szkoły. Dozorca zamknął brame i uniemożliwił im wyjazd

 • Dodano: 2019-11-06 14:00, aktualizacja: 2019-11-07 09:20

Do nietypowego zdarzenia doszło wczoraj przy basenie w Kochłowicach. Rodzice z dziećmi nie mogli wyjechać z terenu 3 Liceum Ogólnokształcącego, ponieważ dozorca zamknął bramę na kłódkę. Musiała interweniować Straż Miejska.

Nie jest tajemnicą, że w Kochłowicach w rejonie basenu trudno o wolne miejsca parkingowe. Bardzo często osoby, które chcą skorzystać z basenu, parkują na terenie 3 Liceum Ogólnokształcącego. Przy bramie stoi znak zakazujący wjazdu. Jednak wiele osób ignoruje go i wjeżdża na teren szkoły.

Wczoraj część osób, które wybrały się na basen, z powodu braku wolnych miejsc, postanowiło złamać zakaz wjazdu i zaparkować na terenie szkoły. Po wyjściu z kąpieliska okazało się, że brama wyjazdowa była zamknięta na kłódkę. Rodzice z dziećmi zostali "uwięzieni" na terenie szkoły.

Po zajęciach około godziny 18.00 podejmując próbę wyjazdu z mokrymi dzieciakami i co? Zastają bramę wjazdową, stanowiącą drogę ewakuacyjną obiektu, zamkniętą na kłódkę! Próby interwencji u obsługi basenu to wielka klapa! Panie bardzo boją się kierownika obiektu i nic nie mogą zrobić. Bramę zamknął (podejrzewam złośliwie) pan dozorca szkoły, który twierdził, że otworzy ją około 22.00. Po około 40 minutach dopiero interwencja Straży Miejskiej spowodowała, że dozorca łaskawie wypuścił nas ze zziębniętymi dziećmi - napisał pan Maciej na Facebook'owym profilu " Ruda Śląska i okolice...".

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z dyrekcją 3 Liceum Ogólnokształcącego. Jak się okazuje, dozorca codziennie zamyka bramę po zakończonych zajęciach w szkole.

- Dozorca codziennie zamyka bramę po zakończonych zajęciach w szkole. Wczoraj zajęcia zakończyły się około godziny 18, dlatego też brama została zamknięta. Warto przypomnieć, że osoby, które korzystają z basenu, notorycznie łamią zakaz wjazdu na teren naszej szkoły. Trzeba podkreślić, że to nie jest parking, to teren szkoły, na którym często odbywają zajęcia na wolnym powietrzu. Dlatego ze względów bezpieczeństwa, już kilka lat temu wprowadzono zakaz wjazdu na teren szkoły - mówiła mgr Joanna Ilska - dyrektor szkoły.

Dyrektor poinformowała również, że wiele razy miały miejsce sytuacje, kiedy Straż Pożarna czy śmieciarka miały problem, żeby wjechać na teren szkoły, właśnie przez źle zaparkowane samochody osób korzystających z basenu.

Obie strony tego konfliktu mają swoje racje. Z jednej strony mamy problem z parkowaniem, z drugiej chęć zapewnienia bezpieczeństwa uczniom. Kierowcy, którzy łamią zakaz wjazdu, powinni liczyć się z konsekwencjami. Nie można jednak utrudniać kierowcom wyjazdu z danego terenu.

Wczoraj w uwolnieniu pseudo zakładników pomagali strażnicy miejscy. Po rozmowie dozorca otworzył bramę i kierowcy mogli swobodnie opuścić teren szkoły.

- Wczoraj rzeczywiście takie zdarzenie miało miejsce. Po rozmowie ze strażnikami dozorca otworzył bramę, a kierowcy mogli wyjechać. Rzeczywiście kierowcy nie dostosowali się do znaku drogowego B-2, czyli zakazu wjazdu. W tym wypadku jednak nie mamy kompetencji, aby ukarać tych kierowców. Może to zrobić jedynie policja. Pouczyliśmy dozorcę, że w przypadku kiedy kierowcy złamią zakaz wjazdu, nie można utrudniać im wyjazdu. Dozorca w takiej sytuacji powinien skontaktować się z odpowiednimi służbami - czyli w tym przypadku z policją - mówił Dariusz Kozłowski, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.

Warto dodać, że brama przy szkole otwarta jest w weekendy. Wtedy też mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą parkować na terenie 3 Liceum Ogólnokształcącego.

Pod postem pana Macieja rozwinęła się burzliwa dyskusja. Mieszkańcy zastanawiali się jak rozwiązać problem parkingu przy basenie. Jedno z rozwiązań problemu zaproponował radny Rafał Wypior.

W pobliżu III LO oraz SP18 znajduje się duży parking dla samochodów. Był on budowany z myślą o samochodach klientów basenu oraz odwiedzających szkoły. Czas zweryfikował to rozwiązanie i wiemy, że się nie sprawdza. W tym miejscu parkują wszyscy z wyjątkiem tych, o których myślano podczas tworzenia tego miejsca. Możemy to zmienić, ograniczając godzinowo możliwość parkowania na części parkingu z uwzględnieniem wyłącznie klientów basenu, a także konsekwentne weryfikowanie. To pewne wyważenie dwóch stron, klientów basenu i mieszkańców osiedla - mówi Rafał Wypior.

Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Piszcie w komentarzach!

Zobacz także

Komentarze (97)    dodaj komentarz »

 • Szeryf

  Portier okazał sie prawdziwym patriotą. Rodzice którzy narazili swe dzieci na utrate zdrowia powinni ponieśc sankcje karne a dzieci powinno sie im odebrać i dać do normalnej rodziny. Prawo jazdy takim powinni odebrać dożywotnio.Patologie powinno sie karać bez skrupułów

 • KiKi

  Znak ten w tym miejscu nie ma mocy prawnej. Czyli tak jakby go tam nie było.

 • Bladius

  Na jakiej podstawie to wnioskujesz? Każdy znak drogowy ma prawne zastosowanie

 • KiKi

  Nie znajduje się na drodze publicznej ani w strefie ruchu, więc nie ma mocy prawnej

 • Bożydar

  Oznakowanie na drodze wewnętrznej jest wiążące. Tyle w temacie.

 • 1201itek

  Budować parkingi bo w Rudzie Śl to poraszka

 • Ja

  "Poraszką" jest czytanie tego zdania.

 • Bibi

  Pisze się porażka

 • Ernest_Vitczok

  A średnio trzy auta na rodzinę w 45 m.kw. mieszkaniu to nie porażka!? Kiedyś było parę aut na blok!

 • nakręcony

  Ludzie się wzbogacili to mają po prę aut w rodzinie, więc stać ich na garaż.

 • Jo

  A masz jakiś do sprzedania znawco tematu haha

 • Ja

  ...obok ogromny płatny parking.....jak stać na kilka aut to i stać na opłatę...

 • xd

  Porażką jest nadmierna ilość samochodów.

 • zygfryd

  A może traszka?

 • bbb

  fraszka igraszka

 • 1201itek

  Budować parkingi bo w Rudzie Śl to poraszka

 • Szofer

  He, he. A tam stoi znak B-2 "Zakaz wjazdu", a powinien B-1 "Zakaz ruchu". Ten pierwszy oznacza wylot drogi jednokierunkowej. Zaraz widać, że osoba, która załatwiała sprawę tego znaku nie do końca wie co on oznacza.

 • Bladius

  Nie można tam zastosować zakazu ruchu bo to jest droga pożarowa i ewakuacyjna

 • Szofer

  A co ma do tego droga pożarowa? Po pierwsze żadnych służb podczas akcji znaki zakazu wjazdu nie obejmują, a po drugie taka sama tabliczka z wyłączeniami może być dodana do znaku B-1 "Zakaz ruchu". Chodzi o to, że znak B-2 "Zakaz wjazdu" wskazuje, że to zakończenie drogi jednokierunkowej.

 • aspBożydar

  Nieprawda. Znak ten często stosuje się na drogach i jezdniach jednokierunkowych do wyznaczania kierunku ruchu, ale to nie jest jego definicja. Znak zakazuje wjazdu na drogę lub jezdnię od strony jego umieszczenia pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.