Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego

  • Dodano: 2020-09-23 08:15, aktualizacja: 2020-09-24 11:32

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa miejscowego, który decyduje o architekturze miasta lub wsi. To właśnie na jego podstawie planowane są inwestycje budowlane, które czasami wiążą się z prawem do odszkodowania dla wywłaszczanych osób. Co ciekawe, raz uchwalony plan może być wielokrotnie zmieniany, choć oczywiście wymaga to spełnienia określonych formalności.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a pomoc prawna

Tak naprawdę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma niewiele wspólnego z działalnością kancelarii prawnych. Nieważne czy mamy do czynienia z adwokatem z Rzeszowa, Krakowa czy Wrocławia, uchwaleniem planu zawsze zajmuje się właściwa rada gminy lub miasta.

MZP pozostaje jednak w kręgu zainteresowania prawników – pomagają oni bowiem doprowadzić do zmiany takiego aktu oraz przejść przez procedurę odszkodowawczą, gdy następuje wywłaszczenie na cele publiczne.

Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Każdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może być zmieniony. Oczywiście w przypadku obywateli wymaga to złożenia stosownego wniosku i przejścia przez całe postępowanie administracyjne. Zgodnie z treścią art. 34 ust. 1 ustawy planowaniu i zagospodarowania przestrzennym, zmiana MPZP polega na przeprowadzeniu procedury zmierzającej do uchwalenia nowego planu, który po wejściu w życie zastępuje plan dotychczasowy.

Stosowne postępowanie administracyjne powstaje na skutek złożenia wniosku do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Pismo to podlega stałej opłacie skarbowej wynoszącej 5 zł plus 50 gr za każdy z załączników (sprawy z zakresu budownictwa mieszkaniowego nie są objęte jakąkolwiek opłatą skarbową). Z powyższym wnioskiem może wystąpić każdy obywatel, ustawodawca nie przewiduje tu bowiem żadnych ograniczeń. Warto jednak wskazać, że zmiana planu może nastąpić również z inicjatywy właściwej rady gminy lub rady miasta.

Po pozytywnym załatwieniu sprawy miejscowy plan ulega odpowiedniej zmianie. Trzeba jednak pamiętać, że postępowanie administracyjne w tej sprawie może zająć sporo czasu – nawet do roku lub dwóch lat.

Pomoc prawna przy sprawach administracyjnych

Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to zaledwie jedna z wielu spraw administracyjnych, w których pomoc świadczy np. Kancelaria Prawna TMH z Rzeszowa. Jeśli szukają Państwo wartościowych i sprawdzonych informacji, warto odwiedzić stronę internetową kancelarii.

W rzeczywistości zakres spraw tego rodzaju jest bardzo szeroki i zahacza o wiele innych dziedzin prawnych (m.in. o prawo odszkodowań, prawo spadkowe, prawo własności).

Obywatele mogą co prawda samodzielnie uczestniczyć w danym postępowaniu, jednak praktyka pokazuje, że nie zawsze jest to dobry pomysł. Pisma urzędnicze są napisane bardzo formalnym językiem, który dla przeciętnego Polaka stanowi nie lada wyzwanie. Ułatwieniem nie są także terminy, w których należy dokonać określonej czynności (np. wnieść poprawki do złożonego wniosku lub udzielić odpowiedzi na pytanie urzędnika). Wszystko to powoduje, że pomoc prawna w tego rodzaju sprawach jest naprawdę bardzo cenna.

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Rzeszów Kancelaria Prawna TMH
ul. Dominikańska 1A
35-077 Rzeszów
Tel: (17) 307 07 66

Polecamy również:

https://rudaslaska.com.pl/is,frankowicze-i-kwarantanna---co-dalej,270925,1414636.html
https://rudaslaska.com.pl/is,czym-jest-umowa-dozywocia,270925,1425404.html

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.