Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czym jest umowa dożywocia?

  • Dodano: 2020-08-20 10:15, aktualizacja: 2020-08-24 10:58

Umowa dożywocia jest w zasadzie dobrze znana polskiemu społeczeństwu, choć zapewne sama jej nazwa niewiele mówi na samym początku. Na czym więc polega to zobowiązanie i jakie powinności się z nim wiążą?

Adwokat a prawo cywilne

Adwokaci także zajmują się sprawami cywilnymi i całkiem nieźle im to wychodzi. Zakres usług oferowanych przez tych prawników jest bardzo szeroki i to niezależnie od tego jakiej dokładnie dziedziny prawa dotyczy. Praktyka pokazuje, że spora część prawników skupia się właśnie na prawie cywilnym, bo takich spraw jest zwyczajnie dużo więcej, niż postępowań karnych.

Tematyka cywilistyczna jest także dużo przyjemniejsza w odbiorze, co nie znaczy, że łatwiejsza. Spora część adwokatów wybiera więc prawo cywilne, spadkowe oraz rodzinne jak swoją specjalizację.

Umowa dożywocia jest regulowana przepisami Kodeksu cywilnego, a więc pozostaje w sferze zainteresowań w zasadzie każdego prawnika. Jeśli macie Państwo problem z tą instytucją, możecie skorzystać z usług adwokata, który zaproponuje dobre rozwiązanie lub pomoże w skonstruowaniu prawidłowego zobowiązania tego rodzaju.

Zakres usług adwokackich

Usługi oferowane przez adwokatów w Polsce są naprawdę bardzo szerokie, obejmują przede wszystkim:

  • udzielanie porad prawnych,
  • sporządzanie opinii, umów, wniosków oraz pism procesowych,
  • reprezentacja klienta przed sądami, bankami oraz organami administracji publicznej,
  • wyjaśnianie zawiłości i problemów prawnych wraz z doradztwem najlepszej taktyki procesowej.

Tak naprawdę zakres czynności oferowanych przez adwokatów zależy od rodzaju danej sprawy, z którą przychodzi konkretny klient. Jeden będzie potrzebował pełnomocnika, który podejmie się wykonywania wszystkich czynności procesowych, drugi zaś zechce sporządzenia stosownej umowy lub wniosku do urzędu. W przypadku spraw cywilnych do najczęstszych usług adwokackich należy poradnictwo, sporządzanie umów oraz reprezentacja przed sądem.

Niezależnie od tego czym tak naprawdę będzie musiał zająć się dany adwokat, musi wykonywać swój zawód z należytą powagą oraz profesjonalizmem – takie są bowiem wymagania adwokackiego Kodeksu Etyki.

Umowa dożywocia

Zgodnie z treścią art. 908 KC, jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia. Dożywocie można zastrzec także na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości.

Jak wynika z powyższego, treścią dożywocia jest zobowiązanie właściciela nieruchomości do przeniesienia jej własności na nabywcę, a bez spełnienia tej przesłanki nie dochodzi do zawarcia umowy dożywocia. O treści i zakresie świadczeń należnych dożywotnikowi przesądza umowa dożywocia, w tym zakresie zasada swobody umów nie doznaje ustawowego ograniczenia. W razie braku szczegółowych ustaleń w umowie zakres świadczeń określa się według art. 908 § 1 KC.

Jeśli zainteresował Państwa ten temat, warto zajrzeć na stronę https://adwokatslomka.pl/umowa-dozywocia/ Można tam odnaleźć szereg dodatkowych informacji na temat przypozwania oraz wiele innych ciekawych i merytorycznych artykułów z dziedzin prawa.

Polecamy także artykuł: https://zory.com.pl/is,ile-trwa-rozwod-w-polsce,270925,927970.html

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Kraków – kancelaria adwokata Michała Słomki
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków
tel. 784 425 405
https://adwokatslomka.pl/

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Anka

    "...zakres czynności oferowanych przez adwokatów zależy od rodzaju danej sprawy" - na prawdę odkrywcze!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.