To koniec. Strajk górników pracujących w kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej został zakończony. W piątek, 14 stycznia, doszło do podpisania porozumienia, które zakończyło spór zbiorowy.
Strajk górników zakończony
Bogusław Ziętek podkreślił dziś, że porozumienie stanowi "całkowitą realizację postulatów strony związkowej". Przedstawiciele Komisji Krajowej WZZ „Sierpień 80” wskazują, że podpisanie porozumienia nie oznacza, że protest został całkowicie odwołany. Jak powiedział Rafał Jedwabny, przewodniczący Sierpnia 80 w PGG, powodem ma być to, że umowa społeczna nie jest realizowana.
- Protest jest zawieszony, ale nie zakończony. Mamy kolejne problemy, które dotyczą nie tylko PGG, ale całego górnictwa – wskazują przedstawiciele Komisji Krajowej WZZ „Sierpień 80”.
Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem:
- Pracownikom zostanie wypłacone dodatkowe wynagrodzenie, którego łączny fundusz będzie stanowiła kwota 56 856 tys. zł (z narzutem 69 290 tys. zł).
- Dodatkowe środki zostaną wypłacone 1 marca 2022 r.
- Dodatkowe środki zostaną zaliczone na ciężar kosztów spółki w roku 2021.
To nie wszystko, bowiem organizacje związków zawodowych zrzekły się wszelkich roszczeń dotyczących Funduszu Płac za 2021 r.
Przeciętne wynagrodzenie przyjęto na poziomie 8200 zł i ta kwota będzie stanowiła bazę do obliczania przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2022 roku.
Bezterminowej blokady wysyłki węgla nie będzie
Przypomnijmy, że jeszcze w czwartek, 13 stycznia, rano związkowcy przyznawali, że nie liczą na porozumienie i po zakończonym referendum strajkowym, przygotowywali się do rozpoczęcia blokady wysyłki węgla do elektrowni, którą zaplanowano na poniedziałek, 17 stycznia. Sytuacja zmieniła się po spotkaniu związkowców w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Kolejne tura miała miejsce w piątek, 14 stycznia, siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach. Rozmowy zostały zakończone podpisaniem porozumienia.