Wiadomości z Rudy Śląskiej

Negocjacje górników z PGG i rządem zakończone fiaskiem. Szykuje się referendum strajkowe

 • Dodano: 2022-01-12 06:15, aktualizacja: 2022-01-19 09:55

W kopalniach wrze. Górnicy pokazali już, że tym razem nie skończy się na masówkach. Jak zapowiadają związkowcy, 17 stycznia górnicy zamierzają blokować wysyłkę węgla do elektrowni. 

Zobacz także: 

Blokada torów rozpocznie się w poniedziałek 17 stycznia

Przypomnijmy, że pogotowie strajkowe w Polskiej Grupie Górniczej trwa od 21 grudnia ubiegłego roku. Na początku stycznia tego roku w wyniku braku porozumienia z Ministerstwem Aktywów Państwowych i Polską Grupą Górniczą w sprawie wypłaty rekompensat i podwyżki średniego miesięcznego wynagrodzenia, górnicy przystąpili do akcji protestacyjnej, blokując wysyłkę węgla z kopalni. 

Kolejne rozmowy związkowców z przedstawicielami PGG, które odbyły się w poniedziałek, 10 stycznia, przy udziale mediatora Malwiny Strecker, zakończyły się fiaskiem. Powtórka w środę, 12 stycznia. 

Będzie referendum strajkowe

Jak zdradzają związkowcy, nie liczą już na żaden przełom w negocjacjach. Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80., zapowiedział że górnicy szykują się do referendum strajkowego. To jednak nie wszystko, bowiem zgodnie z postanowieniem sztabu protestacyjno-strajkowego w poniedziałek, 17 stycznia, związkowcy rozpoczną akcję protestacyjną. W jej ramach będą blokować wysyłkę węgla do elektrowni z wszystkich kopalń PGG. Jak długo potrwa ta sytuacja? Tego jeszcze nie wiadomo. Teraz piłka jest po stronie rządu.

We wtorek, 11 grudnia, przedstawiciele Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" wystosowali pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym pytają m.in. czy to prawda, że „w ostatnich dniach Ministerstwo Aktywów Państwowych wydało polecenie spółkom węglowym, przygotowania planów skrócenia żywotności kopalń”?
 

Komentarze (14)    dodaj »

 • Leon

  Prawdziwe murcole som jusz na tamtym świecie ,reszta pozamiatajom w krotkim czasie i tela z tego bydzie.

 • Dora

  Ja chyba czegoś nie rozumiem to górnicy pracowali społecznie i nie mają zapłacone za soboty i niedziele,no to się porobiło mój mąż jak pracował w sobotę to miał lepszą wypłatę,w tyłku się przewraca,dali się zrobić w jajo przez PiS co było do przewidzenia więc niech siedzą cicho

 • !!

  Sama siedź cicho. Skąd te wymysły, że wszyscy górnicy głosowali na PiS? Takich jak Pani powinno się wysyłać na księżyc.. byście się tam sami dobili od tego jadu i byłby święty spokój!

 • !!

  Skoro to taki cud, miód i orzeszki zapraszamy na kopalnie!

 • Lach

  Zamykać kopalnie

 • ANTY UE

  będę miał uprawnienia emerytalne na tą chwilę w lato 2033. Mam nadzieję że uda się szczęśliwie dorobić. Chociaż nie ukrywam że jeżeli byłaby możliwość kiedyś skorzystać z urlopu górniczego to bym się nie obraził. Na kopalni gdzie pracuję do tego czasu na emeryturę odejdzie jakieś 70-80 % załogi. Ten termin 2049 od początku był nierealny. Ja zarabiam około 4 tyś na rękę plus bony żywnościowe 30 zł za przepracowaną dniówkę oraz raz w roku Barbórka 4.5 tyś zł oraz Nagroda Roczna też około 4.5 tyś zł. Proszę napiszcie w komentarzach czy to dużo czy mało bo nie wiem . Pracuję w PGG pod ziemią

 • anty socjal

  Mozna sie bylo uczyc i kroic 8-12tys na reke, w domu albo w wygodnym biurze. Jak wolisz sie babrac w weglu i blocie to Twoja sprawa, choc tyle co Ty to i kierownik w byle Lidlu zarobi. Czy to duzo czy malo to sam ocen.

 • U1bator

  Powtarzosz sie

 • A.

  Ponownie ten sam komentarz do kolejnego artykułu. Nudzi się czy nie da się nic innego sensownego napisać?

 • edi

  biercie kanapki jak wom przywiezom i czimcie pyski jak żeście głosowali na nich .Żałuje się chorych i pokrzywdzonych nie Idiotów.za kanapki i kreple i miech obietnic wos kupili taki wos Elektorat

 • peowiec

  Masz rację gdyby zagłosowali na PO to teraz by zarabiali po 10 tys.i kopalnie by jeszcze fedrowały ze 100 lat.Dlatego pamiętacie na następnych wyborach głosować na PO.

 • !!

  Mam wielu znajomych górników i żaden nie głosował na PiS.. A mi żal Ciebie. Tak! jesteś chory...na głowę ;)

 • Marekl

  też mam znajomych którzy nie głosowali na pis a na kukiza, który z ludzkim panem żoliborskim sie od dawna przyjaźni i głosuje tak jak mu każe kaczyński w zamian za miejsce na listach wyborczych pisu

 • !!

  To współczuję znajomych.. moi są normalni :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również