Wiadomości z Rudy Śląskiej

Borówka amerykańska

  • Dodano: 2021-12-01 13:30, aktualizacja: 2021-12-06 10:14

Borówka amerykańska, nazywana także borówką wysoką, jest bardzo chętnie uprawianym krzewem, który daje pełne odżywczych walorów i smaczne owoce. Nie w każdym jednakże ogrodzie sadzonki borówki amerykańskiej, będą dobrze rosły. Warto dowiedzieć się, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja i uprawa tej odmiany borówki, o czym postaramy się dokładnie napisać w poniższym artykule.

Borówki amerykańskie uprawa 

Krzewy borówki amerykańskiej wytwarzają proste pędy, wznoszące się ku górze albo przybierające formę bardziej spłaszczonych i rozłożystych. Sadzonki borówki, odznaczają się różną siłą wzrostu. Na rynku, dostępne są odmiany odznaczające się słabszym wzrostem do 1 metra wysokości (Bluetta), wzrostem silnym do 1,5 metra wysokości (Jersey), jak i wzrostem bardzo silnym do 2-3 metrów wysokości. 

Pędy  

Borówka posiada pędy jednoroczne, które wyrastają z szyjki korzeniowej albo nasady starszych już pędów. Kolor pędów w zależności od odmiany, może być różny, mają one także różną grubość. Trzeba zostawiać wyłącznie grube pędy, gdyż tylko one będą w stanie zapewniać wysokie plony. 

Liście 

Liście borówek są spore, dużo większe aniżeli w przypadku borówki Czernicy, mięsiste, grube, od strony górnej błyszczące. W porze jesiennej, liście mogą przybierać szkarłatno-czerwoną albo pomarańczowo-czerwoną barwę i są przepięknym elementem dekoracji. 

Kwiaty 

Mają długość około 2 cm, najczęściej dzwonkowaty kształt i białą barwę. Zbierane w kwiatostany o długości do kilku centymetrów. Czas kwitnienia, zaczyna się w połowie maja i trwa zwykle 3-4 tygodnie. 

Owoce 

Dojrzewanie owoców odbywa się, w zależności od pogody i odmiany, na przełomie lipca i sierpnia. Tak samo, jak owoce truskawek czy malin, dojrzewają nierównomiernie i dlatego też owoce każdej z odmian, powinny być zbierane w 2-3 terminach. 

Owoce, mogą się od siebie różnić odcieniem i wielkością. Ich wielkość, zależna będzie od wybranej odmiany i mieści się w przedziale 1-2,5 cm. Największe z owoców, spotykane są u odmian: Coville, Darrow, Bluecrop oraz Blueray. W przypadku odmiany Darrow, pojedyncze owoce osiągać mogą nawet 3 cm średnicy. Owoce te mają spłaszczony, owalny albo kulisty kształt. Miąższ jagody ma zielonkawo-bialy odcień, zaś jej skórka czarna z mniej albo więcej intensywnym nalotem w niebieskim kolorze. 

Długowieczność 

Krzewy poddawane odpowiedniej pielęgnacji, będą dawać dobre plony nawet do 20 lat. Przy właściwym cięciu i odpowiednich warunkach glebowych, czas owocowania może się nawet wydłużyć. 

Wytrzymałość na niskie temperatury

Borówki amerykańskie, potrafią wytrzymać mrozy do -25 stopni Celsjusza, zatem nadają się bardzo dobrze do uprawiania w naszym kraju. Niższe temperatury, mogą spowodować już pewne uszkodzenia, tym bardziej jednorocznych, młodych pędów. 

Odporność na szkodniki i choroby 

Jedną z groźniejszych chorób w przypadku borówki amerykańskiej, będzie zgorzel pędów. Narażoną szczególnie na nią, jest odmiana Jersey, pozostałe są raczej odporne. Można ją zwalczyć poprzez opryskiwanie krzewów. Na krzewach pojawiać się mogą także szkodniki, które powodują gołożer albo mszyce - należy zwalczać je chemicznie albo mechanicznie. Należy zauważyć, iż przed szkodnikami i chorobami, krzewy borówki amerykańskiej, można również odpowiednio zabezpieczyć specjalnymi preparatami. 

Jakie właściwości ma borówka amerykańska?

Borówka amerykańska jest krzewem zaliczanym do rodziny wrzosowatych. Pędy borówki mocno się rozgałęziają, a rośliny osiągnąć mogą nawet do 2,5 metra wysokości. Liście są skórzaste, eliptyczne i zielone. 

Owoce borówki amerykańskiej, są soczyste, jędrne, zwykle bardzo smaczne i słodkie. Mogą być bezpośrednio spożywane, wykorzystywane do przetworów albo mrożone. Można je przechowywać i transportować. 

Owoce tego krzewu, są nie tylko wręcz doskonałe w smaku, ale również mają właściwości zdrowotne czy odżywcze. Wykazują dobroczynny wpływ na pracę naszych jelit, obniżają poziom cholesterolu, a nawet i potrafią dodatnio wpływać na hormonalne przemiany zachodzące w naszym organizmie. Owoce borówki amerykańskiej, znane są również ze swoich przeciwnowotworowych właściwości. Przy tak wielu zaletach, mają niewiele kalorii (100 gram, zawiera tylko 57 kcal), dlatego ich spożycie nie będzie związane z tyciem. Ale borówki amerykańskie, są nie tylko owocami przeznaczonymi dla osób dbających o linię. Są także doskonałym rozwiązaniem dla cukrzyków, gdyż ich indeks glikemiczny, to tylko 55 jednostek. 

Borówka sadzonki w sklepie internetowym

Wysokiej jakości sadzonki borówki amerykańskiej, znaleźć można tylko w odpowiednio sprawdzonych sklepach. Zakupu możemy dokonać, nie tylko stacjonarnie, ale w też w sklepie internetowym, takim jak Podkarpackie Sady, gdzie znajdziemy sporą ofertę tego rodzaju roślin. Kupno krzewów przez internet, jest ponadto bardzo wygodne, gdyż nasze zamówienie możemy otrzymać prosto do swojego domu. Mamy także możliwość wyboru metody płatności, gdzie najbardziej popularne jest wykonanie przelewu bankowego, zaś na drugim miejscu znajduje się płatność przy odbiorze. 

źródło: https://szadowiakogrody.pl/sliwy-w-ogrodzie.html

Sylwia GerlaczekSylwia Gerlaczek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.