Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czym jest VPN i jak wybrać najlepszy?

  • Dodano: 2022-04-22 09:45

Przeglądając strony internetowe przesyłamy ogromne ilości danych. Zostawiamy także cyfrowy ślad zawierający informacje dotyczące odwiedzanych witryn. Usługa VPN powstała, aby chronić prywatność internautów, czyli każdego z nas. Oferuje anonimowość i bezpieczeństwo. Co warto wiedzieć więcej na ten temat i który z nich będzie dla nas najlepszy? Podpowiadamy.

Czym jest VPN?

VPN to skrót od angielskich słów Virtual Private Network. Jest to po prostu wirtualna sieć prywatna, która zmienia adres IP internauty i maskuje jego lokalizację. Obecnie bardzo trudno pozostać anonimowym w internecie. Witryny zbierają informacje o tym kto je odwiedza, gromadzą dane dotyczące lokalizacji użytkownika i dostosowują wyświetlaną treść do jego preferencji. Skomplikowane mechanizmy internetowe sprawiają, że bardzo łatwo śledzić poczynania konkretnego internauty. Tym bardziej, że coraz więcej stron internetowych wymienia się tymi informacjami ze sobą. Z pomocą przychodzi więc usługa VPN dzięki której uzyskujemy wirtualny adres IP. Może on wskazywać to, że korzystamy z internetu nawet w zupełnie innym kraju.

Istotną zaletą VPN jest także to, że w momencie włączania tej usługi powstaje szyfrowany tunel, którym przesyłane są wszystkie informacje. Zarówno te wysyłane do internetu, jak i te do nas przychodzące. Jeśli nasz dostawca internetowy lub haker spróbuje podejrzeć te informacje to będą one dla niego całkowicie bezużyteczne. Są zaszyfrowane za pomocą zaawansowanych algorytmów, co tym samym uniemożliwia ich rozkodowanie.

Jak wybrać najlepszy VPN?

Wybierając usługę VPN warto dokładnie porównać możliwości różnych dostawców. Niektóre firmy oferują dodatkowe funkcje, które ułatwiają bezpieczne korzystanie z internetu, na przykład możliwość blokowania reklam lub ochrona przed podejrzanymi witrynami.

Warto także zwrócić uwagę na cenę. Część dostawców może zachęcać internautów do tego, aby korzystać z ich usług, ponieważ do określonej ilości przesłanych danych takie usługi mogą być darmowe. Nie zawsze jednak warto oszczędzać. Niepewne usługi mogą działać niestabilnie i oferować niską jakość protokołów szyfrujących.

Dla wielu internautów istotne znaczenie będzie mieć możliwość wyboru z szerokiej gamy serwerów zlokalizowanych w wielu krajach. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ dzięki temu uzyskamy dostęp do zasobów przeznaczonych dla osób przebywających tylko w określonych państwach. Bywa i tak, że witryny dostosowują ceny usług do kraju w którym przebywa internauta. Jest to więc tym samym również oszczędność zakupu różnego rodzaju usług.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.