Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ile kosztuje wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu?

  • Dodano: 2022-05-13 09:15

Instalacja wodno-kanalizacyjna to obowiązkowy element każdego współczesnego mieszkania lub domu. Rozprowadzenie wody w domu zaleca się powierzać fachowcom: sporządzą niezbędną dokumentację i w razie potrzeby uzyskają pozwolenia, będą wykorzystywać odpowiedni sprzęt i technologie, a dodatkowo udzielą gwarancji na zrealizowane podejście kanalizacyjne oraz sieci wodociągowe w budynku.

Założenie instalacji wodno-kanalizacyjnej: za jakie prace i usługi zapłacimy najwięcej?

Jednym z największych wydatków jest tworzenie szamba, którego wykopywanie i wyposażenie może kosztować nawet 6000 zł. Ponadto należy też pamiętać o jego systematycznym czyszczeniu (w wielu przypadkach jest ono wymagane co 2-3 tygodnie), co przekłada się na dość wysokie koszty w skali rocznej - mogą sięgać nawet 3000 zł. Oczywiście, mając dostęp do scentralizowanych pionów kanalizacyjnych za odprowadzanie ścieków zapłacisz znacznie mniej, ale niestety w przypadku wielu budynków nie jest to po prostu możliwe.

Także dość dużym wydatkiem jest stworzenie przyłącza wodociągowego, które kosztuje ok. 2000 zł. Jeśli z kolei na działce będzie wykopywana studnia, wówczas za każdy metr trzeba zapłacić 150-160 zł (ta cena obejmuje nie tylko wiercenie studni, ale i rury studzienne, a także filtry oraz ich instalację). Tam, gdzie woda znajduje się blisko powierzchni ziemi wiercenie studni jest naprawdę opłacalnym rozwiązaniem, natomiast w terenach skalistych taka usługa może wiązać się z naprawdę dużymi kosztami.

Odrębnie należy uwzględnić koszty samej instalacji wodnej, której cena w 100% jest uwarunkowana od potrzeb użytkowników. Hydraulik w Bydgoszczy wyceniają swoją pracę w zależności od ilości utworzonych punktów, podłączenie jednego kosztuje ok. 90-100 zł. W efekcie przygotowanie systemu instalacji wodnej w domu jednorodzinnym będzie kosztowało od 3000 do nawet 4000 złotych.

Wewnętrzna instalacja wodna: podstawowe koszty

Tworząc instalację wodną w domku letniskowym lub domu jednorodzinnym należy zadbać nie tylko o jej skuteczność i niezawodność, ale także bezpieczeństwo. Jeśli posiadasz ograniczony budżet, dobrym rozwiązaniem może stać się układanie rur pcv wysokiej jakości: mają przystępną cenę i pozwalają doprowadzać do domu wodę nie tylko zimną, ale i ciepłą. Usługi hydrauliczne związane z wykonaniem instalacji wodociągowej zewnętrznej i wewnętrznej w domu jednorodzinnym na 2000-3000 zł, co naprawdę nie jest dużym wydatkiem w porównaniu na przykład z kosztem tworzenia bezpiecznej kanalizacji w fundamencie. Za same rury doprowadzające wodę w tym przypadku płaci się niewiele, podstawowym wydatkiem będzie natomiast koszt wykonywanych prac. Jeśli czeka Cię wymiana rur wodnych, wówczas za każdy metr rur o średnicy 110 mm zapłacisz tylko 10 zł, a to oznacza, że cena każdego punktu poboru wody także nie będzie wysoka. Oczywiście, jeśli wybierzesz rury miedziane, koszt instalacji wodno-sanitarnej będzie wyższy.

Na wycenę usługi może także oddziaływać sposób ułożenia rur:

  • Układ trójnikowy;
  • Układ rozdzielaczowy;
  • Przejście rur przez stropy i ściany.

Odpowiedni dla danego pomieszczenia układ rur, a także koszt wykonania każdego typu usług hydraulicznych fachowcy wyceniają oddzielnie, uwzględniając indywidualne potrzeby.

Z jakimi kosztami instalacji kanalizacyjnej i rur kanalizacyjnych warto liczyć się podczas budowy domu jednorodzinnego?

Zamawiając tworzenie sieci kanalizacyjnej lub hydrauliki w domku letniskowym lub domu jednorodzinnym należy liczyć się z tym, że koszty takiej usługi będą stanowić około 13-15% całkowitego kosztu budowy. Jeśli uwzględnimy całościowy koszt wszystkich elementów systemu wodno-kanalizacyjnego w domu jednorodzinnym, w tym podłączenia wanny, zlewozmywaka, prysznica, umywalki i kranów (łącznie ok.12-15 elementów), to będzie on wynosił od 4000 do 7000 zł (czyli od 350 do nawet 600 zł za każdy punkt). Jeśli z kolei chodzi tylko o wymianę hydrauliki, zapłacisz znacznie mniej - od 120 do 200 zł/mb.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (2)    dodaj

  • Witold

    Witam, ten artykuł napisany jest bez żadnej wiedzy merytorycznej przez Panią socjolog, rury wodne 110mm ? To całą wieś chce Pani zasilić w wodę? Jest w nim wiele błędów począwszy od mylenia sieci zewnętrznych z wewnętrznymi instalacjami sanitarnymi. Później ludzie naczytają się podobnych i są w wielkim błędzie.. polecam poprawić lub usunąć..

  • Alfredo

    . Za same rury doprowadzające wodę w tym przypadku płaci się niewiele, podstawowym wydatkiem będzie natomiast koszt wykonywanych prac. Jeśli czeka Cię wymiana rur wodnych, wówczas za każdy metr rur o średnicy 110 mm zapłacisz tylko 10 zł, a to oznacza, że cena każdego punktu poboru wody także nie będzie wysoka. Oczywiście, jeśli wybierzesz rury miedziane, koszt instalacji wodno-sanitarnej będzie wyższyRury 110mm do wody użytkowej w domu jednorodzinnym

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.