Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jakie projekty domów warto wziąć pod uwagę, gdy mamy do dyspozycji dość nietypową działkę?

  • Dodano: 2017-09-20 15:15

Możliwości nie zawsze pozwalają nam spełnić nasze zamierzenia dokładnie w taki sposób, jak chcemy. Tak też jest z budową domu, gdzie zazwyczaj musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Niewystarczające środki finansowe na pewno są takim przykładem, natomiast przeszkodą może być także nietypowy kształt działki, którą mamy do dyspozycji. Poniżej przeanalizujemy dwa przypadki.

Wąska działka

Tak już jest, że czasami po prostu musimy zaakceptować rzeczywistość taką, jaka jest. Kiedy stawiamy dom i nie kupujemy działki, lecz dostaliśmy ją na przykład po dziadkach, czy rodzicach to musimy się zmierzyć z jej możliwościami. Te nie zawsze okazują się zbyt obiecujące. Natomiast nawet w takich przypadkach zawsze jest jakieś wyjście z sytuacji.

Gdy posesja jest bardzo wąska, to należy szukać projektu domu, który będzie w stanie sprostać takim warunkom zabudowy. Sprawdzając gotowe projekty możemy zauważyć, że wybór jest całkiem spory. Czym odznaczają się tego typu domy? Wcale nie muszą być one małe. Wykorzystuje się bowiem przestrzeń w pionie, aby uzyskać odpowiednią ilość miejsca użytkowego. Ważne jest tutaj właściwe rozplanowanie wszystkich pomieszczeń i umiejscowienie od ulicy tych, które nie potrzebują doświetlenia, na przykład łazienki, czy pralni. W ten sposób w tylnej części posesji uzyskamy ładny, długi ogród, który na pewno wynagrodzi nam niedogodności wąskiej działki.

Płytka działka

Kolejnym przykładem jest teren płytki. Co to oznacza? Tutaj działka jest również długa i wąska, jednak w tym przypadku dłuższy jej bok przylega do ulicy dojazdowej. Mamy więc sytuację, gdzie front jest bardzo blisko tylnej części terenu. W takich wypadkach nie ma innej możliwości, jak umieścić część rekreacyjną z boku budynku, najlepiej z tego, które ma lepsze warunki, jeśli chodzi o nasłonecznienie.

Dobrze również, jeśli właśnie z tego boku będzie znajdowało się wyjście do ogrodu i salon, z drugiej z kolei może być na przykład wjazd do garażu. Jednak oczywiście wszystko zależy od rozkładu kierunków świata, długości posesji, czy też indywidualnego planu samych właścicieli. Warto obejrzeć projekty domów, które są specjalnie przygotowane właśnie na płytką działkę. Będzie wtedy można określić, co jest nam bliższe, a przy tym poznać, jakie są faktycznie możliwości.

Te dwa najczęściej spotykane przykłady nietypowych działek, o dość małych gabarytach pokazują, że można je również funkcjonalnie zagospodarować. Nie ma co się poddawać, jeśli właśnie z taką sytuacją trzeba się zmierzyć. Tym bardziej że obowiązują tutaj trochę inne przepisy, aniżeli w przypadku działek pełnowymiarowych. Nie każdy ma świadomość, że gdy chodzi obszar o szerokości mniejszej niż 16 metrów, to ściana domu może znajdować się 1,5 metra od granicy terenu. A to bardzo dobra wiadomość, ponieważ normalnie jest to znacznie więcej. Dlatego też stawiając budynek mieszkalny na niewymiarowym terenie, warto sprawdzić wszystkie przepisy. Wtedy będziemy widzieć, na co możemy sobie pozwolić.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.