Wiadomości z Rudy Śląskiej

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym

  • Dodano: 2021-12-16 09:45

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym kiedyś uznawana była za zbędny wydatek ponoszony jedynie przez bogaczy, dziś natomiast powoli zaczyna być standardem. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na coraz niższą cenę takich urządzeń. Klimatyzacja staje się wybawieniem w upalne dni, ponadto posiada wiele przydatnych funkcji. Jaka klimatyzacja sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Rodzaje klimatyzatorów

Producenci systemów chłodzących proponują różne modele klimatyzacji. Wybierać możemy wśród klimatyzatorów przenośnych, urządzeń typu split i multi split, oraz klimatyzacji centralnej. Jeśli chodzi o klimatyzatory przenośne, są one doskonałym wyborem to stosowania tymczasowego, podczas intensywnych upałów. Ich zaletą jest możliwość łatwego przemieszczania pomiędzy pomieszczeniami w domu. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność prowadzenia rury wylotowej na zewnątrz, na przykład przez otwarte okno. Jest to więc propozycja mało estetyczna, a ponadto niezbyt wydajna. Takie sprzęty umiejscowione w sypialni mogą utrudniać komfortowy wypoczynek, gdyż są stosunkowo głośne. Kolejną propozycją jest klimatyzator split, szczególnie polecany do domów jednorodzinnych. Składa się on z dwóch jednostek, czyli z elementu zewnętrznego i wewnętrznego. Sprzęty te mogą mieć też kilka jednostek wewnętrznych zlokalizowanych w różnych pomieszczeniach, takie modele nazywają się multi split. Co ważne, w urządzeniach split sprężarka znajduje się poza wnętrzem domu, dzięki czemu sprzęt działa niebywale cicho. Ponadto, takie modele mogą być wyposażone w pompę ciepła, która może skutecznie dogrzać dane pomieszczenie. Właściciele domów jednorodzinnych mogą też zdecydować się na klimatyzację centralną, to oczywiście droższe rozwiązanie, jednak ma wiele zalet. Poza samym schłodzeniem wnętrza zapewnia też dopływ świeżego i czystego powietrza o odpowiedniej wilgotności.

W jaki sposób dobrać moc klimatyzatora do powierzchni domu?

Istotnym parametrem urządzenia jest przede wszystkim jego moc chłodnicza. Można ją bardzo prosto obliczyć przez zrobienie precyzyjnych pomiarów emisji ciepła z urządzeń elektrycznych oraz ze ścian i pomiarów nasłonecznienia. Przyjmuje się, iż na każdy metr kwadratowy pomieszczenia potrzebne jest 0,1 KW. A więc jeśli pomieszczenie, w którym ma zostać schłodzone powietrze, ma 30 m2, wówczas należy zamontować sprzęt o mocy minimum 3,0 KW. Prawidłowo wybrana klimatyzacja w domu http://reklim.pl spełni swoje zadanie i utrzyma optymalną temperaturę pomieszczenia, również w trakcie upałów.

Jakie urządzenie będzie najlepsze do domu jednorodzinnego?

Producenci wprowadzają na rynek coraz to bardziej nowoczesne i innowacyjne rozwiązania. Do domów jednorodzinnych najczęściej polecany jest jednak klimatyzator typu split albo multisplit. Dlaczego właśnie te rozwiązania są najlepszym rozwiązaniem? Są to sprzęty niezawodne, o wysokiej wydajności, a przy tym są łatwo dostępne.

Zalety montażu klimatyzacji w domach jednorodzinnych

Klimatyzator użytkowany zgodnie z przeznaczeniem gwarantuje wysoki komfort cieplny wszystkim domownikom. Okazuje się on nieoceniony zwłaszcza podczas coraz częściej pojawiających się w naszym kraju okresów upałów. Co ważne, klimatyzator sprawdzi się też podczas chłodniejszych dni, gdyż można go wykorzystać do ogrzania pomieszczenia w okresie przejściowym. Sprzęt ten skutecznie podnosi temperaturę i dzięki niemu, nie ma konieczności zbyt wczesnego uruchamiania ogrzewania centralnego. Kolejną zaletą klimatyzacji w domu https://www.8ig.pl/jaki-klimatyzator-sprawdzi-sie-w-domu-lub-sklepie/ jest to, że wiele jej modeli posiada specjalne filtry. Mają one na celu eliminację z powietrza wszelkich niebezpiecznych bakterii, wirusów, pyłków, roztoczy i alergenów. Zapewniają w ten sposób najlepsze warunki do życia w szczególności dla alergików. Nowoczesne modele posiadają intuicyjny panel sterujący, dzięki którym można w wygodny sposób ustawiać pożądaną temperaturę otoczenia.

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym - o czym należy pamiętać?

Aby klimatyzator działał w sposób bezawaryjny i wydajny przez długi czas, należy pamiętać o jego regularnych przeglądach oraz odgrzybianiu. Ponadto, jest to wymagane, aby zachować gwarancję producenta. Najlepszym wyborem jest sprzęt o wysokiej klasie energetycznej, dzięki czemu można zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Pamiętajmy również o samym komforcie użytkowania. Ciekawą opcją będą rozwiązania z funkcją sterowania WiFi, dzięki której temperaturą można zarządzać przy pomocy specjalnej aplikacji. Warto wybrać klimatyzator, który nie tylko ochłodzi powietrze, ale też zadba o jego jakość.

Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym

Jeśli chodzi o sprzęty typu split, niezbędne jest wybicie otworu w zewnętrznym murze budynku, przez który przeprowadzony będzie przewód łączący jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną. Czasem niezbędne okaże się bruzdowanie ścian. Zakres prac będzie wyglądał tak samo w przypadku modeli multi split. To urządzenie również składa się z jednostki zewnętrznej i kilku wewnętrznych. Przewody klimatyzacyjne można poprowadzić na zewnątrz, jednakże nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż wiąże się z koniecznością kucia ścian.

Sylwia GerlaczekSylwia Gerlaczek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.