RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kupujesz meble online? Oto co musisz wiedzieć!

  • Dodano: 2022-05-02 11:15, aktualizacja: 2022-05-04 12:23

Chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że zakupy przez internet to spora wygoda i oszczędność, nie tylko czasu. Nadal jednak w przypadku niektórych produktów do zakupów online podchodzimy nieco sceptycznie. Do tej grupy zaliczają się również meble. Czy rzeczywiście jest się czego bać i na co szczególnie warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni sklep meblowy online? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Meble online – plusy i minusy

Zastanawiasz się, czy meble kupowane online to na pewno dobre rozwiązanie dla ciebie? Jeśli koniecznie musisz wszystko sprawdzić przed zakupem, dotknąć i przekonać się, czy dany mebel spełnia twoje wymagania w kwestii wygody, na początku rzeczywiście trudno będzie się przełamać. Pamiętaj jednak, że produkt kupowany online (w zdecydowanej większości przypadków), możesz zwrócić, nawet bez konieczności podawania jakiejkolwiek przyczyny takiej decyzji. Plusów jest jednak znacznie więcej – zakupy online to przede wszystkim spora oszczędność czasu. Korki na ulicach, szukanie wolnego miejsca parkingowego, kolejka do kasy – o tych problemach możesz zapomnieć. 

Nie musisz również martwić się o sztywne godziny otwarcia sklepów – zakupy online możesz przecież zrobić o dowolnej porze dnia i nocy, nawet w święta czy niedzielę niehandlową. Internetowy sklep meblowy to również świetny wybór dla tych, którzy lubią cieszyć się różnorodnością i szerokimi możliwościami wyboru. Stacjonarne salony meblowe posiadają określoną powierzchnię ekspozycyjną, tym samym wybór oferowanych przez nie mebli jest w pewnym stopniu ograniczony. W sklepie internetowych takich ograniczeń z oczywistych względów nie ma, dzięki czemu wiele z nich oferuje znacznie ciekawszą i bardziej zróżnicowaną ofertę. Aby jednak móc w pełni cieszyć się korzyściami, które niosą ze sobą zakupy przez internet, dobrze byłoby wpierw znaleźć sprawdzony i godny zaufania sklep meblowy online. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować. 

Wiarygodny sklep meblowy online – jak to sprawdzić?

Jeśli chcesz upewnić się, że wybrany przez ciebie internetowy sklep meblowy to uczciwy kontrahent, zacznij od sprawdzenia dokładnych danych kontaktowych, które powinny być wyraźnie podane na jego stronach. Powinna tam znajdować się informacja, jaki dokładnie podmiot gospodarczy jest właścicielem sklepu. Nie zaszkodzi sprawdzić, czy dany podmiot figuruje w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub w przypadku niektórych spółek – w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). 

Warto też zapoznać się z regulaminem sklepu, który również powinien być dostępny na jego stronie. Zwłaszcza że przy składaniu zamówienia zapewne i tak zostaniesz poproszony o potwierdzenie, że wcześniej zapoznałeś się z regulaminem sklepu. Szkoda czasu na czytanie? W przypadku zamówienia o wartości kilkudziesięciu złotych – być możeąŚ Jeśli jednak w sklepie meblowym online zamawiasz swoją wymarzoną sofę za 4-5 tys. zł, chyba lepiej jednak byłoby to sprawdzić, zgodnie z zasadą „przezorny zawsze ubezpieczony”. Jeśli tylko masz czas, nie zaszkodzi również zerknąć na opinie o danym sklepie dostępne w sieci, jak również na profile społecznościowe sklepu – social media można lubić lub nie, nie da się jednak ukryć, że pod wieloma względami jest to skarbnica wiedzy.

Bezpieczne płatności – na to warto zwrócić uwagę

Godny zaufania sklep meblowy online to również taki sklep, który oferuje swoim klientom różne opcje bezpiecznych form płatności. W kontekście coraz częściej pojawiających się cyberataków i wyłudzeń online tym bardziej warto upewnić się, że sklep, w którym zamierzasz dokonać zakupu, posiada protokół sieciowy SSL, który odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo połączeń internetowych, zabezpieczanie transakcji realizowanych w bankowości elektronicznej oraz w systemach płatności online. 

Dzięki certyfikatowi SSL transmisja danych jest poufna i bezpieczna, w związku z czym ryzyko, że ktoś przechwyci i wykorzysta twoje dane osobowe, również te płatnicze, znacznie maleje. Jak rozpoznać, że dany sklep meblowy używa SSL? Najłatwiejszy sposób, to kliknięcie lewym przyciskiem myszki w kłódkę, która powinna znajdować się na pasku adresu, bezpośrednio przed prefiksem „https”, który również potwierdza, że połączenie jest szyfrowane. Po kliknięciu w kłódkę możesz uzyskać więcej informacji na temat zabezpieczenia oraz dowiedzieć się, kto jest wystawcą certyfikatu.

Zakupy przez internet – czy można zwrócić meble zakupione online?

Kupując meble online nie musisz obawiać się, że dostarczony produkt nie spełni twoich oczekiwań, prezentując się nieco inaczej niż na stronie internetowej sklepu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, produkt zakupiony przez internet może zostać zwrócony do 14 dni od momentu jego dostarczenia do klienta, pod warunkiem oczywiście, że nie będzie nosił śladów użytkowania. Mało tego, niektóre sklepy meblowe online, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom swoich klientów, decydują się nawet wydłużać termin, w którym zwrot może być dokonany – warto sprawdzić to dokładnie w regulaminie sklepu, bezpośrednio przed złożeniem zamówienia.

Musisz jednak pamiętać, że w temacie odstąpienia od umowy lub chęci zwrotu zamówionego produktu, istnieją pewne wyjątki. Jakie meble nie podlegają zwrotowi? Dotyczy to przede wszystkim produktów wykonywanych pod indywidualne, spersonalizowane zamówienie klienta. Do tego grona zaliczają się m.in. meble na wymiar według własnej specyfikacji klienta czy niektóre meble tapicerowane z zastosowaniem wybranej przez klienta tkaniny obiciowej. Oczywiście, mowa o sytuacji, gdy meble zostaną wykonane ściśle z zamówieniem, a ty po ich otrzymaniu jednak się rozmyślisz – jeśli zamówienie zostałoby wykonane wadliwie lub niezgodnie z umową, takie meble możesz oczywiście reklamować. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj

  • Marzena

    Nie lubię kupować kota w worku. Wolę zobaczyć coś co kupuję, tak właśnie było z wypoczynkiem który zamawiałam do salonu z gala collezione. Wiedziałam czy sofa i fotele są wygodne, jedyne co zmieniłam to kolor ich obicia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.