Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kwota wolna od podatku w roku 2020 - jak to wygląda?

  • Dodano: 2020-11-30 13:45

Kwota wolna od podatku to dochód, od którego nie musi być odprowadzony podatek. W Polsce suma ta nie jest zbyt wysoka, mimo to niektórzy korzystają ze zwrotu podatku, który był im odtrącany przez cały rok. Sprawdź, ile wynosi kwota wolna od podatku i jak możesz obliczyć kwotę zmniejszającą podatek. Wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu.

1. Ile dokładnie wynosi kwota wolna od podatku w roku 2020?

2. Kwota obniżająca podatek - co to?

W Polsce kwota wolna od podatku jest naprawdę niska, szczególnie kiedy porównamy ją do kwot, które widnieją w ustawach krajów Europy Zachodniej. Niektórzy mają jednak możliwość otrzymania zwrotu opłacanego podatku. Dowiedz się więc ile wynosi kwota wolna od podatku! 

Ile dokładnie wynosi kwota wolna od podatku w roku 2020?

Już dwukrotnie wspominaliśmy, że kwota wolna od podatku w naszym kraju jest stosunkowo niska. Jak się jednak okazuje była jeszcze niższa, bo w roku 2018 wynosiła dokładnie 3091 zł roku, na szczęście sukcesywnie rośnie. W roku 2019 było to już 8 tysięcy złotych i na razie utrzymała się na tym poziomie. Oznacza to, że wszyscy, których dochód nie przekroczył tej kwoty w roku 2020 będą mogli ubiegać się o zwrot podatku. Należy przy tym zaznaczyć, że fakt, iż dochód osoby nie przekroczył umownej kwoty, nie oznacza, że nie będzie konieczne złożenie deklaracji PIT - trzeba ją bowiem złożyć - co jednak w dzisiejszych czasach nie powinno być trudne. Można to zrobić internetowo! Kolejną ważną kwestią jest to, że o zwrot podatku mogą ubiegać się osoby składające deklarację PIT-36 lub PIT-37. Więcej na ten temat na stronie: https://faktoria.pl/porada/kwota-wolna-od-podatku-2020

Kwota obniżająca podatek - co to?

Przyjmijmy, że w roku 2020 Twój dochód wyniesie 8 tysięcy złotych. Jesteś więc w gronie osób, którym podatek zostanie zwrócony. Nie wiesz jednak ile zostanie Ci oddane przez Państwo, a chcesz samodzielnie to obliczyć? Jest to naprawdę proste, wystarczy, że od swojego dochodu odejmiesz podatek PIT, który wynosi 17% dla osób, których dochód nie przekracza 85 528 zł i 32% dla osób, których dochód przekracza tę kwotę. Łatwo więc policzyć, że przy dochodzie 8 tysięcy złotych, zostanie Ci zwrócone 1360 złotych. Oczywiście nie licząc ulg, między innymi ulgi na dziecko. 

Niestety to nie wszystko, wzrost dochodów oznacza mniejszą kwotę wolną od podatku i kwotę zmniejszającą podatek. Przedstawia się to następująco:

Kwota wolna od podatku wynosi 8 tysięcy złotych, wtedy zmniejszająca to 1360 złotych. W przypadku dochodu na poziomie 13 tysięcy (wolna od podatku to już 3091) więc pomniejszająca to już jedynie 525,12 złotych, wygląda to dokładnie tak samo do kwoty 85 528.

Kwota dochodu od 85 528 do 127 tysięcy to kwota wolna od podatku od 3091 do 1 złotówki. Kwota pomniejszająca będzie się więc sukcesywnie zmniejszać od 525,12 do 0 zł. Osoby zarabiające powyżej 127 tysięcy złotych rocznie nie mają możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku. Dowiedz się więcej o finansach i podatkach na stronie: https://faktoria.pl/.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.