Wiadomości z Rudy Śląskiej

Leczenie uzależnień - co liczy się w nim zdecydowanie najbardziej?

  • Dodano: 2021-05-05 14:00, aktualizacja: 2022-08-12 09:13

Ludzie są mniej lub bardziej podatni na wszelkiego rodzaju uzależnienia. Taka sytuacja istnieje od zawsze i choć często jest to wina ich nastawienia, równie często po prostu nie mają na to wpływu. Czy gdy oddadzą się uzależnieniu są już straceni? Oczywiście, że nie. Trzeba im pomóc i zainwestować we właściwe leczenie uzależnień. Na czym ono jednak tak właściwie polega? Co liczy się w nim najbardziej? Te dwie kwestie postaramy się poruszyć w dzisiejszym wpisie.

Leczenie uzależnień - na czym tak właściwie polega?

Leczenie uzależnień jest terapią, w ramach której na samym początku stara się pojąć problem konkretnego pacjenta (a przede wszystkim jego źródło), a w późniejszym czasie próbuje się odnaleźć najlepsze jego rozwiązanie. Nie da się tego wszystkiego zamknąć w obrębie sztywnej definicji - wszystko bowiem zależy tutaj przede wszystkim od konkretnego przypadku i osoby, z którą ma się do czynienia. Ma tutaj znaczenie nie tylko problem, z jakim owa osoba się zmaga, ale też jej własny charakter. Ten może mieć znaczący wpływ na przebieg całego leczenia.

Należy mieć świadomość tego, że terapia leczenia uzależnień może trwać dość długo, ale jest to zależne również od konkretnego przypadku. Jedna osoba wyleczy się z nałogu szybko, inna zaś będzie na to potrzebowała znacznie więcej czasu.

Co liczy się najbardziej w leczeniu uzależnień?

Leczenie uzależnień rzadko kiedy jest czymś prostolinijnym i banalnym. Zwłaszcza że osoby decydujące się na nie zazwyczaj podejmują się go w ostateczności - w momencie, w którym ciężko im sobie poradzić z uzależnieniem, a to zaczyna wywierać ogromny (i oczywiście negatywny) wpływ na ich życie. Wymaga zwrócenia uwagi na wiele różnorakich elementów. Poniżej wypisujemy te, które są w tym wszystkim zdecydowanie najważniejsze.

  • Nastawienie pacjenta - jest to jedna z najważniejszych rzeczy w tym wszystkim. To właśnie nastawienie pacjenta definiuje jego motywację do zwalczenia konkretnego uzależnienia. Przede wszystkim to on sam musi być świadomy tego, jak istotne jest pozbycie się jego problemu. To właśnie ta świadomość sprawi, że będzie skory do współpracy i szukania źródła swojego problemu. Oczywiście, na terapię osoba uzależniona nie musi się zapisać samodzielnie. Może to zrobić ktoś jej bliski. Ważne jest jednak, aby była pełna jasność po obu stronach co do zasadności podejmowanych działań.
  • Miejsce terapii - jest to rzecz najbardziej istotna w kontekście efektywności całego leczenia. Nie należy tutaj chodzić na półśrodki, wybierając ośrodek zdecydowanie najlepszy. Najlepszą opcją jest tutaj postawienie na kogoś cieszącego się renomą na rynku, a zarazem po prostu solidnego i odpowiednio podchodzącego do każdego pacjenta. Doskonałym przykładem może tutaj być Wyspa SOZO, która jest nie tylko profesjonalna, ale i doskonale zlokalizowana. Zapewnia każdemu z pacjentów możliwość odpoczęcia w błogich warunkach, zrelaksowania się, a przede wszystkim pozbycia się problemu jakby mimochodem, poprzez odpowiednie podejście i właściwie dobrane działania w tym kierunku.
  • Długość terapii - nigdy nie należy decydować się na skrócenie terapii - chociażby z pobudek czysto finansowych. Ta powinna trwać odpowiednio długo - najlepiej do kilku tygodni po "rzekomym" pozbyciu się problemu. Jest to w stanie zagwarantować trwałość działań, a zatem utrzymujący się na długo po ich zakończeniu efekt (najlepiej przez całe późniejsze życie pacjenta).
  • Osoba prowadząca leczenie - decydując się na miejsce, do którego pośle się osobę uzależnioną trzeba też zwrócić uwagę na to, kto tak właściwie się nią zajmie. Istotne w tym wszystkim jest podejście pracownika oraz jego doświadczenie w radzeniu sobie z konkretnym uzależnieniem. Każde wymaga bowiem innego podejścia i każde charakteryzuje się czymś zgoła odmiennym.
  • Stopień uzależnienia - to, jak efektywne jest leczenie uzależnienia zależy przede wszystkim od tego, w jakim stanie znajduje się aktualnie konkretny pacjent. To właśnie to definiuje niemal każdą z pozostałych rzeczy. Wpływa bowiem na długość terapii, nastawienie pacjenta, ale i na to, ile wysiłku będzie trzeba wykonać, aby wyleczyć to właśnie uzależnienie. Stopień nie zawsze da się określić już przy pierwszym spotkaniu z pacjentem. Często wychodzi on na jaw w środku terapii, gdy pacjenta odizoluje się od używki, którą spożywa. Wtedy też można zobaczyć, jak bardzo będzie jej potrzebował i będzie się starał uzyskać do niej dostęp.

W leczeniu uzależnień nade wszystko należy zachować się rozsądnie i podejść do konkretnego klienta w sposób jak najbardziej indywidualny. Jest to absolutna podstawa, której trzeba oczekiwać od ośrodka, który zajmuje się wspomnianymi już terapiami.

Podsumowanie

Leczenie uzależnień jest świetną opcją dla osób, które zmagają się z nimi, a nie są w stanie sobie z nimi samodzielnie poradzić. Ważne w nim jest przede wszystkim wybranie odpowiedniej placówki, która zajmie się uzależnioną osobą. Nie należy tego bagatelizować i chodzić tu na kompromisy. Zwłaszcza że na szali jest tu zdrowie najbardziej zainteresowanej całą tą terapią osoby.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.