Wiadomości z Rudy Śląskiej

Lipidogram - jedno z podstawowych badań w profilaktyce zdrowia. Czym jest i kiedy wykonać?

  • Dodano: 2023-12-08 12:30

Badania profilaktyczne to bardzo ważny element troski o zdrowie. Jednym z podstawowych badań, które warto uwzględnić w regularnej profilaktyce, jest lipidogram. W artykule dowiesz się, czym jest i na czym polega lipidogram oraz jakich informacji dostarcza. Poznasz także zalecaną częstotliwość wykonywania tego badania oraz sprawdzisz, gdzie możesz wykonać lipidogram.

Lipidogram – co to za badanie?

Lipidogram jest badaniem laboratoryjny, podczas którego oceniana jest gospodarka tłuszczowa (lipidowa) organizmu. W czasie badania dokonuje się oceny poziomu:

  • cholesterolu całkowitego;
  • triglicerydów;
  • cholesterolu HDL;
  • cholesterolu nie-HDL;
  • cholesterolu LDL.

Wyniki umożliwiają wykrycie ewentualnych zaburzeń lipidowych. Lipidogram warto uzupełnić o badania apolipoprotein A i B oraz kwasu moczowego w surowicy. Dzięki nim lekarz jest w stanie precyzyjniej oszacować ewentualne ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Kiedy wykonać lipidogram? Jakie są wskazania?

Lipidogram jest badaniem, którego wykonywanie zaleca się każdej dorosłej osobie w ramach profilaktyki zdrowia. W przypadku osób zdrowych po 20. roku życia zalecana częstotliwość wykonywania lipidogram to nie rzadziej niż raz na 5 lat.

Osoby z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych powinny rozważyć częstsze wykonywanie tego badania. W ich przypadku lipidogram rekomendowany jest co roku. Zalecenia te dotyczą:

  • osób otyłych;
  • osób z nadciśnieniem tętniczym;
  • pacjentów chorych na cukrzycę typu 2.;
  • osób obciążonych genetycznie, których krewni chorują na schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Inną grupą są pacjenci ze zdiagnozowanymi chorobami sercowo-naczyniowymi. W ich przypadku zalecenia dotyczące wykonywania lipidogram wydaje lekarz. Aby mógł on właściwie monitorować postępy leczenia, należy stosować się do jego rekomendacji.

Lipidogram u osób młodych

Ryzyka zachorowania na schorzenia układu sercowo-naczyniowego nie powinny bagatelizować osoby młode. Podwyższony poziom cholesterolu występuje już u co trzeciej osoby w wieku 18–34 lata. Odpowiednio wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwoli wdrożyć kroki profilaktyczne lub metody leczenia, które umożliwią redukcję cholesterolu i pozwolą uniknąć ewentualnych komplikacji zdrowotnych.

Gdzie możesz wykonać lipidogram?

Lipidogram jest badaniem łatwo dostępnym. Jeśli chcesz zbadać gospodarkę lipidową swojego organizmu, możesz wykonać to badanie w ALAB laboratoria – dostępny w ofercie pakiet badań obejmuje nie tylko podstawowe badania wchodzące w skład lipidogramu, ale też oznaczenie poziomu kwasu moczowego w surowicy, czyli markeru zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ten unikalny pakiet umożliwi dokonanie kompleksowej oceny gospodarki tłuszczowej organizmu. Badanie można zakupić online, odbiór wyników również możliwy jest przez internet.

Należy pamiętać, że wyniki lipidogramu należy w każdym przypadku konsultować z lekarzem.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.