Wiadomości z Rudy Śląskiej

O czym należy pamiętać podczas transportu instalacji przemysłowych?

  • Dodano: 2021-12-30 08:45, aktualizacja: 2022-01-05 14:54

Organizacja transportu instalacji przemysłowych zawsze wymaga indywidualnego podejścia oraz wymusza konieczność rozważenia wszystkich parametrów towaru. Okazuje się, że nie zawsze jest to przewóz ładunku ponadnormatywnego. O czym należy zatem pamiętać, aby prawidłowo zorganizować transport instalacji przemysłowych?

Bezpieczny transport wielkogabarytowy

Instalacje przemysłowe należy traktować jako ładunek wielkogabarytowy jeśli ich długość, szerokość i wysokość przekraczają wymiary naczepy pojazdu. Należy wówczas zorganizować bezpieczny transport ponadgabarytowy, zgodnie z zasadami ustanowionymi przez Ministerstwo Transportu i Spraw Wewnętrznych. Ponadto należy pamiętać o uwzględnieniu wszelkich obowiązujących przepisów ruchu drogowego i wymogów prawnych. Nie posiadając odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia, zaplanowanie bezpiecznego transportu ponadnormatywnego może być wręcz niemożliwe. Dlatego też należy starannie dokonać wyboru odpowiedniego przewoźnika. Ten z kolei dobierze właściwy środek transportu oraz zaplanuje trasę przewozu wraz ze wszystkimi terminami załadunku i dostawy transportu gabarytowego, uwzględniając wszelkie możliwe przeszkody na trasie, np. niskie wiadukty czy wąskie drogi.

Transport drogowy wielkogabarytowy

Transport wielkogabarytowy najczęściej odbywa się drogą lądową. Wymaga to jednak konieczności uzyskania odpowiednich zezwoleń, wydawanych przez organy administracyjne terenów, na których owy transport ma się odbyć. Ważną rolę odgrywają w tym przypadku również piloci, zabezpieczający infrastrukturę drogową i ostrzegający innych uczestników ruchu drogowego o zbliżającym się transporcie. Są sytuacje, w których czasowo należy wprowadzić zmiany w infrastrukturze drogowej. Jak widać, zlecenie organizacji transportu drogowego instalacji przemysłowych niedoświadczonemu spedytorowi, może przysporzyć niestety wiele problemów i dodatkowych kosztów.

Transport morski ponadnormatywny

W przypadku transportu morskiego, obowiązują odmienne procedury i formalności, dlatego właściwą i bezpieczną organizację takiego transportu instalacji przemysłowych należy powierzyć specjalistom. Dlaczego zaproponują transport morski? Odbywa się z wykorzystaniem kontenerów i daje możliwość przewozu ładunku o masie nawet i 1000 ton. Ponadto są stosunkowo niskie koszty organizacji takiego przewozu a przy tym nie wpływają negatywnie na stan środowiska. Co istotne, jest to bardzo bezpieczna forma transportu ze względu na niewielkie ryzyko wypadków losowych.

Wsparcie profesjonalistów

Transport instalacji przemysłowych to dość złożony proces. Wymaga dokładnej znajomości specyfiki rynku transportowego. Oprócz wiedzy, niezbędne jest również ogromne doświadczenie. Organizacja bezpiecznego transportu wielkogabarytowego to nie lada wyzwanie, którego podjąć się powinni wyłącznie doświadczeni spedytorzy czy logistycy. Spółka ZTE od ponad 30-tu lat dzielnie stawia czoła wszelkim wyzwaniom i z powodzeniem organizuje oraz realizuje transporty ponadnormatywne zarówno drogą lądową, morską jak i kolejową. Zaufało im wielu klientów. Dołącz do nich i Ty.
 

Sylwia GerlaczekSylwia Gerlaczek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.