Wiadomości z Rudy Śląskiej

Poznaj 4 kwestie dotyczące OC, których możesz nie znać

  • Dodano: 2022-12-12 08:30, aktualizacja: 2022-12-12 08:37

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wie niemal każdy kierowca. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z kilku innych kwestii, które z punktu widzenia właściciela auta są bardzo istotne. Przedstawiamy zestawienie 4 praktycznych wskazówek mogących uchronić Cię przed niepotrzebnymi wydatkami.

Zawsze wybieraj najtańsze OC

Jeśli szukasz ubezpieczenia dla swojego auta stosuj się do zasady, że najlepsze OC to najtańsze OC. Dzięki temu sporo zaoszczędzisz, a zakres ochrony gwarantowanej Ci w ramach polisy i tak pozostanie niezmienny. Dlaczego? Otóż warunki ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej są regulowane prawnie, a więc każda firma zagwarantuje Ci identyczny poziom zabezpieczenia.

Aby znaleźć najkorzystniejsze propozycje dla Ciebie i Twojego auta, sięgnij do internetowych porównywarek OC i AC. To proste narzędzie przedstawi Ci rozbudowane zestawienie ofert od kilkunastu różnych ubezpieczycieli. W ten sposób możesz zdecydować się na wariant, który kosztuje najmniej.

Pamiętaj o zgłoszeniu ubezpieczycielowi zmiany właściciela pojazdu

Większość osób zdaje sobie sprawę, że dotychczasowy właściciel samochodu podczas sprzedaży ma obowiązek przekazać nabywcy dowód rejestracyjny wraz z polisą. Mimo to wielu kierowców nadal nie wie, jak przepisać OC na nowego właściciela.

Okazuje się to bardzo proste. Aby to zrobić, trzeba skontaktować się z firmą ubezpieczeniową w ciągu 14 dni od sfinalizowania transakcji. Do towarzystwa należy przesłać dokument informujący o przeniesieniu prawa własności na inną osobę. Wzór takiego pisma z reguły możesz znaleźć na stronie swojego ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie OC może wykupić za Ciebie ktoś inny

Jeśli zdarzyła Ci się sytuacja, uniemożliwiająca wykupienie OC, nie musisz się martwić. Bez problemu umowę może podpisać w Twoim imieniu ktoś zaufany. Z reguły pisemne upoważnienie nie jest w takiej sytuacji potrzebne. Agenci ubezpieczeniowi zakładają, że nie ma powodu by ktoś mający złe zamiary, chciał ubezpieczyć za Ciebie pojazd.
Pamiętaj, by przekazać dokładne wytyczne osobie udającej się w Twoim imieniu do ubezpieczyciela. Dzięki temu unikniesz pomyłek związanych np. z błędnym wyborem wariantu polisy czy metody płatności. Więcej o upoważnieniu do wykupienia polisy przeczytasz w artykule: https://rankomat.pl/samochod/upowaznienie-do-ubezpieczenia-samochodu.

Ubezpieczenie zbywcy nie przedłuża się automatycznie

Dla niektórych może być to zaskoczeniem, jednak OC poprzedniego właściciela pojazdu nie przedłuża się automatycznie. Po upływie okresu przewidzianego w umowie ochrona wygasa, a nowy posiadacz musi pamiętać o wykupieniu nowej polisy. W przeciwnym razie, jeśli zapomnisz o ubezpieczeniu, narażasz się na bardzo wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Aby uniknąć mandatów, zadbaj o OC z wyprzedzeniem. Pamiętaj, że nową umowę możesz podpisać na długo przed zakończeniem aktualnej polisy. Wystarczy, że jako moment rozpoczęcia ochrony wskażesz ostatni dzień działania ubezpieczenia zbywcy.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.