Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rasy psów z włosami odpowiednie nawet dla alergików

  • Dodano: 2019-11-28 07:00, aktualizacja: 2019-11-28 07:08

Miłośnicy zwierząt nie zawsze mogą pozwolić sobie na ich posiadanie. Coraz częściej jest to spowodowane alergią, która uniemożliwia mieszkanie pod jednym dachem z czworonożnym pupilem. Uczulenie na sierść psa powoduje wysypkę, łzawienie oczu i katar, a także kaszel. W skrajnych przypadkach alergii towarzyszą duszności, mogące doprowadzić do niewydolności oddechowej. Jeżeli jesteś alergikiem i marzysz o czworonożnym przyjacielu, możesz zdecydować się na rasy psów z włosami. Dowiedz się więcej na ich temat.

 

1. Sierść czy włosy? Jaka jest różnica?

2. Poznaj rasy psów z włosami

Marzenie o czworonożnym przyjacielu można spełnić, nawet gdy cierpi się na alergię na sierść zwierząt. Osoby, które się z nią zmagają, często rezygnują z posiadania domowych pupili, jednak nie zawsze jest to konieczne. Wystarczy zdecydować się na rasy psów z włosami, a problem uczulenia na sierść zniknie. Sprawdź, które psiaki mogą zamieszkać z alergikami.

Sierść czy włosy? Jaka jest różnica?

Większość psów ma sierść. Dotyczy to zarówno psów rasowych, jak i przyjaznych kundelków. Sierść jest silnym alergenem, który na dodatek łatwo wypada i przyczepia się do koców, mebli oraz ubrań właściciela. W domu zamieszkiwanym przez czworonoga zalega sporo sierści, nawet gdy wszystkie pomieszczenia są codzienne sprzątane. Z tego powodu alergia szybko się nasila i uniemożliwia często normalne funkcjonowanie. Nieco inaczej jest w przypadku ras psów z włosami.

Psy, które posiadają włosy zamiast sierści, mają miękkie i przyjemne w dotyku futerko. Włosy wypadają o wiele rzadziej niż sierść. Dodatkowo znacznie rzadziej uczulają. Psy z włosami zwykle mogą mieszkać w jednym z domu z alergikami bez ryzyka wystąpienia poważnych objawów uczulenia. Dzięki temu miłośnicy czworonogów mogą pozwolić sobie na posiadanie psa, nawet gdy są uczuleni na sierść zwierząt i do tej pory rezygnowali z posiadania domowego pupila.

Poznaj rasy psów z włosami

Rasy psów z włosami to zarówno niewielkie, domowe psiaki, jak i duże psy, wymagające codziennej dawki aktywności i uwielbiające długie spacery. Alergicy mogą posiadać sznaucery. Jest to rasa, która tworzy silną więź z opiekunem, jednak jest dość uparta i niekiedy wymaga przeprowadzenia profesjonalnego szkolenia z behawiorystą. Sznaucery olbrzymie rosną nawet do 60-70 cm, a ich waga sięga 35-47 kg. Psiaki tej rasy żyją długo, towarzysząc właścicielowi przez około 15 lat.

Alergikom mogą towarzyszyć również samojedy. Są to psy średniej wielkości, które wyróżnia jasne futerko i radosny pyszczek - nazywa się je nawet uśmiechniętymi psami. Samojed jest przyjazny, dlatego może mieszkać z rodzinami z dziećmi. Źle znosi samotność i wymaga częstych, długich spacerów. Jest to rasa północna, dlatego z usposobienia nieco przypomina husky. Żyje do 9-11 lat.

Wśród ras psów z włosami wyróżnia się także pudle, choć w rzeczywistości ich futro nie składa się włosów. Sierść pudli jest jednak niepodana na wypadanie, dlatego alergicy rzadko odczuwają przykre dolegliwości podczas kontaktu z tą rasą. Wielu naukowców uważa, że pudle to najinteligentniejsze psy na świecie. Ich masa ciała osiąga nieco ponad 20 kg, a średnia długość życia wynosi powyżej 15 lat.

Dla osób, które mają małe mieszkanie, odpowiednie są Shit Zu. Niewielki psiak jest inteligentny i czuły, dlatego chętnie bawi się z właścicielem i pozwala się długo głaskać. Shit Zu może mieszkać nawet z małymi dziećmi, gdyż jest spokojny i rzadko reaguje nerwowo nawet na zaczepki ze strony malucha. Psiak waży od 4 do 7, 5 kg i żyje nawet przez 17 lat.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Sandra

    U nas w domu rządzi samojed Janusz :D Dla alergików jest bardzo dobry. Trzeba z nim dużo wychodzić, ale to nie problem, bo mawet mogę sprzątać jak jestem na spacerze odpalając automatyczną roombę przez apkę ;P Kochany jest i uwielbia towarzystwo ludzi. Pracuje zdalnie więc mogę się nim zajmować :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.