Wiadomości z Rudy Śląskiej

Serwis opon dla aut ciężarowych - zadbaj o swoją flotę przed sezonem zimowym

  • Dodano: 2019-10-02 07:00, aktualizacja: 2019-10-02 07:09

Prowadzenie własnej firmy transportowej jest nieodłącznie związane z koniecznością dbania o stan floty. Samochody ciężarowe wymagają regularnych przeglądów, dokonywania napraw i prac konserwacyjnych. Jednym z elementów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jest ich ogumienie. To od jego stanu zależy bowiem bezpieczeństwo jazdy.

Dlaczego stan opon jest tak ważny?

Kiedy myślimy o niezawodności samochodu ciężarowego, większość z nas ma na myśli stan silnika. Tymczasem nie tylko on ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Warto bowiem mieć świadomość, jak wielkie znaczenie ma w przypadku aut ciężarowych odpowiednie ogumienie. To, w jakie opony wyposażone będą twoje pojazdy, wpływa na wiele ważnych kwestii. Dobrze dobrane ogumienie to nie tylko gwarancja komfortowej jazdy czy mniejsze zużycie paliwa, ale również większe bezpieczeństwo. Dobrze dopasowane opony wysokiej jakości zapewniają bowiem krótszą drogę hamowania oraz lepiej sprawdzają się w trakcie wykonywania manewrów.

Naprawa opon - czy jest możliwa?

Nie da się ukryć, że koszt zakupu opon do samochodów ciężarowych nie należy do najniższych. Wielu przedsiębiorców poszukuje więc rozwiązań, które pozwoliłyby na oszczędności. Jednym z tych, które jest często praktykowane, jest naprawa opon. Czy jednak jest to bezpieczne? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Mówiąc najprościej - naprawa opon jest możliwa. Często bowiem zdarza się, że uszkodzenie opony zostaje od razu zauważone, co pozwala na jej szybką i bezpieczną regenerację. Zarówno w przypadku samochodów osobowych, jak i aut ciężarowych, muszą zostać spełnione pewne kryteria, które dają nam pewność, że naprawiona opona będzie całkowicie zdatna do dalszego użytku.

Dobry serwis ogumienia powinien sprawdzić kilka podstawowych kwestii, które mają wpływ na to, czy dana opona może zostać naprawiona. Przede wszystkim, niezależnie od rodzaju pojazdu, należy upewnić się, że opona nie była użytkowana po tym jak uszło z niej powietrze. To jednak nie wszystko. Uszkodzone ogumienie musi zostać poddane dokładnym oględzinom. Należy bowiem mieć świadomość, że ewentualne naprawy mogą mieć miejsce wyłącznie w przypadku uszkodzeń bieżnika. Jeśli usterka dotyczy boku opony - najprawdopodobniej nie istnieje możliwość naprawy.

Warto również wspomnieć o tym, że każde uszkodzenie, które wynosi więcej niż opony oznacza, że jej naprawa nie będzie możliwa i konieczna jest wymiana ogumienia na nowe.

Zmiana opon na zimowe - kiedy warto o to zadbać?

Nie zawsze mechaniczne uszkodzenia ogumienia zmuszają nas do odwiedzenia serwisu samochodowego. Zazwyczaj decydujemy się na ten krok w związku z nadejściem zimy. Jest to w pełni uzasadnione, zwłaszcza w przypadku samochodów ciężarowych, które jak wiemy wyróżniają się naprawdę dużą masą. Pojazdy te bez odpowiedniego ogumienia nie są w stanie bezpiecznie hamować czy też manewrować.

Kiedy jednak warto zdecydować się na wymianę opon w samochodach ciężarowych? Specjaliści zajmujący się profesjonalną wulkanizacją twierdzą zgodnie - nie warto wykonywać takiego ruchu zbyt wcześnie. Mieszanka, która wykorzystywana jest do produkcji opon zimowych, jest na tyle miękka i elastyczna, że w przypadku dodatnich temperatur szybko się zetrze. Zimowe opony użytkowane w dodatnich temperaturach zwiększają również zużycie paliwa oraz wpływają negatywnie na nasze bezpieczeństwo. Jeśli więc chcemy wyposażyć w nie auta ciężarowe, nie powinniśmy robić tego dopóki średnia temperatura dobowa nie zacznie oscylować w granicy 7 stopni Celsjusza. Optymalnym zjawiskiem będzie spadek temperatury poniżej 0 stopni w nocy. Jest to bowiem wyraźny sygnał, że czas na zmianę ogumienia.

Wyważanie kół - czy jest konieczne?

Każdy posiadacz floty samochodów ciężarowych powinien mieć świadomość, że naprawa uszkodzonych opon lub ich sezonowa zmiana to nie wszystkie prace, które należy wykonać. Niezwykle istotne jest bowiem odpowiednie wyważanie kół. Ma to wpływ nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również na zużycie paliwa oraz komfort kierowców. Źle wyważone koła powodują drgania, samodzielnie skręcają oraz sprawiają, że opony szybciej się zużywają. Niestety, wielu właścicieli firm transportowych oraz kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy, co prowadzi nie tylko do niebezpieczeństw a drogach, ale również dodatkowych kosztów.

Co ważne, kół samochodu ciężarowego nie jesteśmy w stanie prawidłowo wyważyć u wulkanizatora, który na co dzień zajmuje się autami osobowymi. Do wykonania takich czynności niezbędna jest bowiem pneumatyczna wyważarka, która jest w stanie wytrzymać spore obciążenia. Warto również wspomnieć o tym, że w przypadku opon w pojazdach ciężarowych często stosuje się specjalny granulat, który stanowi alternatywę dla tradycyjnych obciążników. Dzięki temu koła są optymalnie wyważone, a co za tym idzie zapewniające pełnię bezpieczeństwa na drodze, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Gdzie wymieniać i naprawiać opony?

Każdy posiadacz samochodów ciężarowych powinien znaleźć serwis ogumienia, który będzie dostosowany do pojazdów tego typu. Dlaczego jest to tak istotne? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - większe wymiary samochodów, inny rozstaw kół, waga pojazdu oraz wymiary opon i felg wymagają zastosowania odpowiednich, dedykowanych rozwiązań. Mowa między innymi o odpowiednich podnośnikach, kluczach pneumatycznych czy wyważarkach kół. Firma, która na co dzień zajmuje się wulkanizacją samochodów osobowych, nie posiada wyposażenia, które pozwoliłoby na wykonanie wszystkich niezbędnych przed sezonem zimowym prac.

Stawiaj na sprawdzone marki

Jeśli posiadasz flotę samochodów ciężarowych i zależy ci na tym, by wszystkie pojazdy były w pełni przygotowane nawet do jazdy w bardzo trudnych warunkach, nie powinieneś oszczędzać. Zwłaszcza, że specjaliści szacują, że wydatki związane z naprawą i wymianą ogumienia to zaledwie około 5 procent kosztów związanych z prowadzeniem firmy transportowej. Oszczędności, które możesz uzyskać, są więc niewielkie.

Poszukując serwisu samochodów ciężarowych stawiaj więc na miejsca, w których wykorzystuje się nowoczesne opony, dostosowane do specyfiki aut ciężarowych. Optymalnym wyborem będzie serwis samochodowy, który montuje opony znanych i sprawdzonych marek. Jeśli dodatkowo będą one dopasowane do danego modelu lub marki auta, możesz mieć pewność, że taki warsztat zapewni twoim kierowcom pełnię bezpieczeństwa i maksymalny komfort jazdy.

Mercedes-Benz Trucks Sosnowiec - specjaliści, których potrzebujesz

Firmą, która oferuje posiadaczom samochodów ciężarowych najwyższej jakości opiekę, jest Mercedes-Benz Trucks Sosnowiec. To profesjonalny serwis samochodowy, który dysponuje najnowocześniejszym sprzętem oraz może pochwalić się wykwalifikowaną kadra. Doświadczeni specjaliści oferują szereg usług dotyczących zmiany ogumienia, napraw opon oraz wyważania kół. Serwis samochodowy wyróżnia się szybką realizacją zleconych prac oraz atrakcyjnymi cenami. Co więcej, specjaliści pracujący w serwisie dysponują nie tylko szeroką wiedzą, ale również nowoczesnym wyposażeniem, dzięki czemu są w stanie poradzić sobie z każdym wyzwaniem. Więcej informacji na temat serwisu znajdziesz na stronie internetowej : https://sosnowiectrucks.poruszamybiznes.pl/uslugi-serwisowe/.

Podsumowując, stan ogumienia w samochodach ciężarowych ma ogromne znaczenie - wpływa nie tylko na komfort, ale również bezpieczeństwo jazdy. Jeśli więc zależy ci na tym, by twoja flota zawsze docierała terminowo na miejsce, koniecznie zadbaj o wymianę opon na zimowe oraz odpowiednie wyważenie kół.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Henio

    Już za 3 tygodnie jadę do serwisu Mercedesa w Będzinie, żeby mi to ogarnęli. W połowie listopada to i tak późno bo wtedy zazwyczaj są przymrozki w nocy i woda marznie.

  • Antoni

    Ojj zobaczymy, bo zima nie prędko przyjdzie. Nie wiem szczerze czy na początku grudnia nie będzie lepiej pojechać do Będzina i wtedy to zrobić. Zobaczymy jaki będzie listopad. Oby nie zaskoczyła jak rok temu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.