Wiadomości z Rudy Śląskiej

Telewizja internetowa - jak to działa?

  • Dodano: 2020-06-10 06:30, aktualizacja: 2020-06-10 06:41

Telewizja jest dla nas źródłem rozrywki, informacji i wiedzy o świecie. Jest to medium stosunkowo łatwo dostępne i uniwersalne, dostosowane do odbiorców niemal w każdym wieku. Jednak jak się okazuje, telewizja tradycyjna z roku na rok staje się mniej popularna. Coraz więcej użytkowników decyduje się na wybór telewizji internetowej, do czego przekonują ich jej liczne zalety. Jakie? Dowiesz się z naszego artykułu

Telewizja tradycyjna a telewizja internetowa

Telewizja internetowa nadawana jest poza tradycyjnymi kanałami dystrybucji, takimi jak telewizja satelitarna, kablowa czy naziemna.  Sygnał telewizyjny przekazywany jest za pomocą sieci Internet, a protokół IP to jego medium transmisji. Użytkownicy mogą korzystać z telewizji internetowej dzięki technologii strumieniowej, która eliminuje konieczność pobierania pliku na dysk przed jego odtworzeniem. Plik wideo jest odtwarzany w tym samym czasie, w którym dane są wysyłane. Kolejne fragmenty pliku znikają z pamięci tuż po ich odtworzeniu. Za telewizję internetową uznaje się stacje, które udostępniają w sieci swoje programy na stronach www, ale także takie, które nie mają swoich odpowiedników w telewizji tradycyjnej. Część z nich oferowanych jest bezpłatnie po uprzednim  obejrzeniu reklamy. Jednak dużo więcej ciekawych kanałów obejrzeć można po wykupieniu jednego z dostępnych abonamentów od wybranego dostawcy telewizji. Innym rodzajem telewizji internetowej jest pay-per-viev czy też video on demand, czyli tzw. video na żądanie, które umożliwiają oglądanie materiału videom również w czasie późniejszym niż jego emisja. Nadawana audycja może być w ten sposób przesunięta dla pojedynczego widza. Dzięki tej technologii widzowie mogą oglądać na żywo różne wydarzenia sportowe takie jak mecze piłkarskie lub walki bokserskie czy MMA.

Jak skorzystać z telewizji internetowej?

Aby móc skorzystać z telewizji internetowej niezbędny jest użytkownikowi dostęp do szerokopasmowego połączenia sieciowego. Internet musi być szybki, aby transmisja odbywała się bez zakłóceń i opóźnień. Ogromnym plusem telewizji internetowej jest to, że może być odbierana zarówno za pośrednictwem  telewizora, ale także innych urządzeń – komputera, tabletu czy nawet smartfona. Użytkownik musi zalogować się na odpowiedniej stronie internetowej lub skorzystać z aplikacji dostawcy, gdzie uzyskuje dostęp do programów, filmów, seriali. Co ciekawe, po wykupieniu odpowiedniego abonamentu klient ma możliwość korzystania z telewizji na kilku urządzeniach jednocześnie, dzięki czemu wieloosobowa rodzina nie musi już toczyć wojen o pilota, za to każdy może oglądać to, co interesuje go w danej chwili najbardziej.

Ciekawe funkcje telewizji internetowej

Dzięki telewizji internetowej nie przegapisz już kolejnego odcinka serialu, ani nie zapomnisz o emisji ulubionego programu. Wielu dostawców oferuje możliwość ustawienia przypomnienia np. o meczu czy programie, ale także opcję nagrywania filmów i seriali do późniejszego obejrzenia. Telewizja internetowa dostępna jest nawet w bardzo wysokiej jakości, dzięki czemu widz może czuć się usatysfakcjonowany z usługi. Jak już wspominaliśmy wcześniej, do oglądania telewizji internetowej potrzebujesz jedynie urządzenia z Internetem. Możesz więc korzystać z niej choćby w pociągu, czy w hotelu podczas podróży służbowej, mając jednocześnie dostęp do wielu materiałów video skategoryzowanych według twoich indywidualnych upodobań.

Czy darmowe telewizje internetowe są legalne?

Większość z darmowych źródeł telewizji internetowej proponuje ograniczoną ilość kanałów. Istnieją jednak takie, które mają o wiele szarszą ofertę, jednak zwykle są nielegalne. Nie zalecamy z nich korzystać, ponieważ najczęściej są one narzędziem w rękach cyber przestępców. Zmuszają do instalowania wtyczek lub dodatków, które są niebezpieczne dla użytkowników i wykradają ich dane. Mogą służyć do kopania wirtualnych danych, co znacznie obniża wydajność komputera lub w celu odblokowania dostępu proszą o wysłanie bardzo kosztownej wiadomości SMS.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.