Historia dzielnicy Bielszowice - Ruda Śląska

Bielszowice

Pierwsza wzmianka o Bielszowicach pochodzi z 1472 r., występuje wówczas w dokumencie niejaki Matiey Bielczowsky. Wieś powstała nad dopływem rzeki Kochłówki (Potoku Bielszowickiego) w rejonie obecnej Bielszowiceul. Powstańców Śl. (dawniej zwanej Starowiejską). Historyczne godło (herb) gminy wyobraża topór skrzyżowany z siekierą. Niemiecka nazwa brzmiała Bielschowitz.

Pierwszym zakładem przemysłowym na terenie Bielszowic była kuźnica żelaza istniejąca w XVII i XVIII wieku nad Kochłówką na zachód od wsi. Z kolei w 1805 r. powstała huta cynku "Deutsche Hotte" (czyli Huta Niemiecka), po której została nazwa ulicy Cynkowej. Dała ona początek kolonii Pniaki zwanej teź Redendorf, położonej w okolicy obecnego szpitala.

W 1801 r. pruski fiskus górniczy wykupił parcele dla górników kopalni "Konigin Luise" (Królowa Luiza) co dało początek Królewskiej Kolonii Bielszowice (leżała wzdłuź obecnej ul. Górnej).

Kliknij aby przejść do galerii

W 1744 r. po raz pierwszy słyszymy o nauczycielu, a więc musiała już wtedy istnieć szkoła. W 1828 r. powstała pierwsza murowana szkoła koło kościoła (tzw. "organistówka", niedawno zburzona). Kolejne budynki szkolne powstawały w latach 1881, 1892, 1898, 1902, 1909. Poza dwoma ostatnimi, wszystkie budynki rozebrano po wojnie wskutek szkód gómiczych.

W 1898 r. otwarto na Pniakach szpital spółki brackiej (obecny Szpital Miejski nr 1) zaś w 1906 r. powstał ratusz gminny (zburzony po wojnie ). Pierwszy pociąg dojechał do Bielszowic w 1904 r. Budynek dworcowy zburzono kilkanaście lat temu. W 1895 r. fiskus pruski, będący właścicielem wsi, rozpoczął tu budowę kopalni węgla kamiennego nazwanej Rheinbaben-schachte (Szyby Rheinbabena). Nazwę kopalni zmieniono w 1922 r. na "Bielszowice".

Czasy Drugiej Rzeczypospolitej zaznaczyły się m. in. budową domów mieszkalnych dla uchodźców z niemieckiej części Górnego Śląska (przy obecnych ulicach Kokota, PCK i Kasprowicza).

Kliknij aby przejść do galerii

Już w 1440 r. istniał w Bielszowicach drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych. Na jego miejscu w 1883 r. zbudowano obecny, murowany kościół pw. św. Marii Magdaleny, projektu mistrza budowlanego Philippa z Gliwic.

W 1951 r. Bielszowice włączono do Nowego Bytomia, zaś w 1959 r. weszły w skład miasta Ruda Śląska.

Ważniejsze zabytki architektury:

  • kościół pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny<
  • budynek siedziby Rudzkiej Spółki Węglowej S.A.

Tekst pochodzi ze strony www UM Ruda Śląska http://www.rudaslaska.pl