Czy KWK Ruda zostanie połączona z KWK Sośnica? Trwają rozmowy w tej sprawie
Dzisiaj, 5 marca, odbywa się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych z KWK Ruda z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz dyrekcją kopalni. Rozmowy dotyczą planów połączenia kopalni Ruda z kopalnią Sośnica. O spotkaniu informuje nettg.pl.
Spotkanie rozpoczęło o godz. 9 w sali Działu Górniczego ruchu Bielszowice. W rozmowach biorą udział przedstawiciele związków zawodowych ze wszystkich trzech ruchów kopalni Ruda oraz przedstawiciele zarządu PGG i dyrekcji kopalni.
Rozmowy dotyczą planów połączenia kopalni Ruda z kopalnią Sośnica. PGG przymierza się też do połączenia kopalń Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła i Wujek w jeden zakład o nazwie KHW – informuje nettg.pl.
To budzi spore obawy wśród związkowców i górników. Kilka dni temu przedstawiciele związków zawodowych z kopalni Ruda wystosowali pismo do zarządu PGG.
– Organizacje Związkowe NSZZ Solidarność w KWK Ruda stanowczo sprzeciwiają się połączeniu KWK Ruda z KWK Sośnica. W 2018 roku powstało Centrum Rezerw Wspólnych dla w/w kopalń zlokalizowane na Ruchu Bielszowice, którego celem jest wspólne gospodarowanie środkami trwałymi. Ponadto alokacja załogi z Ruchu Pokój, jest wpisana w politykę zatrudnieniową w KWK Ruda, która zakłada całkowite zagospodarowanie pracowników Ruchu Pokój w kopalni Ruda z jednostkowymi wyjątkami wynikającymi z miejsca zamieszkania. Nadmieniamy, że takie działania restrukturyzacyjne są pochopne i połączenie kopalń jest bezzasadne – czytamy w piśmie.
Zarząd PGG informuje, że decyzje nie zostały jeszcze podjęte, a wszystko poddawane jest w tej chwili analizom.








![Seria niefortunnych zdarzeń na wireckim rondzie. Kolejni kierowcy mocno się pogubili! [FILMY]](https://cdn.silesia.info.pl/public-media/2026/01/kolaz.jpg)
![Ruszył nabór wniosków na wynajem lokali mieszkalnych przy ul. Jerzego Ziętka [FOTO]](https://cdn.silesia.info.pl/public-media/2026/01/611494374_1612235476513316_4126602015170802038_n.jpg)
![Zderzenie czołowe na ul. Brzechwy. Kierowca jechał pod prąd na drodze jednokierunkowej [FILM]](https://cdn.silesia.info.pl/public-media/2026/01/35-festiwal-afisz_page-0001.jpg)
![Na rondo… pod prąd? O mały włos! Wireckie rondo problematyczne dla kolejnego kierowcy [FILM]](https://cdn.silesia.info.pl/public-media/2026/01/Bez-tytulu.png)








Komentarze (13) DODAJ