Spektakl „Mianujom mie Hanka” poruszył serca widzów w Bielszowicach

Czas czytania: 3 min.

W niedzielę, 11 maja, w Domu Kultury w Bielszowicach odbył się poruszający spektakl „Mianujom mie Hanka” w reżyserii Mirosława Neinerta. Przedstawienie, wystawione z okazji obchodów 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej, zgromadziło licznych mieszkańców oraz zaproszonych gości, w tym władze Rudy Śląskiej, europosła Łukasza Kohuta i posłankę Urszulę Koszutską.

Śląska opowieść o losie i pamięci

Spektakl, w którym wybitna aktorka Grażyna Bułka wcieliła się w tytułową Hankę, oparty jest na tekście Alojzego Lyski „Jak Niobe. Opowieść górnośląska”. To monodram w całości zagrany po śląsku – emocjonalna, wielopokoleniowa opowieść o trudnych losach Ślązaków, ukazana z perspektywy kobiety, której życie naznaczyły dramatyczne wydarzenia historyczne. Prosta, lecz głęboka forma spektaklu wzmocniona została nowoczesnymi środkami wyrazu, tworząc niezwykle sugestywny przekaz.

– Grażyna Bułka dosłownie wbiła dziś publiczność w fotel. Spektakl „Mianujom mie Hanka” poruszył nas do głębi i na długo zostanie w naszej pamięci. W ten wyjątkowy sposób uczciliśmy dziś 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. Dziękuję za te niesamowite emocje, wzruszenie, refleksję i lekcję historii. Jestem dumna, że jestem Ślązaczką! – powiedziała wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Grażyna Bułka, związana z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego oraz Teatrem Korez, jest trzykrotną laureatką Złotej Maski i jedną z najwybitniejszych aktorek regionu. Jej rola w „Mianujom mie Hanka”, za którą również otrzymała prestiżową nagrodę, została okrzyknięta jednym z najważniejszych głosów w artystycznej opowieści o tożsamości Ślązaków.

Marsz ciszy i apel pamięci w Rudzie Śląskiej

Spektakl był częścią obchodów upamiętniających Tragedię Górnośląską – dramatyczne wydarzenia z 1945 roku, kiedy tysiące mieszkańców Śląska zostało wywiezionych do Związku Radzieckiego lub padło ofiarą prześladowań. Dzień wcześniej, w sobotni wieczór 10 maja, mieszkańcy Rudy Śląskiej oddali hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej podczas uroczystego marszu pamięci.

Dwie kolumny uczestników wyruszyły spod Huty „Pokój” oraz z rejonu ulicy Czarnoleśnej, niosąc flagi narodowe i regionalne. Marsz zakończył się na placu Jana Pawła II, gdzie odbył się apel pamięci z udziałem żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Karolina Bauszek
Źródło: fot. UM uda Śląska

Dodaj komentarz

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe