Trwa zbiórka środków na budowę jedynego w województwie stacjonarnego hospicjum dla dzieci
Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo ruszyła z budową pierwszego w całym województwie hospicjum stacjonarnego dla dzieci „TuSieTuli” w Tychach. Na dokończenie budowy potrzeba aż 16 milionów złotych – kwota ta nie jest jednak aż tak duża, jeżeli rozłoży się ją na każdego mieszkańca województwa.
Apel do radnych sejmiku wojewódzkiego
Podczas ostatniej sesji sejmiku wojewódzkiego radna Aleksandra Poloczek wraz z przedstawicielkami Fundacji Śląskie Centrum dla Dzieci Świetlikowo wystąpiły z apelem do pozostałych radnych i działaczy o wykorzystanie swojego autorytetu, zasięgów i kontaktów do wsparcia budowy stacjonarnego Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach.
Od 17 lat hospicjum domowe Świetlikowo otoczyło opieką około 900 nieuleczalnie chorych dzieci z całego województwa śląskiego. To dzieci z Państwa miast i gmin. Dzieci, których rodziny każdego dnia mierzą się z niewyobrażalnym cierpieniem. Dzisiaj trwa budowa miejsca, którego w naszym województwie po prostu nie ma. Miejsca stworzonego wyłącznie dla dzieci. Miejsca, w którym każde z dziesięciu pokoi będzie wyposażone w specjalistyczną instalację tlenową, gdzie będzie można zapewnić najmłodszym godną opiekę, a ich rodzicom choć odrobinę spokoju i wsparcia w najtrudniejszych chwilach życia – czytamy w apelu.
Aby ukończyć budowę, potrzebne jest 16 milionów złotych – jeżeli jednak podzielimy kwotę przez liczbę mieszkańców naszego województwa, okazuje się, że wystarczyłoby 3,70 zł od jednego mieszkańca, aby zebrać wymagane środki. Autorzy apelu nie proszą jednak o pieniądze, a o informowanie mieszkańców, o rozmowę podczas lokalnego wydarzenia, o organizację akcji charytatywnych w swoich miastach na rzecz budowy hospicjum.
-Jesteśmy przekonani, że jeśli wszyscy razem – ponad wszelkimi podziałami – zaangażujemy mieszkańców województwa śląskiego, uda się zbudować nie tylko budynek. Uda się zbudować miejsce pełne czułości, bezpieczeństwa i godności dla dzieci, które nie dostaną szansy na długie życie.
Radni włączyli się do akcji i zaczęli przekazywać informację dalej, używając dostępnych sobie narzędzi – spotkań, rozmów czy mediów społecznościowych. Aleksandra Poloczek opowiadała o inicjatywie na sesji Rady Powiatu Mikołowskiego, zachęcając lokalnych radnych do informowania mieszkańców o zbiórce na budowę hospicjum.
Pomoc dla nieuleczalnie chorych dzieci w województwie śląskim
Aleksandra Poloczek była gościem Marcina Zasady w „Protokole Rozbieżności”, gdzie nieco więcej opowiedziała o potrzebie stworzenia w województwie śląskim stacjonarnego hospicjum.
Podkreśliła w rozmowie, że fundacja od 17 lat działa jako hospicjum domowe, jednak dostrzega większe zapotrzebowanie w tym zakresie, stąd decyzja o budowie stacjonarnego hospicjum.
-Od wielu lat obserwują duże zapotrzebowanie na to, żeby stworzyć hospicjum stacjonarne, którego w naszym województwie nie ma. Jest kilka miejsc wygospodarowanych z hospicjum Cordis w Katowicach. Hospicjum Cordis robi świetną robotę w tym zakresie, ale to jest jeszcze mało – mówiła Aleksandra Poloczek na antenie TVP 3 Katowice.
Dlatego wystosowano apel do samorządów o włączenie się w zbiórkę pieniędzy na budowę hospicjum w Tychach – Aleksandra Poloczek zaznacza, że nie ma gminy, z której dzieci nie korzystały z hospicjum.
A ile potrwa budowa hospicjum po zebraniu potrzebnej kwoty? Na to pytanie na ten moment ciężko odpowiedzieć. Wiemy jedno – proces już wystartował.
Miejsce, które ma przynosić spokój
Powstające hospicjum „TuSięTuli” będzie składało się z parteru i piętra. Na parterze będzie znajdowało się 10 pokoi dla podopiecznych hospicjum stacjonarnego – fundacja uczyni wszystko, aby pomieszczenia, mimo ogromnej ilości sprzętu medycznego, wciąż przypominały dom. Na piętrze powstaną gabinety terapeutyczne, lekarskie i salka dla wolontariuszy, którzy będą na co dzień wspierać podopiecznych hospicjum.
-Pierwszy etap budowy hospicjum mamy już za sobą: przygotowanie i zatwierdzenie projektu budowlanego oraz wstępne przygotowanie działki i położenie fundamentów. Teraz z nadzieją patrzymy w przyszłość i rozpoczynamy zbiórkę na kolejny etap – budowę. – czytamy w opisie zbiórki na budowę hospicjum.
Aby wesprzeć budowę hospicjum stacjonarnego w naszym województwie, możecie dokonać wpłaty na dedykowaną zbiórkę na Siepomaga.pl lub blikiem na numer Fundacji: 533 578 307, z tytułem: (nazwa Twojego miasta) dla hospicjum.





![Po 122 latach koniec wydobycia w KWK Bielszowice. Ruda Śląska żegna kopalnię [FOTO]](https://cdn.silesia.info.pl/public-media/2026/06/pgg_022.webp)



















Dodaj komentarz