Wiadomości z Rudy Śląskiej

1 lipca nastąpi koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza?

 • Dodano: 2023-06-26 13:15

Z uwagi na fakt, że na ten moment COVID-19 nie stanowi już większego zagrożenia, 1 lipca w Polsce zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego, co wiąże się z pewnymi zmianami w naszej codzienności. Jakimi? Sprawdź!

Pandemia dobiegła końca

Stan epidemii w Polsce ogłoszono 3 lata temu, 20 marca 2020 roku. Wówczas w całym kraju obowiązywał lockdown, a dzieci przeszły na zdalne nauczanie. Po 2 latach, 16 maja 2022 roku odwołano stan epidemii i ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, co wiązało się ze zniesieniem pewnych ograniczeń, jednak część z nich nadal obowiązywała, aby stale monitorować tendencję ilości zakażeń. 

Jako że obecnie, w 2023 roku, sytuacja jest już stabilna, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego. Wpłynie to na naszą codzienność.

Co się zmieni?

Maseczki

Z dniem zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego zniesiony również zostanie obowiązek noszenia maseczek w aptekach, przychodniach oraz szpitalach. Środowisko medyczne podtrzymuje jednak, że bez względu na brak zagrożenia ze strony COVID, maseczki w placówkach medycznych powinny z nami zostać na stałe. Dlatego finalnie to dyrektorzy placówek medycznych będą mogli samodzielnie zdecydować, czy na terenie ośrodka noszenie maseczek nadal będzie obowiązkowe. Adnotacja na ten temat zostanie uwzględniona w regulaminie placówki.

Koniec obowiązkowych szczepień dla medyków

Wraz z dniem 1 lipca zniesiony zostanie obowiązek szczepień dla pracowników medycznych: lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, ratowników medycznych, a także studentów medycyny. 

Zatrudnienie

Jedną z ważniejszych zmian jest powrót wstępnych i okresowych badań pracowników. Od ogłoszenia stanu epidemii ich wykonywanie tymczasowo zastąpiono okazywaniem orzeczenia od lekarza medycyny pracy. Ze względu na fakt, że placówki wykonujące badania medycyny pracy muszą przygotować się na przyjęcie tak wielu pracowników na badania, zostaną one przywrócone z początkiem 2024 roku. Powraca także obowiązek organizowania przez firmy obowiązkowych, pełnych szkoleń BHP.

Wyższa odprawa, urlop zgodnie z planem

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego wiąże się również z podniesieniem wysokości odpraw i odszkodowań dla zwalnianych pracowników. Zmieniają się także zasady wysyłania pracownika na przymusowy urlop – dotychczas pracodawca mógł robić to w dowolnym momencie, jednak po 1 lipca będzie musiał stosować się do przepisów zawartych w Kodeksie Pracy. Oznacza to, że pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop tylko w czasie okresu wypowiedzenia umowy o pracę lub gdy pracownik ma zaległy urlop, którego udzielenie powinno nastąpić najpóźniej do 30 września kolejnego roku kalendarzowego.

Komentarze (9)    dodaj »

 • RedPill

  Hm... Teraz żeście tacy mądy a jeszcze nie dawno bluzgaliście na ludzi, ktorzy nie chcieli przyjąć na własną odpowiedzialność preparatu dopuszczonego warunkowo, zwanego ,, szczepionką,,. Szczucie, groźby zwolnienia z pracy, wyzywanie od foliarzy. Że niby taki to powinien sam za leczenie płacić... A może tak teraz ci co ulegli presji, co poświęcili zdrowie sami by zapłacili za leczenie powikłań po wstrzyknieciach? Może by tak rodziny ,, nagłych zgonów,, same sobie opłaciły pochówki bliskich?... Przecież to była paranoja. A teraz ludzie ustalili sobie, że niby z dniem 1go lipca wirus znika :-) Niby człowiek to istota myślący a stadnie i pod presją jednak daje się wkręcać zatracając granice tzw zdrowego. Bobrze, że chociaż po szkodzie się oczy otwarły większości.

 • Rudolf

  Zaszczepieni powinni nadal chodzić maskach. Przynajmniej łatwo byłoby poznać kto jest idiotą.

 • max

  z checia bym cie spotkał.

 • Rsl

  hmmm co oznacza?? oznacza szykowanie sie do nowej np gruźlicy... ta obecna niestety została przerwana przez wojne !!!!

 • Obserwator

  Zniewolenie milionów ludzi dla ich "dobra". Gigantyczne zyski koncernów farmaceutycznych. Miliony powikłań poszczepiennych. Nagłe śmierci "nie wiadomo od czego". Test na społeczeństwach, jak daleko będą posłuszne. Ale nic nie idzie na marne. Cyfrowy certyfikat WHO. Pieniądz CBDC. Totalna kontrola. Orwell by się zdziwił....

 • Kpina + ironia / szydera

  A wujek Goebbels byłby z nich dumny, chociaż mógłby też się co nie co podszkolić :-) w trzymaniu społeczeństwa za ryj i dociskaniu butem do podłoża...

 • Merkel

  A co z milionami szczepionek w naszym kraju

 • Kpina + ironia / szydera

  To są zamrożone aktywa ministra niedziele, winnego śmierci 200 000 rodaków, a który w zamian za to dostał tytuł... wizjonera roku :-)

 • Binia

  Dostaniesz za parę lat tylko pod inna nazwą

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również