1 listopada członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa tradycyjnie zbierać będą datki na ratowanie zabytkowego starego cmentarza w dzielnicy.
Członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa wysprzątali zabytkowy cmentarz
Zbliża się Święto Zmarłych. Jak co roku członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa poprzez swoje społeczne zaangażowanie dokonali starań, aby rudzianie mogli na zabytkowym parafialnym cmentarzu oddać hołd przodkom.
- Pracy w tym roku mieliśmy wyjątkowo dużo ze względu na powalone przez wichury drzewa oraz przeprowadzoną wycinkę. Przeprowadziliśmy coroczne koszenie zarastającej cmentarz trawy. Z odzyskanych na zmodernizowanych przez zakład pogrzebowy części cmentarza betonowych ram staramy się uporządkować kwartał z dziecięcymi grobami, aby upamiętnić wysoką śmiertelność dzieci i noworodków w okresie przedwojennym. W wyniku dokonanej przez nas ewidencji grobów okazało się, że na około 2400 istniejących do 1945 roku pochówków, ok. 700 to groby dziecięce - napisał Jerzy Kasperek z orzegowskiej organizacji.
Jak informuje Jerzy Kasperek, niepokojący jest stan techniczny baldachimowego pomnika poległych górników.
- Czekamy na wykonawcę, który obiecał jeszcze w tym roku wykonać prace zabezpieczające, a na wiosnę gruntowną renowację. Kontynuujemy również zbieranie danych nieopisanych grobów i montujemy tabliczki, aby zachować w pamięci jak najwięcej mieszkańców Orzegowa, którzy budowali i tworzyli wyjątkowy charakter naszej kiedyś gminy, a obecnie dzielnicy Rudy Śląskiej - napisał Jerzy Kasperek.
Kwesta na ratowanie starego cmentarza w Orzegowie
Przez ostatnie dziesięciolecia stary cmentarz w Orzegowie przy parafii pw. św. Michała Archanioła był w coraz gorszym stanie, a wandale poniszczyli nagrobki. Dlatego też Towarzystwo Miłośników Orzegowa, które powstało w 2007 roku, postanowiło, że renowacja starego cmentarza będzie jednym z priorytetów ich działalności.
Tradycyjnie 1 listopada członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa tradycyjnie zbierać będą datki na ratowanie zabytkowego starego cmentarza. Zebrane w tym roku pieniądze posłużą na drobne remonty nagrobków, koszenie trawy, inwentaryzację cmentarza, jak również promocję tej wyjątkowej śląskiej nekropolii.
- Jak co roku organizujemy 1 listopada kwestę na ratowanie naszej wyjątkowej historycznej nekropolii. Kwestować będziemy na obydwu orzegowskich cmentarzach. Niestety, są to jedyne środki, jakimi dysponujemy, aby móc cokolwiek zrobić dla ratowania cmentarza. Liczymy na hojność mieszkańców Orzegowa oraz zrozumienie szczytnego celu, jakim jest zachowanie tego wyjątkowego na Śląsku obiektu - napisał Jerzy Kasperek.
Historia starego cmentarza w Orzegowie sięga 1894 roku
Jeszcze przed 1914 rokiem powiększono jego teren wskutek wzrostu liczby mieszkańców tutejszej parafii. Nekropolia służyła intensywnie jako miejsce pochówku mieszkańcom Gminy Orzegów do 1945 roku (po tym roku założono nowy cmentarz komunalny). Sporadycznych pochówków dokonywano jeszcze w latach 50. XX wieku.
- Orzegowski cmentarz jest miejscem, które łączy wszystkich mieszkańców naszej Małej Ojczyzny, niezależnie od narodowości, poglądów politycznych, czy statusu majątkowego. Spoczywają tu obok siebie: Powstańcy Śląscy, polscy i niemieccy nauczyciele miejscowych szkół, rzemieślnicy i handlowcy, robotnicy orzegowskich zakładów, urzędnicy oraz górnicy Kopalni Karol, działacze społeczni różnych opcji politycznych i narodowych - słowem cały przekrój orzegowskiego społeczeństwa z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku - czytamy na tablicy przed cemntarzem.
Na terenie nekropolii znajduje się wiele zabytkowych mogił i nagrobków. Warte uwagi, są sporej wielkości grobowce należące do starych zamożnych rodów, pochodzących z terenów Górnego Śląska. Na terenie cmentarza znajduje się również sporo wiekowych żelaznych krzyży. Ich wygląd nadaje miejscu bardzo osobliwy klimat. Wszystkie one zasługują na "finansową pomoc".