Wiadomości z Rudy Śląskiej

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka

  • Dodano: 2020-11-17 15:45, aktualizacja: 2020-11-17 18:47

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Jest to nie tylko święto dzieci, ale także neonatologów i rodziców. Bo opieka nad wcześniakiem wymaga zaangażowania, nie tylko od strony medycznej.

Dzieci, które przychodzą na świat przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, jest w Polsce rocznie od 24 do nawet 26 tysięcy. To jest 6-7 procent wśród wszystkich noworodków. Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest na całym świecie 17 listopada. W Polsce wydarzenie zainicjowane przez Fundację Wcześniak obchodzone jest od 2011 roku.

Oddział Neonatologiczny rudzkiego szpitala w tym roku świętuje 10-lecie istnienia

W rudzkim Szpitalu Miejskim przychodzi na świat wiele wcześniaków, bo placówka ma najwyższy, trzeci, stopień referencyjności, i przyjmuje najtrudniejsze porody. Oddział Neonatologiczny rudzkiego szpitala w tym roku świętuje 10-lecie istnienia.

– W Polsce nie ma wyższego stopnia referencyjności niż trzeci. Nasz ośrodek jest w pierwszej dziesiątce polskich ośrodków perinatologicznych, tzn. takich gdzie przebywają tzw. trudne dzieci. [...] Największą grupą, którą leczymy, są wcześniaki. W ciągu roku mamy ok. 400 pacjentów na oddziale intensywnej terapii patologii noworodka i w ogromnej większości są to właśnie dzieci przedwcześnie urodzone. Mamy pod opieką bardzo malutkie dzieci. Jednak nie jest najważniejsze to, ile dziecko waży, ale jak bardzo jest niedojrzałe. Dużo trudniej ratować bardzo niedojrzałe dzieci niż bardzo małe dzieci. Osiągamy naprawdę dobre efekty, bo wystarczy przypomnieć, że rok temu urodziła się u nas Paulinka, która miała zaledwie 22. tygodnie i jeden dzień oraz 600 g wagi. Dziś jest bardzo dobrze rozwijającym się noworodkiem. Dodam, że Paulinka jest prawdopodobnie najbardziej niedojrzałym dzieckiem urodzonym w Polsce, jakie udało się uratować. Mamy też dzieci mniejsze, które ważą po urodzeniu od 300 do 500 g, ale są lepiej rozwinięte. Takich przypadków jest ok. 20 rocznie - mówił profesor Janusz Świetliński, ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Oddział dysponuje 44 łóżeczkami, w tym 27 inkubatorami. To 15 stanowisk intensywnej terapii noworodka, 6 stanowisk opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji oraz 6 stanowisk opieki pośredniej dla noworodków niewymagających wsparcia oddechowego.

Rudzki Oddział Neonatologiczny znajduje się w elitarnej międzynarodowej bazie Vermont Oxford Network, która skupia placówki z misją prowadzenia jak najlepszej opieki nad noworodkami. Ujęte jest w niej ok. 1500 szpitali.

- My jesteśmy gdzieś pośrodku “rankingu”. W związku, z czym wiemy, że jest jeszcze sporo do nadrobienia i nauczenia się. Mieliśmy już kupione bilety do ośrodków w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech, czyli tych, które mają najlepsze wyniki na świecie, żeby zobaczyć to, co jeszcze możemy zastosować u nas. Niestety epidemia koronawirusa nas zatrzymała. Chcę podkreślić, że w naszej pracy ważne jest działanie całego zespołu i lekarskiego, i pielęgniarskiego, dlatego na takie wyjazdy szkoleniowe wyjeżdżamy wspólnie. Marzenia, żeby działać razem jeszcze lepiej, musimy jednak odłożyć na później - mówił profesor Janusz Świetliński.

Wyjątkowy Dzień Wcześniaka

Rocznie w rudzkim szpitalu przychodzi na świat ok. 2 tys. dzieci, ok. 400 dzieci rodzi się poniżej 37. tygodnia wieku płodowego oraz ok. 100 noworodków, które ważą 1500 g.

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Rudzki szpital co roku organizował z tej okazji wspólne, integracyjne spotkanie rodzin, w tym roku - z powodu pandemii koronawirusa - jest to niemożliwe. Pracownicy oddziału stworzyli jednak specjalny film pokazujący, jak rosną ich byli mali pacjenci, jak funkcjonują i jak rozwinęli się, od czasu opuszczenia szpitala.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również